https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-tisicilete-olivovniky-ve-spanelsku-jsou-ohrozeny-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tisícileté olivovníky ve Španělsku jsou ohroženy

22.1.2017 02:00 | MADRID (ČTK)
Tisícileté olivovníky jsou dnes chráněny, aby si je nemohli milovníci kuriozit odvézt do své vlasti.
Tisícileté olivovníky jsou dnes chráněny, aby si je nemohli milovníci kuriozit odvézt do své vlasti.
Nad východním Španělskem se slunce ukládá ke spánku a desítky majestátních stromů vrhají dlouhé stíny. Tyto tisícileté olivovníky jsou dnes chráněny, aby si je nemohli milovníci kuriozit odvézt do své vlasti. Nejhorší situace byla na počátku tisíciletí, kdy byly některé stromy vytrhávány s kořeny, odváženy a prodávány jako dekorace. Zahraniční zahrádkářství je však na internetu stále nabízejí.
 
Sedmatřicetiletý Amador Peset vystupuje ze svého terénního vozu a prochází hájem. Zastavuje se u obrovského olivovníku, který vzdoruje chladnému větru. "Je to asi největší olivovník na světě, v obvodu má 10,2 metru," říká s hrdostí. Podle dendrometrie, tedy měření stáří stromů, je tomuto olivovníku více než 1000 let a zasazen byl v době, kdy provincie Castellón na východě Španělska patřila k oblasti Al-Andalus spravované muslimským emírem.

Amador Peset dohlíží na 106 "památek" jako je tato: pečlivě jim čistí větve a zbavuje je plevele, který jim saje mízu jako upír. Bez lidské péče by totiž olivovník zhynul, protože plevel vyjídá a vysušuje strom, dokud ho nezabije, říká Peset.

Pětasedmdesátiletý zemědělec Joan Porta vysvětluje, že ještě před několika lety tyto stromy sloužily jen jako orientační body v hájích mandlovníků a ovocných stromů v regionu, kde se pěstuje také víno a obilí. Využívaly se jako otop na farmách.

"Dnes si uvědomujeme, že to jsou tisícileté stromy," říká a ukazuje na krále ve svém poli, olivovník La Farga del Arion. Tomuto stromu je podle datování madridské Polytechnické univerzity 1702 let. Byl zasazen v roce 314, za římského císaře Konstantina.

Olivovníky, které jsou rozšířené v celém Středomoří, pokrývají ve Španělsku plochu 2,5 milionu hektarů. To je čtvrtina celkové plochy, která je ve světě osázená olivovníky.

Agronomka z Córdobské univerzity Concepción Muňozová procestovala celé Španělsko, aby sestavila jejich katalog. "Olivovník patří k těm stromům, které jsou velmi staré. Mají neuvěřitelnou odolnost," citovala ji agentura AFP.

Nicméně tisícileté olivovníky ve Španělsku jsou ohroženy. Nejhorší to bylo na počátku tisíciletí. "Lidé byli svědky toho, jak byly některé stromy vytrhávány s kořeny a na kamionech odváženy," říká Maria Teresa Adellová, která spravuje společenství 27 obcí Taula de Senia ve Valencii, Katalánsku a Aragonii, které se rozhodly toto dědictví zachránit. Vytržené stromy byly prodávány jako dekorace.

Obchod s olivovníky prudce klesl, protože si lidé uvědomili, že jde o národní poklad
Obchod s olivovníky prudce klesl, protože si lidé uvědomili, že jde o národní poklad
Foto | Rob / Flickr

Od té doby obchod s olivovníky prudce klesl, protože si lidé uvědomili, že jde o národní poklad, uvádí César Javier Palacios, mluvčí nadace na ochranu životního prostředí Félixe Rodrígueze de la Fuente.

Zahraniční zahrádkářství ale na internetu stále nabízejí "majestátní tisícileté" olivovníky. To je i případ podniku Todd's Botanics v Británii, který nabízí španělské stromy za 3500 liber (110.000 Kč).

Například francouzský vinařský magnát Bernard Magrez si vysadil na svých vinicích desítku stromů starých 1015 až 1860 let, které získal v roce 2011 při dosud největší dražbě tisíciletých olivovníků.

Ze 44 exemplářů prodávaných při této dražbě byly některé přiklepnuty za více než 60.000 eur (1,6 milionu Kč). Ty, které neskončily u Bernarda Magreze, obohatily jednu "obrovskou sbírku" na Blízkém východě.

Aby společenství Taula de Senia nejstarší stromy ochránilo, spočítalo je: je jich celkem 4900. Jde o největší koncentraci tisíciletých olivovníků na světě. Od roku 2006 zakázala Valencie vytrhávat stromy s obvodem větším než šest metrů.

Taula de Senia podporuje i produkci oleje z tisíciletých olivovníků při respektování pravidel kvality, jež zajišťuje oleji aroma a jemnost. Litr tohoto oleje se na místě prodává asi za 18 eur (490 Kč), v Barceloně za 40 eur (1100 Kč) a v Číně až za 90 eur (2400 Kč).

Peset dnes jedná s čínskými podnikateli, kteří jsou ochotni objednat si 1000 lahví po 100 mililitrech pro kosmetické účely.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
pel spr
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

23.1.2017 09:43
viděl jsem již mnoho věkovitých olivovníků ale je mi záhadou, který plevel vysává jejich větve.překladatel článku patrně popletl pojmy při překladu původního článku, ne...???
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

23.1.2017 10:28 Reaguje na radim buffalo tobias
Dobrý den,
ČTK vycházela z tohoto textu:
http://www.thenational.ae/world/europe/spains-living-monuments---olive-trees-which-date-back-centuries
A zdá se mi, že chybu ČTK neudělala. Je možné, že chyba vznikla už v původním textu.
Čili v tomto případě Vám nejsem schopen pomoci uvést věci na pravou míru.
Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Odpovědět
reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist