https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/udrzitelny-rozvoj-v-cr-cil-v-nedohlednu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Udržitelný rozvoj v ČR: Cíl v nedohlednu

7.1.2007 11:02 | PRAHA (EkoList)
Ptáků v krajině ubývá a zdravotní stav lesů se nijak nelepší. Roste hrubý domácí produkt a produktivita práce. To jsou závěry několika ukazatelů, o nichž každý rok v prosinci jedná česká vláda. S jejich pomocí zjišťuje, zda se společnost rozvíjí udržitelně, nebo ne. Jak jsme na tom? Údaje za rok 2005, které minulý měsíc dostal na stůl kabinet, by se daly nejspíš interpretovat jako opatrné kolébání.
 

cesta z odpadu
Materiálové využití odpadu v praxi: na louku se naveze odpad všeho druhu, rozjezdí traktorem, a ejhle - vznikne cesta.
Foto: Jan Stejskal/EkoList

Strategii udržitelného rozvoje ČR (SUR) vláda přijala v prosinci 2004 a právě v ní si stanovila 35 ukazatelů, na nichž si ověřuje, zda se česká společnost rozvíjí udržitelně, případně jestli k tomuhle cíli aspoň směřuje. Za rok 2005 ("čísla" za rok 2005 byla projednána v prosinci 2006 - pozn. aut.) jich je kladně hodnoceno osm. Roste hrubý domácí produkt a produktivita práce, zvyšuje se taky procento území státu, které je pokryto územně-plánovací dokumentací. Paradoxně nejvíc "kladných" ukazatelů se týká životního prostředí. Statistika ale může mít háček. U materiálového využití odpadů je například kladně hodnoceno směřování k udržitelnému cíli - už dnes totiž plníme hodnoty, které jsme si zákonem stanovili dodržovat až v roce 2012. Zároveň ale poměr materiálového užití odpadů v roce 2005 oproti roku 2004 poklesl, zatímco předtím se od roku 2000 neustále zvyšoval. Podobně je plusovým znaménkem ohodnocen podíl ekologického zemědělství na celkové výměře zemědělské půdy, ačkoli se tento podíl v roce 2005 oproti roku 2004 snížil (předtím deset let neustále rostl).

Kladní viníci

Jiné nuance skrývá index běžných druhů volně žijících ptáků. Oproti předešlému roku poklesl o celých 15 %, ornitologové ale upozorňují, že dělat závěry z rozdílu mezi jednotlivými roky není dobré. Příroda není stroj a podobné kolísání nemusí znamenat, že jich skutečně tak razantně ubylo. Přesto to vypadá, že z dlouhodobého hlediska počet ptačích populací klesá. Týká se to ale především ptáků, kteří žijí v zemědělské krajině, těm lesním se naopak daří spíš líp než před lety. Podle zprávy se početnost ptáků zemědělské krajiny snižovala hlavně v první polovině 80. let 20. století, na konci 80. let došlo ke stabilizaci stavu a počátkem 90. let k nárůstu, index však po roce 1996 vykazuje další pokles. "Jistá souvislost by mohla být nalezena mezi poklesem ptačích populací v zemědělské krajině a spotřebou hnojiv a pesticidů, jejichž spotřeba až na mírné kolísání vykazuje trvalý pozvolný nárůst," stojí ve studii. Zároveň je v ní ale spotřeba průmyslových hnojiv a pesticidů označena kladným znaménkem, což má znamenat, že sice mírně roste nebo stagnuje, v zásadě je ale nízká. I z toho mála kladných ukazatelů jsou tedy dva v jiné části označeny za možné viníky úbytku ptactva.

U ukazatele, který vypovídá o zdravotním stavu lesů (tzv. defoliace), by čtenář zatím hledal zlepšení marně. Posledních sedm let míra poškození porostů odlistěním stále mírně narůstá. "Navzdory výraznému poklesu emisí během 90. let zůstává stav českých lesů nadále špatný, dokonce nejhorší ve střední Evropě," píše se ve zprávě a ani další řádky kritickými slovy nešetří. Největší škody dnes lesům působí nadbytek dusíku, který se do lesní půdy dostává hlavně ze spalin automobilů a z průmyslu.

Ačkoli je v přehledu hodně ukazatelů označeno kladným nebo záporným znaménkem, suverénně nejvíc hodnot kolísá nebo stagnuje. Víceméně stagnuje podíl HDP věnovaný na zahraniční rozvojovou spolupráci, stagnuje počet lidí připojených na internet, stagnují emise skleníkových plynů v přepočtu na obyvatele (v přepočtu na HDP ale klesají), stagnují výdaje na kulturu, stagnují veřejné výdaje na životní prostředí v přepočtu na HDP atd.

Jakási stagnace postihla dokonce i Hnutí Duha, které ukazatele každoročně komentuje. Zatímco před rokem svou tiskovou zprávu nazvalo "Barometr kvality života: předpověď nepotěší", tentokrát přišlo s novinkou: "Barometr kvality života: letošní čísla nepotěší". Stejně jako před rokem i teď hnutí běduje, že se zlepšují pouze čtyři environmentální ukazatele. Citace Vojtěcha Koteckého je pak celá zkopírovaná z rok staré tiskové zprávy. Dozvídáme se, že i nyní mají "ekologické indikátory sloužit jako barometr kvality života. Podílí se na ní množství zdraví škodlivých výfukových plynů v ulicích i počet ptáků, kteří zpívají na stromech při procházce lesem". No a nakonec přichází úplně stejné doporučení jako před rokem: "Špatné ekologické zprávy se musejí promítnout do konkrétní legislativy, daňových reforem i státních investic."

Další informace:
Strategie udržitelného rozvoje ČR byla v době přípravy tohoto článku ke stažení zde.

Úřad vlády se zbavil rady pro udržitelný rozvoj - říjen 2006
Do roku 2005 ČR vstoupí s přijatou strategií udržitelného rozvoje - prosinec 2004
Návrh strategie udržitelného rozvoje přijala ministerstva rozdílně - květen 2004
Trvale udržitelný nezájem: V ČR probíhá třetí pokus o vypracování Strategie udržitelného rozvoje - březen 2004
Dejmal, Keller a Kohák chtějí vrátit udržitelný rozvoj do politické debaty - září 2003

Článek je převzat z tištěného EkoListu 01/2007.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist