https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/thunbergova-u-soudu-v-londyne-odmitla-vinu-soud-byl-odrocen-na-unor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Thunbergová u soudu v Londýně odmítla vinu, soud byl odročen na únor

25.11.2023 00:22 | LONDÝN (ČTK)
Švédská klimatická aktivistka Greta Thunbergová obviněná z narušování veřejného pořádku minulý týden u londýnského soudu prohlásila, že je nevinná. Dvacetiletá ochránkyně životního prostředí se podle úřadů činu dopustila, když během říjnového protestu v Londýně nerespektovala pokyny policie. Slyšení skončilo po necelé hodině, vlastní začátek soudního líčení byl stanoven na 1. února, uvedla agentura DPA.
 

Thunbergová dorazila k soudní budově v Londýně obklopená reportéry a kamerami. Na začátku slyšení uvedla své jméno a datum narození. Její právník požádal, aby kvůli výhrůžkám nemusela uvádět svou adresu ve Švédsku, a soud mu vyhověl.

Spolu s Thunbergovou je u soudu více než 20 dalších aktivistů, kteří v říjnu blokovali přístup k hotelu InterContinental v centru Londýna, kde se za účasti manažerů průmyslových firem konalo fórum o energetice. Všichni byli do únorového soudu propuštěni na kauci, uvedla AP.

Před soudní budovou čekal dav novinářů a klimatických aktivistů. Přišli i členové organizací Greenpeace a Fossil Free London, kteří prostřednictvím plakátů žádali, aby "znečišťovatelé platili".

Policie Thunbergovou zadržela 18. října a poté ji propustila na kauci. Pokud ji soud shledá vinnou, hrozí jí pokuta až 2500 liber (70.300 korun), uvádí Reuters. Letos už byla švédská aktivistka zadržena na protestech ve Švédsku, Norsku a Německu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist