https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-upozornuji-eu-na-zvyseni-kontaminace-ovoce-a-zeleniny-pesticidy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté upozorňují EU na zvýšení kontaminace ovoce a zeleniny pesticidy

25.5.2022 02:06 (ČTK)
Podle výzkumu například polovina hrušek vyprodukovaných v Evropě byla kontaminována až pěti takovými látkami.
Podle výzkumu například polovina hrušek vyprodukovaných v Evropě byla kontaminována až pěti takovými látkami.
Licence | Volné dílo (public domain)
Míra kontaminace nejjedovatějšími pesticidy u ovoce sklizeného v EU, stejně jako u zeleniny, v posledním desetiletí výrazně vzrostla. Uvádí se to ve studii, kterou zveřejnila skupina Pesticide Action Network Europe (PAN Europe).
 

Studie tvrdí, že evropští občané jsou vystaveni "dramatickému nárůstu" frekvence i intenzity výskytu zbytků pesticidů, tedy látek, kterých se nejčastěji v zemědělství užívá k prevenci chorob rostlin a k hubení plevele i živočišných škůdců.

Členské země EU přitom mají od roku 2011 povinnost používání 55 zvláště nebezpečných pesticidů postupně ukončit. "Tato zjištění odhalují neschopnost členských států prosazovat zákony týkající se ochrany spotřebitelů," konstatovala dnes skupina PAN Europe. Zvýšený výskyt pesticidů navíc podle ní jde přesně opačným směrem, než je cíl omezování pesticidů. "PAN Europe a členské organizace vyzývají k přímému zákazu 12 nejtoxičtějších pesticidů a úplné vyřazení všech 55 velmi nebezpečných pesticidů do roku 2030," napsala PAN Europe v dnešní tiskové zprávě.

EU má přísná pravidla ohledně pesticidů a vytyčila si za cíl snížit na polovinu jejich používání do roku 2030. Jde přitom o součást cíle snížit emise skleníkových plynů na nulu do poloviny století.

Evropská komise tvrdí, že v roce 2019 klesla kontaminace nebezpečnými pesticidy o 12 procent ve srovnání s obdobím 2015 až 2017, zatímco aktivisté tvrdí, že naopak vzrostla o 8,8 procenta.

Nejnebezpečnější pesticidy patří do skupiny takzvaných kandidátů na nahrazení, které EK označila za problematické. Některé z nich jsou spojovány s rizikem rakoviny, srdečních problémů a dalších vážných onemocnění.

"Potraviny často vykazují vícero zbytků dvou nebo více těchto toxických látek najednou," upozornila Salomé Roynelová z PAN. "To jasně ukazuje, že nahrazovací pravidla členské státy nikdy neuplatňovaly a že selhaly ve své odpovědnosti chránit spotřebitele," dodala aktivistka. Podle výzkumu například polovina hrušek vyprodukovaných v Evropě byla kontaminována až pěti takovými látkami.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

pp

pavel peregrin

25.5.2022 08:09
Tohle nemá zatím v podstatě řešení, je to začarovaný kruh. Trh s ovocem a zeleninou zásobují v rozhodné míře velcí producenti. Vypěstovat potřebné množství ovoce a zeleniny se bez chemie neobejde. Jsou pouze dvě možnosti- buď se smířit s faktem, že produkty budou vždy obsahovat stopy po pesticidech a mít ovoce a zeleniny dostatek, nebo tuto cestu zavrhnout a pak ovoce a zeleninu začít konzumovat jako luxusní a nedostatkové zboží, přičemž ani zde nebude jistota, zda od malých producentů bude chemie prosta.
Přírodní prostředky proti škůdcům a chorobám fungují jen do určité míry, a ještě spíše preventivně. Spolehlivý preparát na této bázi, který by byl masivně použitelný , ještě nikdo prozatím nevyrobil.
Odpovědět
kk

karel krasensky

25.5.2022 09:09 Reaguje na pavel peregrin
1+
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

25.5.2022 19:45 Reaguje na pavel peregrin
Existuje třetí možnost: přesvědčit zpovykanou městskou pakáž, že ovoce s estetickými vadami není horší, než pesticidama vyšňořené unifikované plody, pak bude stačit i biologická ochrana
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.5.2022 09:10
Aktivisté by měli více tlačit na pilu u vlády, aby ovocné sady nezanikly.
Agrofotovoltaika dokáže přistínit stromy, přikrýt před krupobitím, před ledovým větrem z hor na jaře a trošku vyrobit elektřinu na snížení nákladů. Stroje i nářadí by se mohly změnit na elektrické + AKU. Tady vidím daleko větší prostor pro ekologii a udržení se na našem trhu.
Tenhle sen se stává v okolních vyspělých zemí skutečností, jen my tu máme samé prezidenty hospodářských komor pro montovny, kteří drancují přírodu a nesmyslně likvidují zemědělství.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

25.5.2022 09:11
■ Hospodářská komora jednoznačně odsoudila
ruskou invazi na Ukrajinu.
Zároveň začala ve spolupráci se státem organizovat humanitární
a materiální pomoc Ukrajině od českých podnikatelů. Dosud se
s nabídkou pomoci přihlásily Komoře desítky firem.
■ Komora pokračuje v pomoci firmám s hledáním nových trhů.
V polovině března vedla za účasti desítek firem podnikatelskou misi
do Severní Makedonie. Spolu s chystanými cestami do Turecka nebo
Norska tím Hospodářská komora pomáhá částečně nahradit odbyt
firem v Rusku a na Ukrajině.
■ Komora zahájila sérii kulatých stolů
k českému předsednictví Rady v EU.
Klíčovými prioritami podle HK ČR musí být energetická soběstačnost
a účinná evropská bezpečnostní politika.
■ Zařídili jsme silnější hlas byznysu ve sněmovně.
Hospodářská komora uzavřela memorandum se sněmovním
hospodářským výborem. Dokument v dalších letech zajistí větší
zapojení zaměstnavatelů při projednávání legislativních návrhů
klíčových pro podnikání v ČR ve sněmovně.
■ Bojujeme za dostupnější energie a pohonné hmoty.
Hospodářská komora iniciuje alespoň dočasné snížení spotřební daně
na pohonné hmoty, aby se firmám ulevilo od extrémního zdražování
paliv. Navrhla také, aby stát snížil ceny paliv prostřednictvím státního
podniku Čepro.
Odpovědět
Pe

Petr

25.5.2022 10:53
Tohle se bude stále zhoršovat. Lidí přibývá, zemědělské půdy ubývá. Kde bývaly sady a zahrady, jsou dnes malé anglické trávníčky v moři betonu a zámkové dlažby. A ze zbývající zemědělské půdy všichni chtějí vyždímat maximum. Tak dobrou chuť.
Odpovědět
Pe

Petr

25.5.2022 11:00 Reaguje na Petr
Na druhou stranu, ze způsobu života a bydlení lidí, a nakupovacích zvyklostí je zcela zřejmé, že to lidem takto vyhovuje, jsou spokojení a vše ochotně kupují a konzumují.
Takže je vše v naprostém pořádku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.5.2022 12:30
Ne že bych hodlal fušovat do zemědělství, ale ...

"Evropská komise tvrdí, že v roce 2019 klesla kontaminace nebezpečnými pesticidy o 12 procent ve srovnání s obdobím 2015 až 2017, zatímco aktivisté tvrdí, že naopak vzrostla o 8,8 procenta."

... tak jak to vlastně je. Bo dokud v tomto nebude jasno, tak jaksi není o čem diskutovat.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

25.5.2022 14:31
Možná je chyba ve velkých producentech a mizení malých lokálních sadů.
Pokud by vedle mě bylo ovocnářství odebíral bych přímo z něho . Jako naschvál není a z reportáží v TV je zřejmé, že malí sadaři vymírají rychlým tempem- aspoň v ČR.
Kde soudruzi z NDR udělali chybu ?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

25.5.2022 14:55 Reaguje na Miroslav Vinkler
Moc práce, málo peněz z toho.
S tím vám Honecker nepomůže.
Odpovědět
Pe

Petr

25.5.2022 15:42 Reaguje na Miroslav Vinkler
Sady jsou prodané na stavební parcely. Momentální zisk obrovský.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

25.5.2022 15:14
Podstatné je, že zjištěná množství jsou hluboko pod povolenými limity. A to mám ev Evropě limity nastaveny pěkně přísně.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist