Výstava v Litoměřicích ukazuje holuba jako pošťáka i symbol míru
Pták byl schopen dopravovat soukromé zprávy i vojenské šifrované depeše na vzdálenost stovek kilometrů. Poštovní holub se vyznačuje dokonalým zrakem a dobrou pamětí, vyniká výborným orientačním smyslem. "Holub coby doručovatel zpráv našel konkurenci až v Morseově telegrafu," vyzdvihuje kurátorka výstavy Ladislava Filipová.
V dnešní době internetu, mobilních telefonů a satelitů zájem o kurýrské služby opadl. Sice se v roce 2008 objevila zpráva o pašování mobilů, drog a jiného kontrabandu do jedné z brazilských věznic prostřednictvím poštovních holubů, ale takové doručování je už jen výjimečné.
V Česku se tito opeřenci předvádí při závodech a přehlídkách, kde mají příležitost ukázat, co dokážou. Chovatelství poštovních holubů je vyčleněna část výstavy v litoměřickém muzeu. Návštěvníci uvidí kroužky, přepravky i trofeje. Další část výstavy ukazuje holuba jako symbol míru. Zobrazován tak byl ve výtvarném umění, hudbě, próze i poezii.
Děti si na výstavě mohou vyrobit vlastní poštovní známku s holubem, podívat se na vycpané ptáky i predátory, kterými jsou v případě holubů kuna a jestřáb. Nahlédnout do holubího světa budou moci návštěvníci litoměřického muzea na ornitologické vycházce 20. ledna. Samotná výstava pořádaná ve spolupráci s Poštovním muzeem skončí 28. února.
reklama