Sexuální zvrhlost tučňáků polárníky před sto lety šokovala
Doktor George Murray Levick byl více než profesionálním ornitologem spíše nadšeným badatelem, kterému roztomilí tučňáci doslova učarovali. Byl prvním člověkem, který s tučňáky prožil na mysu Adare celou etapu jejich suchozemského života, od výprav za potravou, seznamování, přes páření až po odchování mláďat. Celou dobu si činil důkladné poznámky a pořizoval fotografický záznam.
Po návratu do Anglie se rozhodl své zápisky publikovat, ale vzhledem k puritánskému prostředí raději vynechal části, které se týkaly specifického chování gentlemanů ve fraku, a jež by soudobá společnost odsoudila. Některé popisky a poznámky dokonce raději „zakódoval“ v řečtině. Tyto části textu o „sexuálních zvrácenostech a úchylkách“ nechal kurátor muzea vytisknout je ve stovce kopií, které nebyly určeny k publikaci, ale jen k soukromému studiu pro vybrané badatele.
Dodnes se zachovaly jen dva výtisky této řady, s kapitálkami nadepsaným „Není určeno k publikaci“. Muzeum přírodní historie je nyní konečně představilo veřejnosti. Co tedy bylo příčinou rozčarování nad morálními hodnotami tučňáků? Podle původního separátu se někteří výbojní tučňáci chuligáni pářili s už zjevně mrtvými samicemi.
Douglas Russel, současný správce sbírek hnízd a vajec muzea, ale uvádí Levickův omyl na pravou míru: „Zcela šokovaný badatel neměl ve své době znalostní prostředky, které by mu umožňovaly takové chování si vysvětlit. Považoval tučňáčí námluvy s mrtvou samicí za obdobu lidské nekrofilie, a byl tím velmi zaskočen. Dopustil se stejné chyby, jako většina lidí, která si připodobňuje chování zvířat, a tedy i tučňáků, lidskému modelu.“ Ve skutečnosti tučňáci prostě nedokáží rozlišit živou samici připravenou k páření a mrtvou tučňáčici ve stejné pozici, vysvětluje Russel.
reklama