https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/u-hrbitova-v-prostejove-drevorubci-pokaceli-devet-starych-topolu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

U hřbitova v Prostějově dřevorubci pokáceli devět starých topolů

2.2.2023 00:16 | PROSTĚJOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Prostějovská radnice nechala postupně pokácet devět vzrostlých topolů, které lemovaly cestu kolem hřbitova v okrajové částí města. Odstranění starých stromů městu doporučili odborníci, protože kvůli jejich špatnému zdravotnímu stavu hrozil pád větví či části kmenů. Město místo pokácených topolů vysadí opodál nové dřeviny. ČTK to sdělil primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko).
 

"Stromy měly zřetelně sníženou vitalitu, zhoršenou stabilitu, infekci bází kmene, infekci větví, trhliny a dutiny ve kmeni, suchý vrchol, poškozené kořenové náběhy a kořeny. Dřeviny rostly v těsné blízkosti cyklostezky, parkoviště a frekventované silnice, kde hrozily škody na zdraví či majetku v případě jejich pádu, byly neperspektivní a na stanovišti již neplnily svůj funkční a estetický význam," uvedl Pospíšil.

Arboristická firma v roce 2021 doporučila radnici pokácet u hřbitova první čtyři topoly, jejichž kmeny byly vyhnilé. Dalších pět topolů dřevorubci na doporučení odborníků pokáceli letos v lednu. Za pokácené stromy bude do konce letošního roku náhradní výsadba. Vysadí pět listnatých stromů podél cyklostezky na nedalekou Bedihošť. Na původním místě topolů totiž podle Pospíšila nelze nové stromy vysadit, jelikož v těsné blízkosti je asfaltová plocha.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist