https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/advokat-soudu-eu-i-halal-maso-muze-nest-oznaceni-biovyrobek
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Advokát soudu EU: I halál maso může nést označení biovýrobek

21.9.2018 00:20 | LUCEMBURK (ČTK)
Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení produkt ekologického zemědělství. / Ilustrační foto
Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení produkt ekologického zemědělství. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Maso zvířat zabitých v rituálních porážkách (takzvané halál maso) může nést označení produkt ekologického zemědělství. Takový verdikt doporučil včera generální advokát Soudního dvora EU Nils Wahl této soudní instanci. Na ni se obrátili ochránci zvířat, kteří požadovali zákaz označení bioprodukt pro maso ze zvířat zabitých bez předchozího omráčení. Doporučeními generálního advokáta se evropský soud v Lucemburku obvykle řídí.
 

Wahl ve svém zdůvodnění, zveřejněném na stránkách evropského soudu, uvedl, že doporučuje Soudnímu dvoru EU, aby rozhodl proti takovému zákazu. Podle Wahla označování takových produktů nálepkou ekologického zemědělství neporušuje unijní předpisy. Není to podle něj v rozporu ani s nařízením EU o označování bioproduktů ani s nařízením o ochraně zvířat při jejich zabíjení.

Žádost o zákaz užívání označení produkt ekologického zemědělství pro maso ze zvířat zabitých bez předchozího omráčení podali v roce 2012 francouzští ochránci zvířat k tamnímu ministerstvu zemědělství. Francouzský soud žádost v první instanci zamítl a odvolací soud ve Versailles se v této věci obrátil na Soudní dvůr EU.

Generální advokát soudního dvora v dnešním zdůvodnění svého doporučení rovněž uvedl, že unijní legislativa o označování biovýrobků přímo nezakazuje rituální porážky bez předchozího omráčení, nýbrž jen požaduje, aby utrpení zvířat při porážkách bylo sníženo na minimum.

Pojem ekologické zemědělství zná unijní legislativa od začátku 90. let minulého století. Takto označovaný produkt by měl být vyroben způsobem šetrným k přírodě a zvířata, z nichž pochází, by měla být chována v dobrých životních podmínkách. Pravidla pro takové označení stanoví například zákaz geneticky modifikovaných organismů a omezují použití antibiotik či chemických přípravků pro ošetřování rostlin.

Výrobce, kteří používají označení produktu ekologického zemědělství, navštěvují podle internetových stránek Evropské komise jednou ročně kontrolní úřady, aby zjistily, zda daná pravidla dodržují.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist