https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/stromem-roku-je-chudobinska-borovice.v-noci-u-ni-hraje-cert-na-housle
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromem roku je Chudobínská borovice. V noci u ní hraje čert na housle

4.10.2019 01:41 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chudobínská borovice je významný exemplář borovice lesní nacházející se na skalnatém nepřístupném ostrohu levého břehu Vírské údolní nádrže.
Chudobínská borovice je významný exemplář borovice lesní nacházející se na skalnatém nepřístupném ostrohu levého břehu Vírské údolní nádrže.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Marek Olbrzymek / Strom roku
V pořadí 18. titul v celonárodní anketě Stromu roku si pro letošní rok odnáší Chudobínská borovice rostoucí nad břehem Vírské přehrady na Vysočině. V konkurenci dalších jedenácti kandidátů pro ni hlasovalo celkem 4394 lidí. Stříbrná medaile putuje také na Vysočinu, konkrétně pro Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou, který získal přes 2,5 tisíce fanoušků. Na pomyslnou bednu dosáhl také další dub z Žádlovického zámku v Lošticích v Olomouckém kraji. Informuje o tom Nadace Partnerství, která soutěž organizuje.
 

Chudobínská borovice je významný exemplář borovice lesní nacházející se na skalnatém nepřístupném ostrohu levého břehu Vírské údolní nádrže u bývalé obce Chudobín v okrese Žďár nad Sázavou. Strom je nyní kvůli ochrannému vodnímu pásmu nepřístupný, byl však znám již v dobách před napuštěním Vírské přehrady a stal se i častým objektem děl výtvarných umělců a fotografů. 350 let starý strom je opředený pověstmi, mezi místními se například traduje, že pod ní v noci hraje čert na housle, což je zřejmě důsledek svrateckých silných větrů. Podle místních je strom působivým důkazem vysoké odolnosti vůči rozmarům klimatu i působení člověka.

Vítězství v anketě se pojí s odborným zásahem stromolezce pro vybraný strom a postupem mezi sedmnáctku evropských vítězů v anketě Evropský strom roku. Letošní ročník navíc oznámil hned dvě novinky. První z nich byla možnost hlasování pro svého favorita po internetu, celkově se pro dvanáctku finalistů sešlo přes 16 tisíc hlasů. Druhou je dnešní oficiální zahájení spolupráce s iniciativou Sázíme budoucnost. Kompletní výsledky nabídne web www.stromroku.cz.

Nejen letošní vítěz, ale všech dvanáct hrdých finalistů v anketě Strom roku pojí silný příběh i zájem okolí o ně. Naživo se o tom mohli přesvědčit i návštěvníci slavnostního vyhlášení ankety Strom roku 2019 ve čtvrtek v podvečer na brněnské Hvězdárně a planetáriu. „Naším cílem je nejen dostat do nejširšího povědomí význam péče o významné nebo ohrožené stromy, ale také zdůrazňovat, že stromy jsou jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak zmírňovat dopady změn klimatu,“ popisuje koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Právě energii spojenou se vztahem ke stromům s historickou pamětí chtějí v Nadaci Partnerství zaměřit na budoucnost a stromy nové. „Chceme v České republice vysadit deset milionů stromů mimo les, a to do pěti let. Těmto stromům chceme zprostředkovat co nejlepší péči, a kdo ví, třeba se i nějaký z nich jednou stane šampionem Stromu roku,“ přibližuje zrod spolupráce projektů Sázíme budoucnost a Strom roku strategický ředitel nadace Miroslav Kundrata.

Bez zapojení ostatních to ale nepůjde. Iniciativa Sázíme budoucnost proto spolupracuje s aktivními starosty, odborníky, spolky, pedagogy i nakažlivými nadšenci. Do iniciativy se zapojuje i státní správa v čele s Ministerstvem životního prostředí, které prostřednictvím Státního fondu životního prostředí dlouhodobě výsadby podporuje.

Do výsadby příštích stromových velikánů se ale může zapojit každý, komu není naše životní prostředí lhostejné. Možností je více, od vlastní výsadby, přes poskytnutí pozemků, nářadí nebo třeba přiložením ruku k dílu při samotné výsadbě. Podrobnosti naleznou zájemci na www.sazimebudoucnost.cz. Nominace pro další ročník ankety se spustí tradičně s prvním jarním dnem příštího roku. Tomu bude předcházet klání o titul Evropský strom roku v únoru 2020.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist