https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-v-mnichove-na-protest-proti-autosalonu-vyvesili-falesne-plakaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté v Mnichově na protest proti autosalonu vyvěsili falešné plakáty

7.9.2023 22:12 | MNICHOV (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Aktivisté z klimatického a sociálního hnutí Attac v noci na dnešek v Mnichově vyměnili na zastávkách autobusů a tramvají a ve stanicích metra plakáty za falešnou reklamu, ve které zesměšňují auta jako symbol svobody a ukazují následky globální katastrofy v německých městech. Akce se uskutečnila na protest proti mezinárodní automobilové a dopravní výstavě IAA Mobility, která se v bavorské metropoli koná do neděle.
 

"Naše kampaň s falešnými reklamními plakáty, ve kterých je německá autozemě spálená, zatopená a vyprahlá, je namířena proti automobilovému průmyslu a jeho pokusům o greenwashing," uvedlo hnutí Attac. Jako greenwashing se označuje snaha prezentovat se odpovědně k životnímu prostředí, ač tomu tak ve skutečnosti být nemusí.

Plakáty ukazují vůz typu SUV v Berlíně sužovaném lesními požáry, v Hamburku zatopeném mořem a v pouští pohlceném Mnichově. Reklamu pak doprovází nápis Die Freiheit, die ihr meint (Svoboda, kterou myslíte). Němečtí politici často o automobilech hovoří jako o symbolu svobody, v minulosti se tak vyjádřila například ministryně zahraničí Annalena Baerbocková za Zelené.

"K autům se hlásíme. Mobilita je součástí naší bavorské DNA a je symbolem pokroku a svobody," prohlásil v úterý bavorský premiér Markus Söder, když veletrh IAA Mobility otevíral.

Do Mnichova se protestovat proti autosalonu sjeli stoupenci řady ekologických hnutí, mimo jiné Letzte Generation (Poslední generace), Fridays for Future (Pátky pro budoucnost), Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) či Greenpeace. Několik aktivistů z Letzte Generation se dnes ráno dlaněmi přilepilo k vozovce na dvou úsecích vnitřního mnichovského okruhu, a zhruba na 90 minut tak zablokovali silniční dopravu.

Protesty klimatických aktivistů v bavorském hlavním městě prozatím nejsou tak rozsáhlé, jak někteří novináři očekávali. V úterý se ale několika demonstrantům z Greenpeace podařilo na výstavišti krátce narušit kancléři Olafu Scholzovi a premiéru Söderovi jejich úvodní prohlídku. Hnutí Extinction Rebellion pak z vodních nádrží před vchodem vypouštělo černý dým.

Na hladké konání veletrhu v Mnichově dohlíží asi 4500 policistů, a to nejen z Bavorska, ale také z dalších spolkových zemí. V ulicích města jsou vedle uniformovaných policistů i hlídky v civilu.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

8.9.2023 11:58
Asi aktivistům vadí, že na autosalonu se vystavovala téměř jenom elektrovozidla všeho druhu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist