https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/6-veci-na-ktere-byste-si-meli-dat-pozor-pri-vyberu-svitidel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

6 věcí, na které byste si měli dát pozor při výběru svítidel

16.11.2017 07:50
Vybírat osvětlení do domácnosti patří mezi ty příjemnější činnosti při zařizování nového domova. Všechno už je téměř hotové, už to jen doladit správnými svítidly. Ale pozor! Při jejich výběru si dejte pozor, aby vybrané svítidlo splňovalo všechny vaše požadavky.
 

Spotřeba energie

Každý by chtěl na energiích ušetřit co nejvíce. Když ale přijde na lámání chleba čili kupování nových spotřebičů do domácnosti, většina lidí se rozhoduje podle jiných parametrů. Nepodceňujte ani spotřebu energie na svícení. Osvětlení sice nepatří mezi největší "žrouty" elektrické energie, ale musíte si uvědomit, že svítidel máte v domácnosti hodně, svítí dlouhodobě a nezřídka několik najednou. Vybírejte proto úsporné CFL žárovky nebo LED svítidla, které dokáží oproti klasickým ušetřit až 90 % elektrické energie.

Životnost

Vyplatí se mrknout i na životnost žárovek v svítidlech a investovat do kvalitnějších kusů s delší životností. Prim v této kategorii hrají LED žárovky, někteří výrobci uvádějí životnost až 60 000 hodin. Ve skutečnosti to může být o něco méně, stále je to ale impozantní číslo. Úsporné CFL žárovky svítí až 15 000 hodin, jejich životnost může ale výrazně zkracovat časté rozsvěcení a zhasínání. Pokud nevycházíte z místnosti na více než 15 minut, je lepší nechat tento typ žárovky rozsvícený.

Stmívatelnost

Některé svítidla poskytují možnost měnit intenzitu osvětlení. To se může hodit, protože ne vždy potřebujete osvětlení stejné intenzity. Vhodné je to nejen při velkých světlech, které osvětlují celou místnost, ale i při menších svítidlech využívaných při specifických činnostech. Svítidla se stmíváním jsou zároveň i energeticky šetrnější, protože nemusíte svítit naplno, když to nepotřebujete.

Barevná teplota

Jeden z parametrů, který je uveden na svítidle nebo žárovce, je i barevná teplota. Uvádí se v Kelvinech a je to poměrně důležitý faktor. Určuje, jakou teplotu bude mít vaše osvětlení. Do každé místnosti se bude hodit nějaká jiná. Tam, kde odpočíváte, můžete nainstalovat teplejší světlo, při práci je vhodné chladnější. 3 000-5 000 kelvinů vám postačí na práci, pod 3 000 kelvinů vám zaručují příjemný odpočinek.

Výhřevnost žárovky

Některá svítidla nebo žárovky se při delším zapnutí zahřívají. To byste měli vědět zejména v případě, bude-li svítidlo otevřené a můžete s ním přijít do kontaktu, nebo naopak, pokud bude zapuštěné a v přímém kontaktu s jinými materiály. Pokud chcete mít podlahové osvětlení, jsou vhodné například LED svítidla, které nevydávají téměř žádné teplo, takže se o ně nepopálíte bosým chodidlem. Nehrozí ani přehřívání a případné vznícení okolních materiálů.

Stupeň krytí

Na svítidlech se nachází také tajemná zkratka IP. Díky ní zjistíte, zda je svítidlo vhodné dovnitř, na ven, do dílny, na zahradu, či dokonce do bazénu nebo umělého jezírka. Čísla za označením IP vám tyto informace bezpečně poskytnou. První číslice vyjadřuje odolnost vůči prachu a pevným částicím na stupnici 0-6, druhá číslice odolnost vůči vodě na stupnici 0-9. Takové svítidlo označené IP68 už tedy toho snese docela hodně.


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jiří  Březina

Jiří Březina

4.12.2017 08:09
IP 69 neexistuje ne? Co by byla ta desítka?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist