V Japonsku je v chodu poslední reaktor, země zvyšuje dovoz fosilních paliv
Loni v březnu se v japonské energetice odehrál nečekaný zlom. Mohutná vlna tsunami vyvolaná zemětřesením poškodila jadernou elektrárnu Fukušima Daiči. Katastrofa změnila pohled Japonců na jadernou energii. Většina obyvatel si nepřeje, aby kvůli bezpečnostním prověrkám odstavené reaktory byly znovu uváděny do provozu. Důvodem jsou obavy o bezpečnost.
To, kdy a zda budou reaktory opět uvedeny do provozu, je nejisté. Před katastrofou byla skoro třetina japonské elektrické energie generována jadernými reaktory.
Po loňské havárii nařídila japonská vláda sérii testů u všech provozovaných jaderných reaktorů, aby přesvědčila obyvatele, žijící v blízkosti jaderných zařízení, že není důvod k obavám ani při silném zemětřesení.
Po Fukušimě jsou místní obyvatelé proti tomu, aby se reaktory znovu uváděly do běžného provozu.
Japonsko během této odstávky zvýšilo dovoz fosilních paliv a tlačí elektrárenské společnosti, aby znovu zapojily staré elektrárny.
Obavy jsou z nadcházejícího léta, kdy by se mohl dostavit nedostatek elektrické energie. Loňské léto musely velké provozy snížit spotřebu energie o 15 procent a svou výrobu přesunuly na noc nebo na víkendy.
Výrobci varují, že pokud současný stav bude přetrvávat, budou se muset přesunout do zahraničí. To by značně poškodilo japonskou ekonomiku.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Jádro končí - nevyplatí se - 27. 3. 2012 - EnderŽádné garance bych jim nedal, ale na druhé straně proč by to nezkusili? Dnes je taková doba, kdy stát dává kde komu garance, aby neprodělal, tak proč by měl stát ČEZ stranou. Hloupý kdo dává, hloupější kdo nebere.Na druhé straně je paradoxní, že ČEZu se nemusí vyplatit JE, pokud klesne cena na trhu pod cca 1Kč za 1kWh, zatímco FVE se investorům vyplatí i když prodávají 1kWh za 10Kč a s cenou na trhu si nemusí vůbec lámat hlavu. Skutečně žijeme v zajímavé době. |