https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/agrarni-komora-cr-a-zemedelsky-svaz-cr-vyhlasily-protestni-pohotovost
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily protestní pohotovost

27.1.2022 17:06 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.
 

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky. Aktuální vyjádření ministerstva zemědělství ČTK shání.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

"Ztráty produkčních zemědělců, kteří vyrábějí většinu českých potravin, potvrzuje také zveřejněná kalkulačka od ministerstva zemědělství. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR proto zvažují další kroky a nevylučují další protestní akce," dodal Doležal.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha zdůraznil, že navzdory obviňováni, že ve spolupráci s bývalým vedením ministerstva zemědělství svazy chtěly okrást všechny zemědělce, je pravda na jejich straně. "Aktuálně zveřejněná kalkulačka nám dává za pravdu a ukazuje, že část zemědělců v zájmu osobního prospěchu použila nepravdivé údaje a výpočty," uvedl Pýcha.

Tím byli podle Pýchy zmanipulováni politici, kteří se podle jeho vyjádření nemají šanci ve složité situaci financování zemědělství orientovat. Stále věří v možnost přenastavení pravidel.

Kalkulačka, kterou ve středu zveřejnilo ministerstvo, má podle vyjádření ministerstva zemědělcům pomoci připravit se na změny v novém programovém období SZP. Na redistributivní platbu, také zvanou platbou na první hektary - konkrétně prvních 150 hektarů zemědělského podniku, půjde nově 23 procent z celkového rozpočtu na přímé platby. Nekula dlouhodobě avizuje, že změny umožní výrazně vyšší podporu malých a středních zemědělců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (19)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VK

Václav Kain

27.1.2022 22:05
Vláda která ničí domácí produkci potravin a dává přednost dovozu by zasloužila defenestraci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.1.2022 06:21 Reaguje na Václav Kain
zemědělci si spíš zvykli, že na dotace mají právo a jinak po nich nikdo nic nechce, což je problém všeho. To je úplně stejné jako s učiteli, máte učitele dobré a méně dobré, proč mají dostávat stejně? ostatně s vámi nesouhlasím, protože malý zemědělci mají podstatně jiné možnosti na trhu než ti co jsou podstatně větší a tedy mají i rozvětvenější managment a schopnosti. Cílem dotací je podpořit změny v péči o krajinu a pestrost pěstovaných plodin v menších výměrách...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.1.2022 06:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Vy to pořád nechápete? zemědělci se zvysoka vyserou na dotace, když dostanou za komodity zaplaceno tolik, kolik ve skutečnosti činí. jenže tím pádem se můžou zavřít různé SZIF a další agentury, které jen přidělávají práci a dále si lidé podstatně připlatí za potraviny. To je všechno.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.1.2022 06:43 Reaguje na pavel peregrin
To vy to pořád nechápete... nebo spíš nechcete pochopit... ale to nevadí. Teď už to bude jen vaše vlastní volba jak se ke změnám postavíte...
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.1.2022 12:23 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Já to na rozdíl od vás chápu velmi dobře, ale upřímně, mě to nevadí. Já jsem v podstatě soběstačný a vám ze srdce přeju, aby chleba stál nejméně 100-150 korun, rohlíky abyste kupoval kus nejméně za 10,-, a potom by vás tyhle řeči rychle přešly. A nebojte se, dočkáte se- ale to vám přece vadit nebude, že?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.1.2022 08:00 Reaguje na pavel peregrin
Zrušit dotace, znamená vlastně zrušit i současnou EU !
Odpovědět
JS

Jiří S

28.1.2022 06:58 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zvykli, že na ně mají právo? Oni ale na ně mají právo, jsou to tzv. nárokové dotace, tak už to pochopte, pokud chcete žrát levné potraviny, respektive i chudší lidé a že jich je. A jestli si myslíte, že po nás nikdo nic nechce, tak si zkuste například přečíst DZES 1 - 7, to je takový základ, jinak existuje ještě tzv. PPH a to je trochu delší papír na čtení. Jen aby jste pochopil, že po nás nikdo nic nechce, to jste mne fakt pobavil.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

28.1.2022 06:41
Agrobaroni a dotační pijavice mají pohotovost... no tak jo... :D
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.1.2022 12:25 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Nevidíte si ani na špičku nosu, a upřímně, ani vidět nemůžete, protože problematice ani za mák nerozumíte.
Odpovědět
VP

Vít Prokop

28.1.2022 07:31
Našel jsem po předcích citát o půdě, to by si AK a ZS za rámeček nedali:,,Já jsem půda. Tvoje dobrotitelka a živitelka, jak se mnou zacházíš, tak žehnáno bude Tobě. Pamatuj. Díváš-li se na mne bez lásky, bez lásky jsem i já. To jest Tvoje záhuba-já nezahynu. Jsem živá, co vezmeš, zase mi dej, abych mohla na věčné časy Tobě sloužiti" To, že agroholdiky zkupují půdu ve velkém přes nějaké fondy. Je prostě katastrofa. Já chci na velkově klasické hospodáře co tam bydlí a starájí se o krajinu...
Odpovědět
KD

Karel Dohnal

28.1.2022 07:52 Reaguje na Vít Prokop
No chtít můžeš, ale při 2% nezaměstnanosti ti nikdo do zemědělství na pár hektarů dělat prostě nepůjde...to bys ty dotace musel dát ještě x3. Pak ale je otázka, zda je to efektivně využitá pracovní síla, aby místo 5% lidí v zemědělství zase pracovalo 20%...to jsme za chvilku ve středověku zas...
Odpovědět
JS

Jiří S

28.1.2022 08:47 Reaguje na Vít Prokop
Tak ono, když to tak vezmete, tak když agroholding koupí nějaké bývalé družstvo. Tak technici tam zůstanou, traktoristi tam zůstanou. Jediný rozdíl je v tom, že do toho zainvestují a zmodernizují chod, aby byl efektivnější. Takže vlastně ti co tam bydlí to stále obhospodařují. Jakou máte vy představu o agroholdingu?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

28.1.2022 09:49 Reaguje na Vít Prokop
Jsem živá, co vezmeš, zase mi dej, abych mohla na věčné časy Tobě sloužiti. To je pravda. A teď otázka: firma chová skot, pěstuje pro něj pícniny, tedy hnojí hnojem a má pestré osevní postupy se zařazením plodin, které přispívají ke zdraví půdy (luskovinoobilní směsky, jetelotrávy, vojtěšku, jetel). Kromě toho pěstuje kukuřici, řepku, tržní obiloviny. Druhá firma nemá zvířata, pěstuje ječmen, pšenici, řepku a zase ječmen, pšenici, řepku, kvůli plnění greeningu na minimálně nutné výměře zaseje meziplodiny. Která z těch dvou firem je ten správný hospodář? Schválně, jestli na to přijdete.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.1.2022 12:37 Reaguje na Vít Prokop
Při současném stavu nezaměstnanosti, dehonestaci zemědělství a celkovém pohledu společnosti na toto odvětví je to jen zbožný sen,populace v zemědělství stárne a i ti nejmenší mají velice často problém s nástupnictvím.Smiřte se s tím, že trend, jaký jste popsal, je nezadržitelný a pokud vláda bude pokračovat v pravidlech, jaká vyplodila, tak není daleko budoucnost, kdy se veškerá půda přesune do cizích rukou.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.1.2022 13:45 Reaguje na Vít Prokop
To je velmi hezký citát, žel, dnes to platí obráceně: Ty budeš žít dál, nádnárodní mamone, já, bez péče zahynu.

Ať mi probůh nikdo nesugeruje, že tohle je "nezvratitelný trend". V tom případě jsem rád, že jsem z tohoto pojízdného b...lu zavčasu vysedl. A chce-li vláda něčemu ještě vládnout, zajisté ví, že držet hubu a krok lze toliko dočasně.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.1.2022 15:53 Reaguje na Karel Zvářal
Asi to bylo určeno mě, takže musím znovu opakovat- je to nezvratitelný trend už jen z důvodu úbytku a stárnutí činné zemědělské populace. To se prostě můžeme stavět na hlavu, ale budoucnost je ve velkých celcích, které využijí moderní technologie, nikoliv v nostalgickém návratu do časů Jana Cimbury. I se všemi negativními doprovodnými jevy, dodal bych. Běžte se dnes podívat do nějaké střední "zemědělské" školy a zapláčete.Jestli tam najdete tak dva lidi, které to zajímá, je to hodně. To samé na vysoké. Každý se hrne na místo poradce-ikdyž o tom neví nic, nebo jako dealer agrochemie, strojů, osiv etc, ale do provozu nikdo. Tak co bychom chtěli a o čem se dále bavit? Proto říkám pragmaticky, že je to nezvratné a ta půda stejně skončí v rukou cizího kapitálu- protože žádná vláda od 89 si zemědělství nevážila, to byly vše jen líbivé kecy, ale skutek utek a hlavní starostí bylo, jak se dostat pro kamarádíčky k dotacím a hlavně nic nevyrábet, ale brát.
Zemědělci z Václaváku- to jsou největší škůdci, i ten Babiš něco vytvořil a vybudoval.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.1.2022 16:22 Reaguje na pavel peregrin
Pane Peregrine, mezi námi je rozdíl v tom, že já současný stav neberu jako osud, ale jako (přechodné) neštěstí lidstva. Velký..., no budiž. Ale má to mít své meze, jako všechno na světě. Proto dnes není zájem o obor, že je to naprosto odcizené, anonymní, nezajímavé, škodlivé, toxické...

Proto jsem mimo jiné pro malé zemědělce, s nimi člověk najde dřív společnou řeč, než s nějakým anonymním kukubaronem. A ač Babiše uznávám jako politickou figuru, v otázce zemědělství je to prachsprostý biznismen bez vztahu k přírodě. A pro mě zemědělec byl vždy člověk spjatý s půdou. Tím chci říct, že je třeba to kyvadlo megalomanie vrátit na zem, tj. do reálného života. Věřím, že dnešní společnost k tomu najde sílu a energii, protože si nedovedu představit tu hrůzu, kdyby toto pokračovalo!

Budoucnost vidím v kombinaci velkých celků a malých farem. Velké pojedou produkci s použitím moderních metod (chemizace, automatizace), menší farmy spíše s důrazem na ekologii. Příklady jsou, ne že ne! Pro mě to jsou "první vlaštovky", jak jsem napsal dříve - hrdinové dnešních dnů. Takové je třeba podpořit, ne ty nenasytné devastátory krajiny, jimž diverzita nic neříká.

Takže pokud vám tato konstelace vyhovuje a jste tzv. fatalista, mně se to doslova hnusí. Všechno má mít svou mez a míru, nechat toto "neviditelné ruce" trhu, je cesta do pekel. Proto jsem účetního nikdy nevolil a neuznával, protože podobu světa a krajiny (přírody) by měl mít pod kontrolou člověk moudrý, nikoliv nenažraný biznismen.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.1.2022 17:35 Reaguje na Karel Zvářal
Já vás chápu.Opravdu. Ale vývoj bude neúprosný. Musela by přijít nějaká přírodní katastrofa, aby se kyvadlo převrátilo.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

28.1.2022 17:49 Reaguje na pavel peregrin
To člověk způsobuje tu přírodní katastrofu. Je jen a jen na lidech, zda budou nečinně přihlížet, nebo hledat přijatelná východiska.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist