PR článek
Ekologická zahrada není nic složitého
Divoký přírodní nepořádek
Už i v českém prostředí můžete vidět zahrady, které vypadají, jako kdyby se o ně nikdo nestaral. Jsou divoké, chaotické a mnohdy připomínají spíše nepořádek než zahradu. Ale i takové zahrady jsou pravidelně opečovávané, je jim věnována pozornost. Jsou to zahrady inspirované trvale udržovatelným zahradničením a navazují na přírodní zahrady.
Výhody ekologické zahrady
● obejde se bez synteticky vyráběných hnojiv a látek pro ochranu rostlin
● vše je krásné a zároveň užitečné
● je ohleduplná k půdě a rostlinám
● myslí na užitečné živočichy, kteří napomáhají nastolovat rovnováhu
Vše bez chemie
Hlavním rysem ekologické nebo přírodní zahrady je absolutní absence chemických přípravků. Ty totiž nejen, že při používání ničí škodlivé škůdce, ale také ničí organismy, které zahradě prospívají. Není to tak složité najít náhradu za chemická hnojiva a různé postřiky. Na zeleninové záhony se použije kompost a na rostliny a stromy organická hnojiva v podobě kravského nebo koňského hnoje.
Hnojem nebo kompostem to nekončí. I samotné rostliny a živočichové jsou ideálními pomocníky, kteří nahradí postřiky a jiná chemická hnojiva. Vysaďte na své zahradě česnek, který odpudí hryzce a je proti plísním nebo pohanku, svazenku a špenát, kterým se říká zelené hnojení a zlepšují kvalitu půdy.
Stejně tak když nalákáte na svou zahradu slunéčka, kteří vás zbaví mšicí, škvory lovící housenky nebo červenky živící se hmyzem, pak se velmi jednoduše obejdete bez chemických postřiků a syntetických hnojiv.
Zaměřte se na pestrost
Rozhlédněte se po polích, loukách nebo cestách u lesa. Vše hraje barvami a různými druhy rostlin. Právě pestrost přináší větší stabilitu. Pěstujte zeleninu v druhově bohatých kulturách a půda si tak rychle nevyčerpá živiny. Vysaďte rostliny s různými požadavky na živiny, prostor a délkou kořenů. To vše povede ke zvýšení kvality půdy, která nebude obsahovat žádné chemické látky a vám tak poroste zdravá zelenina a ovoce.
Zasaďte vedle zeleniny bylinky nebo krásné voňavé letničky, které budou odpuzovat škůdce a různé choroby. Vysaďte rostliny, které budou lákat čmeláky, včely, které vás zbaví dalších škůdců, když se u vás na zahradě zabydlí.
Vysaďte si vlastní louku
Nemáte čas na pravidelné sekání trávníku? Zkuste si malou louku vytvořit na vaší zahradě. Květnaté louky jsou stabilní a krásně voní. K založení louky stačí vysadit speciální směsi nebo ji postupně vytvářet z květnatého trávníku. Louka nepotřebuje skoro žádnou péči a seče se 3x ročně.
reklama