https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-blokuji-ministerstvo-zadaji-snizovani-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté blokovali ministerstvo, žádali snižování emisí aktualizováno

23.8.2019 12:36 | PRAHA (ČTK)
Aktivisté vyzývají vládu k tomu, aby začala jednat a adekvátně podpořila úspory energie a rozvoj obnovitelných zdrojů.
Aktivisté vyzývají vládu k tomu, aby začala jednat a adekvátně podpořila úspory energie a rozvoj obnovitelných zdrojů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Členové hnutí Extinction Rebellion dnes zhruba dvě hodiny blokovali vchod do ministerstva pro místní rozvoj (MMR) na Staroměstském náměstí. Aktivisté požadovali, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality, tedy stavu, kdy je množství vyprodukovaných a zlikvidovaných emisí v rovnováze. MMR je členem vládou zřízené uhelné komise, která se bude zabývat útlumem těžby uhlí i strukturou výroby energií
 

Čtveřice aktivistů s transparentem "Rebelie pro život" zablokovala svými těly vstup do budovy ministerstva přibližně v 11:50. Protest podle zpravodaje ČTK provázely drobné slovní roztržky se zaměstnanci úřadu, kteří museli z budovy vycházet postranním vchodem do Pařížské ulice. Jednoho z protestujících odvedla policie poté, co posprejoval vstupní dveře. Zbylí účastníci blokádu ministerstva ukončili krátce po 13:30.

Aktivisté vyzývají vládu k tomu, aby začala jednat a adekvátně podpořila úspory energie a rozvoj obnovitelných zdrojů. "Není nutné zcela přestat spalovat fosilní paliva. Musíme však dosáhnout uhlíkové neutrality, což předpokládá snížení celkových emisí o cca 75 procent, aby příroda začala zvládat likvidovat větší množství skleníkových plynů, než my sami vytváříme," uvedlo hnutí Extinction Rebellion v tiskové zprávě.

Hnutí navrhuje zřídit orgány, které by navrhovaly opatření ke snížení emisí skleníkových plynů a na rozsáhlé krajinné úpravy. Podle představ aktivistů by mělo jít o demokratická shromáždění se zastoupením všech skupin občanů. "Tato shromáždění nezasažená politickými vlivy mají lepší možnost získat širokou podporu pro přijetí nepopulárních, ale potřebných dlouhodobých řešeních," uvedlo hnutí.

Významným zdrojem emisí z fosilních paliv jsou v Česku uhelné elektrárny. Útlumem těžby této suroviny i strukturou výroby energií se podle červencové rozhodnutí vlády bude zabývat zvláštní komise. Orgán, který se poprvé sejde v pondělí, bude mít 19 členů z ministerstev, státních úřadů i průmyslových, odborových či ekologických organizací. Zásadní výstupy by komise mohla předložit podle dřívějšího vyjádření ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) koncem příštího roku.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KK

Karel Karel

23.8.2019 15:31
Ti aktivisti se chtějí pouze zviditelnit. Asi jako ta splašená Gréta. Asi už
vidí, jak se jim na krku houpe "Nobelovka"...Do roku 2025 chtít uhlíkovou
neutralitu je hloupost. Vědí vůbec, že za sto let se koncentrace CO2 v atmosféře
zvýšila z pouhých 0,03 % na 0,043 % ? A to má být ten hlavní problém ?
Už, když bývalý ministr ŽP Bursík horoval pro biolíh, tak jsem věděl, že je to podvod. V republice i v okolních státech se začal hromadit vyrobený líh a nevědělo se co s ním.. Tak se vymyslel "biolíh" a jeho spalování v motorech aut.
Brusel to posvětil a začala tak genocida lesů a pralesů, lány polí se začaly
žlutit, kukuřice se začíná pěstovat pro hnití, tzv. "anaerobní kvašení", kdy
vzniká metan.. Co na tom, že stejné množství vykvasí na CO2... Prostě útočit
na uhelné elektrárny je zjednodušení problému a jak by řekl pan Kindlmann,
svědčí to o neznalosti problému...
Odpovědět

Jan Šimůnek

24.8.2019 08:19
Je třeba tvrdě podpořit demokratické orgány, aby mohly skřeky tohoto aktivistického póvlu ignorovat.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist