https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-vnikli-do-lomu-bilina-policie-pres-200-zajistila
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté vnikli do lomu Bílina, policie přes 200 zajistila

2.7.2018 00:20 | LOM (ČTK)
Několik set aktivistů z různých evropských zemí v sobotu u povrchového hnědouhelného dolu Bílina (na obrázku) na Mostecku protestovalo proti těžbě uhlí.
Několik set aktivistů z různých evropských zemí v sobotu u povrchového hnědouhelného dolu Bílina (na obrázku) na Mostecku protestovalo proti těžbě uhlí.
Foto | MAKY.OREL / Wikimedia Commons
Několik set aktivistů z různých evropských zemí v sobotu u povrchového hnědouhelného dolu Bílina na Mostecku protestovalo proti těžbě uhlí. Hned v sobotu ráno se 16 z nich připoutalo na vrcholu rypadla v lomu Bílina. Od té doby stála těžba, Severočeské doly obnovily provoz po 12 hodinách v sobotu v 17:00. Policie zajistila 234 aktivistů a odvezla je z dolu. Rypadlo lidé opustili zhruba po patnácti hodinách v sobotu ve 20:00. Policie je odvezla na služebnu. Řekla policejní mluvčí Jana Slámová. Na dole už by tak neměl být nikdo z protestujících.
 

Aktivisté z hnutí Limity jsme my prohlašují, že zamýšlejí zastavit těžbu uhlí, kterou považují za škodlivou v souvislosti se změnou klimatu. Na pochod podél dolu Bílina se dnes vydalo zhruba 500 lidí sledovaných desítkami těžkooděnců, policistů na koních i čtyřkolkách a pod dohledem policejního vrtulníku.

Vymezenou trasu opustilo zhruba v polovině pochodu náhle několik desítek aktivistů, kteří se snažili vniknout do lomu. Některé zadržela policie hned, některé později vyvedla z dolu. Ostatní účastníci dorazili po vymezené trase k obci Braňany, kde pochod skončil. Zajištěné osoby policie odpoledne odvážela na služebny.

Před služebnou cizinecké policie v Ústí nad Labem krátce po 17:00 propustili jednoho ze zajištěných. "Stěžoval si na přístup policie," řekla Veronika Dombrovská za aktivisty, kteří na místo přijeli čekat na propouštěné.

Provoz v dole stál 12 hodin. "Naše ostraha prošla stroje a zařízení, nenašli jsem žádné poškození a provoz jsme obnovili s tím, že neustále máme nějaké aktivisty na prvním skrývkovém rypadle," řekl v sobotu mluvčí Severočeských dolů Lukáš Kopecký. V provoze bylo podle něj zhruba 150 lidí, kteří nemohli vykonávat svoji práci, čímž vznikla škoda. Uhlí se v sobotu netěžilo, protože stroje mají pravidelnou odstávku.

Účastníci pochodu, kteří opustili jeho vymezenou trasu, jsou podle policejního mluvčího Daniela Vítka podezřelí z přestupku proti hornímu zákonu a neuposlechnutí výzvy policie.

Akce byla součástí vícedenního tábora odpůrců těžby hnědého uhlí. Cílem klimakempu je podle pořadatelů upozornit na změny klimatu a podpořit způsob života bez ekologických stop. Klimakemp se koná v Louce u Litvínova od středy a končí v neděli. "Jsme tady kvůli změnám klimatu. Proto jsme tady v regionu, kde se těží uhlí. Proto protestujeme. Používáme občanskou neposlušnost, protože standardní prostředky nestačí," řekl Áron Tkadleček z hnutí Limity jsme my.

Proniknout do lomu Bílina se účastníkům podařilo už loni při prvním ročníku klimakempu. Tehdy Severočeské doly musely kvůli protestu na několik hodin zastavit těžbu skrývkových hornin. Škoda ale společnosti nevznikla, protože protest se odehrával na místě, kde byla plánovaná dvoutýdenní odstávka.



reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Radka Fialová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist