https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/trvale-udrzitelny-rozvoj-eu-v-cislech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Trvale udržitelný rozvoj EU v číslech

13.4.2005 15:25 | PRAHA/BRUSEL (EkoList)
Na nedávném březnovém zasedání Evropské rady byla v plánu revize strategie udržitelného rozvoje, přijatá EU v roce 2001. Eurostat při této příležitosti připravil a vystavil na své webové stránky přehled vývoje 120 indikátorů udržitelného rozvoje od roku 1990. Pokrývají celou Evropu, stejně jako členské země EU, kandidátské země a členy evropského hospodářského prostoru.
 

Ukazatele udržitelného rozvoje společnosti vyvinula Unie s pomocí národních odborníků. Odrážejí různé priority, přijaté v Gothenburgu v roce 2001 (klimatické změny, zdraví, hospodaření s přírodními zdroji, doprava, stárnutí společnosti, sociální izolace a chudoba) i prioritu přijatou následujícího roku v Barceloně. Také zahrnují závazky, které si dala EU na Summitu Země v Johannesburgu na podzim 2002 (v roce výroby a spotřeby, dobré vládnutí).

V závislosti na dostupných datech indikátory ukazují změny viditelné od roku 1990 na evropské i národní úrovni. Osvětlují podstatu problémů popsaných ve strategii udržitelného rozvoje a budou použity ke sledování, jak strategii realizují různé státy. Tato informace je proto velmi významná pro politiky, ale i pro kohokoliv, kdo se zajímá o téma udržitelného rozvoje.

Indikátory jsou uvedeny ve formě předdefinovaných tabulek společně s vysvětlujícím textem o použité metodologii, a budou pravidelně aktualizovány. Data pocházejí hlavně z národních statistických úřadů, ale také z jiných dostupných zdrojů (služby Evropské komise, národní ministerstva, nevládní organizace, výzkumné projekty). Služby Komise a Evropský statistický systém budou pokračovat ve vývoji nových indikátorů a zlepšování kvality těch existujících.

Ukazatel "lovu ryb za biologickými mezemi" například byl v roce 95 číslo 10, v roce 2003 už je číslo 22. Spotřeba energie v dopravě - stoupla od referenčního roku 95 na 115 procent v roce 2002. Naopak předpokládaná délka života lidí se zvýšila. Mírně se zvýšila i důvěra v Evropský parlament a Radu ministrů. Emise skleníkových plynů ovšem neklesly.

Pro další údaje navštivte stránku http://europa.eu.int/comm/eurostat/sustainabledevelopment.


reklama

 
Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist