https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/v-mosambickem-parku-zachranili-zbedovane-osamocene-slune
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V mosambickém parku zachránili zbědované osamocené slůně Video

16.5.2019 08:20 (ČTK)
Slůně bylo mimořádně zesláblé, hladové a dehydrované. V odlehlé rezervaci Maputo, která se rozkládá na ploše 120.000 hektarů, žije zhruba 600 slonů.
Slůně bylo mimořádně zesláblé, hladové a dehydrované. V odlehlé rezervaci Maputo, která se rozkládá na ploše 120.000 hektarů, žije zhruba 600 slonů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V Mosambiku se podařilo udržet při životě tříměsíční sloní samičku, kterou našli místní lidé osamocenou v rezervaci. Obyvatelé obce Muvucuza zavolali k dehydrovanému slůněti strážce parku a ti pak dokázali sehnat veterináře.
 

Slůně bylo mimořádně zesláblé, hladové a dehydrované. V odlehlé rezervaci Maputo, která se rozkládá na ploše 120.000 hektarů, žije zhruba 600 slonů. Jak uvedla mozambická média, sloni většinou svá mláďata neopouštějí.

Vesničané slůně našli minulý týden a nejprve se pokoušeli nabídnout mu vodu, avšak pochopili, že zvíře je ve velmi špatném stavu. Přivolaní pracovníci národní správy přírodních parků zavolali veterináři Joaovi Almeidaovi.

Ten pracuje pro organizaci Saving the Survivors, která pomáhá zvířatům poraněným například pytláky. Almeida řekl, že po několik hodin byla situace kritická. Slůněti, které dostalo jméno Ellie, byla sice podána tekutina do žíly, avšak bylo třeba získat ještě z Jihoafrické republiky speciální čerstvé mléko. Ellie po několika dnech začala sílit a všichni doufají, že přežije. Už se pro ni hledá místo v centru určeném pro zotavení nemocných zvířat.

Adine Roodeová, která se zabývá ohroženými zvířaty, řekla, že slůňata potřebují kromě speciálního mléka také 24hodinovou péči, mnoho lásky a pozornosti. O Ellie nyní pečují tři odborníci, kteří se střídají ve směnách. "Aby přežila, je důležité, aby znala a důvěřovala těm, kdo se o ni starají. Je den ode dne silnější a nezdá se, že je zraněná nebo nemocná," řekl Almeida.

Podle něj je to příběh se šťastným koncem. V rezervaci totiž začalo slonů přibývat a to vyvolává stále častější konflikty mezi lidmi a zvířaty. "I přesto se vesničané pokusili tomu slůněti pomoci a chtěli, aby přežilo," sdělil veterinář.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist