Zoo Ostrava na putovní výstavě představuje své záchranné programy
Zahrada podporuje například boj proti nelegálnímu obchodu se zvířaty na Sumatře, záchranu největší antilopy světa v Senegalu, výzkum sloních nemocí nebo projekt obnovy populace orla skalního v České republice, kde byl v minulosti zcela vyhuben.
"Zoo Ostrava rovněž participuje na několika takzvaných repatriačních projektech, jejichž cílem je posílit divoké populace ohrožených evropských druhů vypouštěním jedinců odchovaných v lidské péči do přírody," uvedla Nováková. Zoo tak bezplatně pro vypuštění poskytla už více než 500 zvířat. Nejvíce bylo sov pálených, a to 400. Do volné přírody se ale vrátilo například i více než devět desítek sýčků nebo orlosupové bradatí, sup hnědý a bělohlavý či puštík bělavý.
"Novodobé moderní zoologické zahrady se již dávno nezaměřují na chov co největšího množství atraktivních exotických zvířat, ale věnují se chovu převážně těch druhů, které patří v přírodě k ohroženým, případně z ní byly již zcela vyhubeny," podotkla mluvčí. Připomněla, že zoo tím pomáhají udržet záložní populaci zvířat tak, aby zcela nevymizela z planety.
Výstavu přibližující účast ostravské zoo v záchranných programech budou zájemci moci vidět v červnu na nádraží v Bohumíně, v červenci pak na východním nádraží v Opavě a v srpnu na ostravském hlavním nádraží. Všechny záchranné projekty podporují i návštěvníci Zoo Ostrava, protože od letošního ledna je na ochranu přírody z každého vstupu věnována jedna koruna. Ostravskou zoo loni navštívilo 490 145 návštěvníků.
reklama