https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/spory-lesniku-a-ochranaru-vyustily-v-uzavreni-dvou-tras-v-tatrach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Spory lesníků a ochranářů vyústily v uzavření dvou tras v Tatrách

7.7.2020 12:15 | BRATISLAVA (ČTK)
Lesníci a ochranáři na Slovensku mají dlouhodobě rozdílný názor na zásahy člověka do přírody.
Lesníci a ochranáři na Slovensku mají dlouhodobě rozdílný názor na zásahy člověka do přírody.
Foto | David Jusko / unsplash.com
Spory státních institucí na Slovensku vyústily v uzavření dvou oblíbených turistických tras ve Vysokých Tatrách. Podle lesníků je důvodem ohrožení turistů suchými stromy, na jejichž odstranění nevydaly úřady povolení. Z vyjádření šéfa správy Tatranského národního parku (TANAP) ale vyplynulo, že lesníci, kteří značené stezky v TANAPu spravují, plánovali pracovat v terénu v nevhodném období.
 

Podnik Státní lesy TANAP oznámil, že uzavřel turistickou trasu, která vede lokalitou Zadné Meďodoly ve směru od Tatranské Javoriny po Kopské sedlo ve východní části nejvyššího pohoří Slovenska. Lokalita Kopské sedlo je pro turisty dostupná také po jiné značené stezce, a to z vesnice Ždiar. Uzavřena byla také trasa od Tatranské Javoriny přes Javorovou dolinu do sedla Sedielko, odkud zase pokračuje značená trasa do jižní části Tater. Na zmíněná omezení upozornila také horská záchranná služba.

Šéf správy TANAP Pavol Majko podle portálu hiking.sk řekl, že lesníci chtěli odstraňovat stromy v době hnízdění ptáků, které trvá od začátku března do konce srpna.

Již uzavření značené trasy do Kopského sedla vyvolalo kritiku turistů na sociálních sítích. Lesníci v reakci doplnili, že údržbu turistických tras komplikuje krátké vegetační období, nedostatek peněz, postup při zadávání veřejných zakázek, soukromé vlastnictví části pozemků a chybějí program péče v tomto nejstarším národním parku. Vysoké Tatry jsou oblíbeným cílem českých turistů.

Lesníci a ochranáři na Slovensku mají dlouhodobě rozdílný názor na zásahy člověka do přírody. Například před více než deseti lety ekologičtí aktivisté bránili lesníkům těžit po kalamitě dřevo v chráněných lokalitách Vysokých Tater. Nová slovenská vláda premiéra Igora Matoviče ve svém programovém prohlášení slíbila, že v národních parcích zavede přírodě blízké hospodaření.


reklama

 
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist