https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/advokat-soudu-eu-se-postavil-proti-volkswagenu-ve-sporu-kolem-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Advokát soudu EU se postavil proti Volkswagenu ve sporu kolem emisí

5.10.2021 01:07 | BRUSEL (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Software používaný německou automobilkou Volkswagen, který mění množství vypouštěných emisí na základě vnější teploty a nadmořské výšky, je v rozporu se zákony Evropské unie. Uvedl to generální advokát Soudního dvora EU Athanasios Rantos. K jeho doporučení nyní při svém rozhodování o věci přihlédne unijní soud.
 

Kauza se týká několika případů projednávaných u rakouských soudů. Majitelé automobilů s tímto softwarem v soudních řízeních požadují vrácení kupní ceny, napsala agentura DPA. Rakouské soudy požádaly Soudní dvůr EU o vyjádření k tomu, zda software představuje nezákonný systém pro manipulaci s emisemi.

Rantos dospěl k závěru, že software za běžných podmínek snižuje účinnost systému pro kontrolu emisí. Používání tohoto softwaru podle Rantose nelze ospravedlnit snahou o ochranu motoru.

Software podle agentury Reuters vypíná systém snižující emise oxidů dusíku, pokud se venkovní teplota nepohybuje v rozmezí od 15 do 33 stupňů, nebo pokud se vůz nachází v nadmořské výšce přes 1000 metrů.

Jestliže Soudní dvůr EU advokátův názor zohlední ve svém verdiktu, bude to znamenat další ránu pro automobilku Volkswagen, která již v roce 2015 přiznala manipulace s emisemi naftových vozů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist