PR článek
Zrádné dřevo: jak poznat to opravdu kvalitní?
Pevné zdraví je základ
Základním předpokladem kvality dřeva je jeho „zdravotní stav“. Ano – i dřevo totiž může být nemocné. Projevuje se hnilobou, plísněmi, přítomnosti červotočů nebo měkkými a vypadávajícími suky.
Zdravé dřevo nic z toho nemá. Je krásné čisté, nikde neplesniví a má tvrdé, pevné a přirozeně zbarvené suky. Právě na suky se zaměřujte ze všeho nejvíc – jsou prvním indikátorem špatného stavu dřeva.
Bez profesionálního sušení to nejde
Přivézt z lesa zdravou kulatinu, to je teprve začátek. Naprosto klíčové je až to, jak se s dřevem následně nakládá.
Dřevěné klády mají tendenci samovolně schnout, v takovém případě ale degradují a jsou pak pro stavební účely nepoužitelné. Dřevo se proto musí co nejrychleji po pokácení poslat do profesionální sušičky anebo na pilu, kde ho pracovníci uskladní a pravidelně navlhčují.
Sušení má na kvalitu dřeva opravdu zásadní vliv a doporučujeme ho sušit jen v prověřených firmách. Třeba tišnovská firma TDV jako jedna z mála v Česku vlastní sušičku s mezinárodní certifikací IPPC, kterou oficiálně uznávají všechny státy světa. A to už je jistá záruka kvality.
Pozor na správné použití
Ani sebezdravější a sebelépe vysušené dřevo vám nepomůže, pokud jej špatně použijete. Pamatujte na to, že tvrdá dřeva (buk, dub, habr, jasan, javor, třešeň) jsou vhodná pro namáhané plochy: např. podlahy nebo terasy.
Oproti tomu měkká dřeva (borovice, smrk, modřín) používejte třeba na nábytek, okna nebo zahradní stavby. Měkké dřevo je levnější a hlavně lépe izoluje, proto je v těchto případech vhodnější.
Dávejte si pozor také na montážní firmu, jež vám pokládá dřevěnou podlahu nebo staví altánek na zahradě. Se dřevem se musí umět pracovat – správně hoblovat, brousit i lepit. Příklad za všechny? Při hoblování suků je s největší pravděpodobností vytrhnete, což určitě nechcete. Suky je potřeba jen jemně brousit.
reklama