https://ekolist.cz/cz/kultura/zpravy-kultura/zemrel-predni-cesky-ekolog-otakar-sterba
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemřel přední český ekolog Otakar Štěrba

14.3.2017 12:02 | PRAHA (Ekolist.cz)
kologie přišla druhého března 2017 o uznávaného odborníka na problematiku vodního hospodářství, ale i o mimořádnou osobnost, která udávala českým přírodním vědám po desetiletí směr.
kologie přišla druhého března 2017 o uznávaného odborníka na problematiku vodního hospodářství, ale i o mimořádnou osobnost, která udávala českým přírodním vědám po desetiletí směr.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Stanislav Vaněk / Vesmír
Ekologie přišla druhého března 2017 o uznávaného odborníka na problematiku vodního hospodářství, ale i o mimořádnou osobnost, která udávala českým přírodním vědám po desetiletí směr. Poslední rozloučení s Otakarem Štěrbou se uskutečnilo v pátek 10. března v obřadní síni olomouckého krematoria.
 

Zachytit letmou vzpomínkou osobnost takového formátu není právě snadné. Prof. RNDr. Otakar Štěrba, CSc., měl totiž světu co říct jako nové souvislosti všedních věcí objevující vědec, publikačně velmi nadaný spisovatel a vynikající dokumentarista. Přírodu kolem sebe vnímal jako celek rozmanitých součástí, kterými se detailně zabýval, a přitom velmi lidským způsobem popisoval tyto komplikované mechanismy života kolem nás. Jeho chápání světa přitom nevycházelo z čistě vědeckého pohledu, krajiny světa objevoval i jako vášnivý cestovatel, horolezec a vodák. Především ale jako zvídavý člověk, který k poznání i procesu objevování vždy přistupoval s úctou.

Vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně a v roce 1991 byl jmenován vůbec prvním profesorem ekologie u nás. Založil Katedru ekologie a zavedl odborné studium Ochrana životního prostředí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého. V letech 1990–1994 byl děkanem Přírodovědecké fakulty. Dlouhou dobu pracoval jako systematický zoolog, odborník na nižší korýše – klanonožce, pro vědu popsal více než dvacet nových druhů plazivek. Později se sám vyprofiloval jako hydrobiolog, ačkoliv jeho práce svým přínosem a aplikovatelností zasahovala do řady jiných oborů, od geografie přes geologii až po klimatologii.

Razil také cestu své teorii říční krajiny a svým bádáním výrazně přispěl k pochopení fungování tohoto specifického ekosystému. Střípky jeho poznání nám zůstaly zachovány na stránkách deseti knih a v desítce dokumentárních filmů.

Přečtěte si rozhovor s Otakarem Štěrbou: Nejdůležitější je chránit říční krajinu, byť z ní zůstaly jen trosky

Radomír Dohnal
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist