https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/svedsti-policiste-znovu-zasahli-proti-aktivistum-vcetne-thunbergove-u-sidla-parlamentu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Švédští policisté znovu zasáhli proti aktivistům včetně Thunbergové u sídla parlamentu

13.3.2024 22:56 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švédská policie dnes znovu odtáhla Gretu Thunbergovou a další ekologické aktivisty od vchodu do budovy švédského parlamentu, který zablokovali. Stejným způsobem zasáhla policie proti demonstrantům již v úterý. Policisté Thunbergovou a další aktivisty z místa odvezli v policejní dodávce, informovala agentura Reuters.
 

Thunbergová a desítky dalších převážně mladých lidí zahájily v pondělí u sídla švédského parlamentu ve Stockholmu protestní akci, jíž žádají razantnější kroky politiků, které by pomohly zastavit klimatické změny. První den proti nim policie nezakročila.

Policie uvedla, že demonstranti sice mají právo demonstrovat před parlamentní budovou, nesmějí ale bránit v přístupu do ní.

Thunbergová začala své ekologické aktivity v roce 2018 právě demonstracemi před švédským parlamentem. Posléze se k ní připojily desetitisíce studentů ze Švédska i dalších evropských států a Thunbergová se stala hlavní tváří globálního studentského hnutí Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), které si dalo za cíl přimět zejména politiky, aby urychleně a konkrétními činy bojovali proti globálnímu oteplování.

Loni Thunbergovou opakovaně policie zadržela nebo odnesla z protestních míst v několika různých zemích, včetně Švédska, Norska či Německa. Minulý měsíc britský soud aktivistku zprostil obvinění z narušení veřejného pořádku na londýnském protestu proti fosilním palivům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist