PR článek
Jak ovlivňují požadavky na ekologické a finanční kompenzace podnikání v ČR? III. odborná konference ze série Leading Minds Forum
Samostatnou kapitolou je v této souvislosti diskuse o adekvátní výši finančních kompenzací za omezení, která vyplývají z realizace nejrůznějších investičních projektů.
Zveme vás na odbornou konferenci, která se chce zaměřit na:
Cíl konference: diskutovat slepá místa procesu navrhování, ukládání, schvalování a kontroly kompenzačních a zmírňujících opatření určených k nápravě škod způsobovaných na životním prostředí.
Předběžný návrh programu:
Jak funguje v České republice institut kompenzačních a zmírňujících opatření určených k nápravě škod způsobovaných na životním prostředí?
V praxi stále platí nepoměr mezi účinností kompenzačních opatření a frekvencí jejich ukládání. Diskuze bude vedena o podkladech, na jejichž základě jsou kompenzace ukládány, a o zkušenostech s jejich realizací. Jedním z cílů je zjištění stavu metodického vedení a upozornění na možnosti posílení efektu realizovaných opatření a úspory prostředků vynakládaných investory.
Jak probíhá proces ukládání a hodnocení kompenzačních opatření?
Představení konkrétních investičních projektů a vyhodnocení účinnosti přijatých kompenzačních a zmírňujících opatření určených k nápravě škod způsobovaných na životním prostředí. Diskuze o tom, co je překážkou tomu, aby výsledky realizovaných opatření odpovídaly původním očekáváním odpovědných orgánů státní správy i samotných investorů.
Porovnání použité metodiky s novými trendy v této oblasti a možností garance výsledků provedených opatření.
Mohou dobrovolné dohody pomoci ke zlepšení životního prostředí v ČR?
Stát prosazuje uzavírání dobrovolných dohod s vybranými investory s cílem zlepšit životní prostředí. Ačkoli se tento institut spolupráce ještě ani zcela neprosadil, začínají se objevovat hlasy, že nefunguje. Chceme upozornit na příklady dobré praxe a na omezení, která jsou s takovými dohodami spjata. Zajímá nás pohled těch, kteří dobrovolnou dohodu již uzavřeli, na to, co jsou hlavní překážky spojené s jednáním s investory, zástupci veřejné správy a neziskového sektoru.
Měly by být finanční kompenzace obcím součástí opatření přijímaných ke zmírnění dopadů podnikání na životní prostředí?
Investice do nových projektů či do rozšíření podnikatelské činnosti mají jen ve velmi omezeném počtu případů přímý pozitivní efekt na život v okolních městech a obcích. Většinou znamenají jen komplikace spojené s rizikem zhoršení kvality životního prostředí. Zástupci měst a obcí tvrdí, že není možné, aby nové investice pro ně znamenaly jen omezení. Investoři volají po zavedení daňových asignací. Zajímá nás pohled na možnosti řešení této situace.
reklama