Před pražským Rudolfinem narazíte na „Zázraky evropské divočiny“
Výstava Wild Wonders of Europe
|
|
Foto: Zdeňka Vítková/Ekolist.cz |
Výstava, jejíž název lze volně přeložit jako „Zázraky evropské divočiny“, byla v Praze zahájena 22. června za účasti ministryně životního prostředí Rut Bízkové a Ladislava Mika, ředitele Odboru pro ochranu přírodních zdrojů a biodiverzity při Evropské komisi, jako jedna z akcí k letošnímu Mezinárodnímu roku biodiverzity. (Více o Mezinárodním roku biodiverzity...)
Na zhruba 50 panelech mohou návštěvníci shlédnout okolo 100 fotografií zvířat, rostlin i krajin zastupujících jednotlivé státy Evropy. Nechybí ani stručná dvojjazyčná informace nebo zajímavost o dotyčném druhu či úkazu. Poznat tak můžete například zakrslé koně z nizozemské přírodní rezervace Oostvaardersplassen, slepé macaráty obývající vápencové jeskyně v jihovýchodní Evropě nebo formaci 40 tisíc čedičových sloupů nacházejících se v Giant's Causeway v severním Irsku. Českou republiku zastupuje řeka Křinice a smíšené lesy NP České Švýcarsko.
Projekt, na kterém se podílelo 69 fotografů z různých částí Evropy, byl ve světové premiéře zahájen 27. května v Haagu, od 4. června se prezentuje v Janově v Itálii. Po pražském zastavení by měl do roku 2012 postupně procestovat Evropu, Severní Ameriku a Čínu.
Součástí výstavy je i prezentace šumavské přírody. Na šesti panelech jsou návštěvníkům krátce představeny místní lesy, jejich přirozená dynamika, řeky, rašeliniště, ledovcová jezer, flora i fauna.
Fotografie u Rudolfina jsou na panelech s nočním osvětlením volně přístupné 24 hodin 7 dní v týdnu do 22. srpna 2010. Fotografie jsou vystavené i na webu věnovanému výstavě.
reklama
Online diskuse
Giant Causeway - 5. 7. 2010 - M.Z.Nad zarazenim (krasne, s tim lze sice souhlasit...) ukazky sloupcovite odlucnosti cedice do "evropske divociny" zustava opravdu rozum stat. Proc tam tedy nezaradi zrovna treba sopku Katla, nebo aspon solne doly ve Wielicze, ukazku mocne vrstvy hnedeho uhli od Mostu (pred odtezenim :-) apod. Patrily by tam stejnym pravem. Svedci to ... o intelektualni zmatenosti, rozbredlosti a nemohoucnosti hlasatelu ideje "priroda vzdy a vsude dela vsechno nejlepe". Idea "divociny" mi obecnepripada asi tak stejne chytra, stejne "dobre vymezena" (tedy casto tez jen beztvary, bezbrehy blabol) jako byly sveho casu "blaho pracujiciho lidu", "boj za mir" a podobne kategorie. Pokud to navic ma byt program vyhnani lidi z prirodne nejatraktivnejsich casti uzemi - davno osvojenych a zuslechtenych clovekem - a jejich nahrazeni medvedy a vlky) jsem ostre proti takovemuto pojeti "divocine" ve state, kde ziji. At se stoupenci tohoto nazoru prestehuji na Sibir, Aljasku ci do pralesu Amazonie tam te opravdove (ne-saskovske jako u nas) divociny je/bude jeste dlouho dost |