Akademici z ČZU nedoporučují snižovat výměru honiteb v zákoně
Podle stanoviska ČZU by snížení minimální výměry honiteb nevedlo k poklesu počtů spárkaté zvěře a škod na zemědělských a lesních pozemcích. Za klíčové vedení fakult označilo zavedení účinných kontrol odlovu zvěře a změnu plánování založeném na biologických základech potřeb zvěře, hodnocení stavu ekosystému a míry jeho poškození. "V souvislosti se snížením minimální výměry honiteb by došlo pouze k významnému narušení biologických potřeb zvěře, nikoliv ke snížení škod zvěří," uvedli akademici.
Ve svém stanovisku upozornili na to, že stanovení minimálních výměr honiteb historicky souviselo se zachováním potřeb zvěře. V 19. století se myslivecky hospodařilo hlavně s drobnou zvěří, jako jsou bažanti, koroptve nebo zajíci. Tato zvířata mají prostorové nároky v desítkách hektarů. Poprvé byla minimální výměra stanovena v roce 1849 na 115 hektarů, kdy se spárkatá zvěř ve volných honitbách téměř nevyskytovala. Minimální výměra se poté podle nich zvětšovala kvůli změnám v zemědělském a lesnickém hospodaření a postupně bylo potřeba měnit i přístup ke zvěři a a k redukci stavů. Na 500 hektarech byla stanovena minimální výměra zákonem v roce 1962, uvedli.
Akademici poukázali na to, že v současnosti je potřeba efektivně hospodařit s jelení, dančí, srnčí nebo mufloní zvěří. Upozornili na výzkumy ČZU, podle kterých se jeleni nebo divočáci v průměru pohybují na prostoru mezi dvěma až třemi tisíci hektary, jelen sika žije na jednom až dvou tisících hektarech, srnčí zvěř mezi 300 až 500 hektary.
V početně nízkých stavech může zvěř podle akademiků z ČZU při narušení přirozených procesů a potřeb působit značné škody, a to hlavně loupáním a ohryzem kůry stromů. Regulovat to, aby se zvěř nesoustředila v místech, kde působí největší škody, je možné pouze ve větších honitbách, míní. Efektivní lovy v malých honitbách by podle akademiků nebylo možné provádět kvůli využívání psů, které ovlivní i sousední honitby.
Problémy se stavy zvěře souvisí především s rozdílným přístupem vlastníků, kdy jeden může upřednostňovat zvěř a jiný ne, tvrdí akademici. V případě zmenšení honiteb to podle nich může vést i k prohloubení problémů. "Řešení aktuálního problému spatřujeme především ve zvýšení míry jednotného přístupu. Toho lze dosáhnout především zvýšením pravomocí státní správy myslivosti. Jako zásadní považujeme proto zavedení jednotného systému kontroly lovu a zavedení systému stanovení plánu lovu na základě míry poškození ekosystému," uvedli ve svém stanovisku.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (18)
Michal Ukropec
10.3.2023 09:48Michal Uhrovič
10.3.2023 11:16 Reaguje na Michal UkropecDAG
10.3.2023 11:55 Reaguje na Michal UhrovičNicméně s tím co je v článku souhlasím. Je to již druhá odborná skupina, která vyjadřuje opačný názor proti konglomerátu lobbystických organizací. Navíc je to fundovaný názor odborníků. Na rozdíl od DUHY, ČSOP a Ornitologické společnosti. Ti se snaží ovlivnit věci ve kterých nejsou fundovaní a navíc se jich netýkají. Pro mě tudíž jen lobbují za své osobní zájmy.
Michal Ukropec
10.3.2023 11:56 Reaguje na Michal UhrovičMajka Kletečková
10.3.2023 21:44 Reaguje na Michal UkropecMichal Ukropec
11.3.2023 06:42 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
11.3.2023 23:37 Reaguje na Michal UkropecNa https://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2017/Brezen-2017/Potravni-strategie-prasete-divokeho se píše „Prase divoké svým potravním chováním ohrožuje mnoho druhů obratlovců, kterými jsou obojživelníci, plazi, drobní savci i ptáci hnízdící na zemi. Z praxe je známá konzumace malých zajíčků, srnčat a dalších mláďat, čímž prase divoké negativně působí na reprodukci nejen těchto živočišných druhů.“
Fio Srach
15.3.2023 19:06 Reaguje na Michal UkropecJosef Hájek
10.3.2023 12:06Jarek Schindler
16.3.2023 22:19 Reaguje na Michal UkropecRadim Polášek
10.3.2023 12:33Břetislav Machaček
10.3.2023 17:01kouskování honiteb je účelové vydrancování přírody od zbytku zvěře ve
stylu selských honiteb za 1. republiky. Velcí a bohatí vlastníci mívali
přezvěřeno kvůli reprezentačním honům, na které zvali VIP. Ti malí měli
zvěř vybitu a čekali, co jim od velkých přijde a přiletí. Ano, bude asi
muset být větší kontrola, ale ta se hlavně dotkne těch, kteří provozují
totéž, co ti velcí za 1. republiky. U ostatních to budou většinou pouze
odchylky při sčítání, kdy jsou výsledky často velmi odlišné. Dnes jsem
třeba viděl tlupu 30 kusů srnčí na jednom poli a na zbylých pozemcích
jsem neviděl nic. Je ta zvěř přemnožená a nebo je pouze koncentrována
do jedné tlupy? Co až se tlupa přesune do sousední honitby, kde ji jako
přemnoženou vybijí a zpět se už nic nevrátí? Na 250 hektarech by to bylo
na denním pořádku, když by se střílelo na počkání, aby to zítra nemohl
zastřelit soused. Navíc do budoucna, až se někam nastěhuje vlčí smečka,
tak zvěř odtáhne jinam a ani nebude co střílet. To budou teprve starosti,
jaké kmenové stavy udržovat, aby bylo dost pro vlky, pro udržení chovu
a případně, aby zbylo něco i pro myslivce. Mimochodem u nás více srnčí
než myslivci "uloví" auta a zajíců jakbysmet.
Michal Ukropec
11.3.2023 09:16 Reaguje na Břetislav MachačekSlavomil Vinkler
11.3.2023 10:40Ale tohle se nezveřejňuje.