https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-giganticke-tasmanske-klokany-vyhubil-clovek-ne-zmena-klimatu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

AFP: Gigantické tasmánské klokany vyhubil člověk, ne změna klimatu

18.8.2008 09:48 | PRAHA/SYDNEY (Ecomonitor)
Člověk, nikoliv klima, způsobil vyhubení gigantických klokanů a dalších prehistorických vačnatců obývajících Tasmánii - ostrov ležící u jižního pobřeží Austrálie. Tvrdí to nová studie v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, o níž informovala agentura AFP.
 

Klokan Procoptodon goliath.
Gigantický vymřelý klokan Procoptodon goliath.
GNU Free Documentation License (Volná licence GNU pro dokumenty)
Autor obrázku: Arthur Weasley/Wikimedia Commons

"Až dosud jsme si mysleli, že tasmánská megafauna vyhynula ještě před příchodem člověka na ostrov," říká profesor Richard Roberts, člen australsko-britského výzkumného týmu.

Důvod vymření gigantických klokanů a dalších vačnatců zůstává sporný, někteří vědci se domnívají, že k němu došlo ještě před příchodem člověka. A to v období, kdy byl ostrov přechodně zaledněn. Autoři nové studie však přišli s hypotézou o lidském vlivu na tomto vyhubení. Vycházejí zejména z výzkumu klokaní lebky nalezené v tasmánské jeskyni v roce 2000.

Tato lebka pochází z období před jedenačtyřiceti tisíci lety, což je dva tisíce let po příchodu prvních lidí. Podle Robertse byli gigantičtí klokani o váze až 120 kilogramů, wombati a vačnatí lvi vyhubeni člověkem. Představu vyhynutí způsobeného změnou klimatu zpochybňuje skutečnost, že klima v této části Austrálie vykazovalo v době vymizení megafauny naopak velkou stabilitu.

Roberts je přesvědčen, že vyhubení praklokanů měli na svědomí lovci, kteří snížili počty zvěře pod hranici umožňující reprodukci. Nešlo přitom o žádné tažení proti klokanům s cílem vyhubit je, ale o normální lov. Tak velká zvířata totiž zřejmě nebyla schopna rychlého rozmnožování, a proto mohla vymřít velice rychle, i když lov znamenal jen jedno mládě klokana ve vánočním hrnci.

Podle článku agentury AFP L''Homme responsable de l'extinction des kangourous préhistoriques de Tasmanie (étude) zveřejněného dne 13. srpna na serveru Environnement Orange


reklama

Karel Dolejší

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist