https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/afp-ve-vodach-bosporu-zacina-byt-kriticky-malo-ryb
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ve vodách Bosporu začíná být kriticky málo ryb

1.12.2017 01:41 | PRAHA (ČTK)
Fuat po celé hodiny trpělivě vysedává na Galatském mostě v Istanbulu. Skončily staré dobré časy, kdy se vody Bosporu jen hemžily rybami. Fuat rybaří už půl století a dnes je stejně jako experti znepokojen poklesem zásob ryb. Ilustrační snímek Bosporu.
Fuat po celé hodiny trpělivě vysedává na Galatském mostě v Istanbulu. Skončily staré dobré časy, kdy se vody Bosporu jen hemžily rybami. Fuat rybaří už půl století a dnes je stejně jako experti znepokojen poklesem zásob ryb. Ilustrační snímek Bosporu.
Foto | wytze / Flickr
Fuat po celé hodiny trpělivě vysedává na Galatském mostě v Istanbulu. Skončily staré dobré časy, kdy se vody Bosporu jen hemžily rybami. Fuat rybaří už půl století a dnes je stejně jako experti znepokojen poklesem zásob ryb, píše agentura AFP.
 

Turecký úředník v důchodu patří ke stovkám rybářů, kteří bok po boku vysedávají na březích Bosporu a Zlatého rohu a jejichž postavy jsou pro tureckou megapoli charakteristické.

Avšak tento bukolický obraz skrývá smutnou pravdu: ekosystém Bosporu je ohrožen, zejména neobyčejně rozšířeným chytáním ryb na udici. Rybáři chytají některé ohrožené druhy a nevracejí do moře vylovené mladé ryby.

"Rybařím od patnácti let," svěřuje se pětašedesátiletý Fuat a hází udici do vod Zlatého rohu, jemuž dominuje historická čtvrť Sultanahmet na evropském břehu města. "V minulosti tu bylo mnoho ryb a méně rybářů. Tyto úžasné ryby vymizely kvůli rostoucímu počtu obyvatel a nešetrnému rybolovu," vysvětluje.

Průliv Bospor, který spojuje Černé a Marmarské moře, je v některých obdobích rájem ryb, zejména takových oblíbených druhů, jako je středomořský tuňák, lufara dravá či mořský okoun.

Mnoho rybářů tu zůstává ve dne v noci, popíjejí tu čaj připravovaný v samovarech poblíže malých stánků, kde se prodávají návnady.

Zatímco se velkoměsto velmi rychle proměňuje díky stavební činnosti, tyto rybářské scény se jen málo liší od černobílých fotografií z 50. let minulého století, na nichž jsou zachyceni rybáři s prutem na Galatském mostě, který překlenuje Zlatý roh.

Podle předsedy asociace sportovních a amatérských rybářů v Istanbulu Erola Orkçua počet amatérských rybářů úctyhodně vzrostl s tím, jak se zvýšil počet obyvatel velkoměsta.

Zásoby ryb však ve srovnání s 80. a 90. lety minulého století poklesly o 50 procent, říká. A situace se zhoršuje, dodává a vyzývá k ochraně mořských ekosystémů.

Na vině je znečištění a nešetrné praktiky rybolovu. "Celých 90 procent ryb ulovených z Galatského mostu je příliš mladých, a to není legální," vysvětluje Erol Orkçu.

"Představte si, že řekněme 100.000 rybářů uloví v Bosporu v plné migrační sezóně každý jeden kilogram ryb," říká a stěžuje si, že v Turecku nejsou údaje o tom, jaké má země zásoby ryb.

Navíc mnozí amatérští rybáři své úlovky nelegálně prodávají, aby si tak přivydělali. V zemi je desetiprocentní nezaměstnanost.

Rybáři, mezi nimiž je i několik žen, se považují za symbol města. Šestapadesátiletá Serife Doganová, se závojem na hlavě a ve slunečních brýlích, se pustila do rybolovu na radu svého lékaře, neboť je diabetička. "Přicházím sem ráno a někdy tu zůstávám až sedm hodin, Je to jakási terapie," usmívá se. Dodává, že denně vyloví téměř půl kilogramu ryb, které sní spolu s rodinou a přáteli.

Fuat na Galatském mostě nadává na nekontrolovaný rybolov v Bosporu. "Loví se tu všechny mladé ryby, a to povede k jejich vyhubení," říká.

"Dříve, když se vody průlivu jen hemžily rybami, nachytal jsem někdy osm až devět kilogramů mořských okounů a lufar dravých dlouhých jako moje noha," vzpomíná.

Přes kritickou situaci stále na Galatský most přichází a zůstává tam až deset hodin denně. "Místo abych hrál vrhcáby v kavárně, nachytám dost ryb, abych uživil rodinu. A když mi něco zbude, prodám to," dodává.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist