Trvale udržitelný rozvoj EU v číslech
Ukazatele udržitelného rozvoje společnosti vyvinula Unie s pomocí národních odborníků. Odrážejí různé priority, přijaté v Gothenburgu v roce 2001 (klimatické změny, zdraví, hospodaření s přírodními zdroji, doprava, stárnutí společnosti, sociální izolace a chudoba) i prioritu přijatou následujícího roku v Barceloně. Také zahrnují závazky, které si dala EU na Summitu Země v Johannesburgu na podzim 2002 (v roce výroby a spotřeby, dobré vládnutí).
V závislosti na dostupných datech indikátory ukazují změny viditelné od roku 1990 na evropské i národní úrovni. Osvětlují podstatu problémů popsaných ve strategii udržitelného rozvoje a budou použity ke sledování, jak strategii realizují různé státy. Tato informace je proto velmi významná pro politiky, ale i pro kohokoliv, kdo se zajímá o téma udržitelného rozvoje.
Indikátory jsou uvedeny ve formě předdefinovaných tabulek společně s vysvětlujícím textem o použité metodologii, a budou pravidelně aktualizovány. Data pocházejí hlavně z národních statistických úřadů, ale také z jiných dostupných zdrojů (služby Evropské komise, národní ministerstva, nevládní organizace, výzkumné projekty). Služby Komise a Evropský statistický systém budou pokračovat ve vývoji nových indikátorů a zlepšování kvality těch existujících.
Ukazatel "lovu ryb za biologickými mezemi" například byl v roce 95 číslo 10, v roce 2003 už je číslo 22. Spotřeba energie v dopravě - stoupla od referenčního roku 95 na 115 procent v roce 2002. Naopak předpokládaná délka života lidí se zvýšila. Mírně se zvýšila i důvěra v Evropský parlament a Radu ministrů. Emise skleníkových plynů ovšem neklesly.
Pro další údaje navštivte stránku http://europa.eu.int/comm/eurostat/sustainabledevelopment.
reklama