V češtině vychází kniha ochranáře Johna Muira o jeho prvním pobytě v divočině
Oblast dnešního Yosemitského národního parku navštívil Muir v létě roku 1869. Už tehdy si uvědomoval, jak rychle může vzít za své dosud nedotčené přírodní bohatství vlivem postupující průmyslové civilizace.
Stal se proto aktivním ochráncem zdejší přírody, částečně se zasloužil právě o vyhlášení národního parku Yosemite v roce 1890 a stal se také prvním předsedou Sierra Clubu, doteď jedné z nejvýznamnějších amerických environmentálních organizací.
John Muir tak patří k nejvýznamnějším osobnostem, které stály u základu moderní ochrany přírody v USA. Na rozdíl od svého myšlenkového předchůdce Henryho Davida Thoreaua, už ve své době dokázal získat početné příznivce. Byli mezi nimi i vlivné osobnosti, například prezident Theodore Roosevelt.
Českého překladu jeho knihy se chopil Jan Hokeš, který pro Paseku převádí do češtiny i díla Henryho Davida Thoreaua. „Knihu jsem si přivezl z USA v roce 1998, kdy jsem sám trávil své první léto v Sieře Nevadě. Spoustu let se mi na ni ale prášilo v knihovně, a tak jsem vůči ní pociťoval obrovský dluh. Když mi tedy redaktor Milan Macháček navrhl, abych ji přeložil, bylo mi jasné, že konečně nazrál čas splatit ten dluh i s úroky z prodlení. Nezbývá než doufat, že i česká verze Muirova textu přispěje k tomu, oč usiloval jeho autor,“ říká překladatel. Knihu Mé první léto v Sieře Nevadě doprovází také jeho vyčerpávající doslov o životě a díle Johna Muira.
reklama