https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-prikryli-sunakuv-dum-cernym-platnem-kvuli-tezbe-fosilnich-paliv
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté přikryli Sunakův dům černým plátnem kvůli těžbě fosilních paliv

3.8.2023 11:44 (ČTK)
Britský premiér Rishi Sunak.
Britský premiér Rishi Sunak.
Aktivisté z hnutí Greenpeace dnes přikryli černým plátnem fasádu soukromé rezidence britského premiéra Rishiho Sunaka na severu Anglie na protest proti energetické politice jeho vlády. Oznámili to na sociální síti X, dříve známé jako twitter. Akci uspořádali tři dny poté, co Sunak oznámil plán udělit přes stovku nových licencí na těžbu ropy a zemního plynu v Severním moři.
 

"Lezci jsou na střeše vily Rishiho Sunaka a pokrývají ji 200 metry látky černé jako ropa, aby podtrhli nebezpečné důsledky nového těžebního šílenství," uvedla britská odbočka Greenpeace. Do příspěvku zahrnula fotografii, na níž jsou před zahaleným domem vyfoceni dva aktivisté držící transparent s nápisem: "Zisky z ropy nebo naše budoucnost?"

Protest se konal v Sunakově sídle v severoanglickém volebním obvodu, který zastupuje v parlamentu, píše list Evening Standard. Sunak od loňského roku coby předseda vlády žije ve stovky kilometrů vzdáleném londýnském areálu Downing Street.

Britská vláda tvrdí, že její oznámení o pokračování těžby v Severním moři je v souladu s cílem Británie dosáhnout do roku 2050 "čisté nuly", pokud jde o uhlíkové emise vytvářené spalováním fosilních paliv. Udílení nových licencí je podle ní nutné pro eliminaci závislosti na zahraničních energiích. Vláda Konzervativní strany zároveň slibuje budování zařízení pro zachycování a ukládání uhlíku.

Podle labouristické opozice a klimatických aktivistů vývoj ohrožuje britské závazky ohledně snižování emisí. Labouristická strana, která by se mohla ke konci příštího roku dostat k moci, avizovala, že by nové těžební licence neudílela. Zároveň se objevují komentáře, že tato otázka není stěžejní, protože v nalezištích u severu Británie už mnoho fosilních paliv nezbývá.

Debata probíhá v době, kdy je u obou hlavních politických stran patrná nervozita ohledně ambiciózních klimatických plánů v návaznosti na doplňovací volby v jednom z obvodů na předměstí Londýna. Favorizovaní labouristé v nich těsně neuspěli poté, co se zásadním tématem hlasování staly plány labouristického starosty Sadiqa Khana na rozšíření "zóny ultranízkých emisí", kde je zpoplatněné používání starších automobilů.

Sunak v novém rozhovoru řekl, že klimatická neutralita je pro jeho vládu prioritou, Británie ale podle něj potřebuje "rozvážný a pragmatický" přístup.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Radek Čuda

3.8.2023 14:17
Barák ministerského předsedy a nějaká banda pošuků mu klíďo píďo vleze na pozemek lozí po střeše? Takže dům nevyššího státního představitele (jasně, taky Karel) je jen tak volně přístupný???

No ty v...
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

4.8.2023 12:50 Reaguje na Radek Čuda
Já bych je zažaloval za rasismus. Mno, kdyby to bylo bílým plátnem, tak taky a barevné je rozebráno na duhové průvody.
Chjoo, tak jedině igelit průhledný
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

3.8.2023 15:29
to není novinka, když se aktivistům nelíbilo jádro, tak se jim nelíbí ani uhlí...nějak si neumí vybrat, co je " zdravější" pro životní prostředí...vše dostat nejde...buď jsou proti uhlí nebo proti jádru...obojí mít nemůžou
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist