https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-vyzvali-k-rozvoji-obnovitelnych-zdroju-i-uspore-energii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté vyzvali k rozvoji obnovitelných zdrojů i úspoře energií

9.5.2022 00:55 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), výrazné energetické úspory i pomoc chudším domácnostem jsou podle výzvy iniciativy Nová dohoda pro Česko cestou k brzkému ukončení využívání ruského plynu a ropy. Výzvu podpořila dvacítka, převážně ekologických, organizací. Větší podporu OZE a rychlý odklon od fosilních paliv minulý týden žádala také více než stovka účastníků stávky za klima, kterou v Praze pořádala česká pobočka studentského ekologického hnutí Fridays for Future (FFF). Tuzemští zástupci hnutí patří mezi signatáře výzvy, na demonstraci text představili.
 

Pražskými ulicemi v pátek odpoledne prošel průvod převážně mladých lidí, kteří se sešli na Malostranském náměstí. Později šli třeba kolem úřadu vlády a přes Klárov, průvod skončil na Kampě. U Strakovy akademie demonstranti skandovali: "Uhlí, ropa, plyn, patří do dějin" nebo "Omladina do ulic, aby v zimě nebyl hic." Poukazovali tím na negativní dopad fosilních paliv na klima. Řada demonstrantů měla transparenty, kde byla mimo jiné hesla vyzývající k záchraně oceánů, omezení používání plastů či nápisy jako "Klima se mění, změňme se taky", "Chraňme planetu" a "Naše hlasy, zemi spasí."

Výzva iniciativy Nová dohoda uvádí, že pro ukončení finanční podpory Ruska a ruské agrese vůči Ukrajině je nutné zastavit závislost na ruském plynu a ropě co nejdříve. Jako jediné řešení energetické krize i chudoby, které je zároveň v souladu s ochranou klimatu a přírody, vidí výrazný rozvoj OZE. Podle signatářů je třeba nastartovat ho tak, aby byl realizován dostupný potenciál OZE. Strategie založená na OZE by podle výzvy umožnila Česku zbavit se energetické závislosti na Rusku do roku 2025. Aktivisté však upozorňují i na nutnost vývoje kapacit pro ukládání energie, která jsou podmínkou úplného přechodu na obnovitelné zdroje.

Výzva apeluje i na maximalizaci úspor energie, třeba skrze zateplování budov, a žádá konec vývozu energie do zahraničí. Aktivisté chtějí i větší podporu rozvoje komunitní energetiky a žádají zpřístupnění technologií pro úsporu energií a využití OZE i nízkopříjmovým domácnostem. Uvedli také, že je třeba zavedení sociálních tarifů pro zranitelné skupiny. Podobné výzvy v minulých měsících zveřejnily i ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace, které podpořily i tu současnou.

Iniciativu Nová dohoda představili zástupci Re-set: platformy pro sociálně-ekologickou transformaci a jejich spolupracovníci letos v lednu. Prosazuje změny, které považuje za nutné pro úspěšný a sociálně spravedlivý posun k nízkouhlíkové ekonomice.

Česká pobočka Fridays for Future v minulých letech uspořádala řadu protestů. Například v březnu 2019 prošly Prahou dva tisíce středoškoláků, kteří požadovali důslednější ochranu klimatu a snižování emisí. Stovky mladých dorazily na pražskou stávku také v září téhož roku. V nejhorších obdobích pandemie covidu-19 hnutí pořádalo kvůli opatřením proti šíření nemoci většinou komornější akce nebo protestovalo on-line.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

AS

Aleš Svoboda

15.5.2022 21:16
Názor aktivistů je výrazem naivity a zpolitizovaného vědomí.
"zvoj obnovitelných zdrojů energie (OZE), výrazné energetické úspory i pomoc chudším domácnostem jsou podle výzvy iniciativy Nová dohoda pro Česko cestou k brzkému ukončení využívání ruského plynu a ropy"
- pouze naivní hlupáček si dovede představit fungování hospodářství bez levných ruských energetických surovin.
Pokud se podíváme do nedávné minulosti - Rusko bylo a dodnes je velmi spolehlivým obchodním partnerem a dodavatelem surovin. Je třeba zachovat chadnou hlavu - a střázlivě vyhodnocovat fakta.
OZE jako řešení je nesmysl, stejně jako totální nasazení elektroaut.

"Uhlí, ropa, plyn, patří do dějin" nebo "Omladina do ulic, aby v zimě nebyl hic." - je jen řev nezkušeného a neznalého mládí, které netuší o čem je život a zdroje energií
"Řada demonstrantů měla transparenty, kde byla mimo jiné hesla vyzývající k záchraně oceánů, omezení používání plastů či nápisy jako "Klima se mění, změňme se taky", "Chraňme planetu" a "Naše hlasy, zemi spasí."
- jak mladí zachání oceány ??
- jak mladí omezí plasty ??
- jak se mladí chtějí změnit, aby změnili klima ??
- jak chtějí maladí chránit planetu ??
- jak jejich hlasy spasí planetu ??
Tak na tyto otázky bych rád slyše konkrétní odovědi.
Pokud je nedostanu já - ani vy všichni ostatní - tak to jsou jen KECY a řev hloupého mladého zmagořeného davu.

" Nová dohoda uvádí, že pro ukončení finanční podpory Ruska a ruské agrese vůči Ukrajině je nutné zastavit závislost na ruském plynu a ropě co nejdříve"
Takže jsme opět u podpory nacistické Ukrajiny ?? Rusko bojuje na Ukrajině s Amerikou a NATO. . . i za nás. UA je jen šachovnice, na které se odehrává zápas o ukončení dolarového otroctví o kterém většina lidí ani netuší, že v něm žijí. Ukrajinský nacismus a naše posluhování Americe přece nemůže způsobit dobrovolné zchudnutí celé Evropy a brutální hospodářskou krizi! ! !
Jak chtějí mladí nahradit levnou ruskou ropu a plyn?? 5 x dražším americkým plynem ?? No tak to je super - to gratuluji - tak to těm zlým Rusům pěkně nandají - ti naši mladí. Vy, kdož jste na levném plynu závislí se určitě nebudete zlobit 5 násobným navýšením ceny vstuní suroviny, že ?? A vůbec se to nepromítne do ceny vašich výrobků! !

"Aktivisté chtějí i větší podporu rozvoje komunitní energetiky a žádají zpřístupnění technologií pro úsporu energií a využití OZE i nízkopříjmovým domácnostem"
Toto bych prosil přeložit do češtiny. Jako specialista na tepelné izolace a zateplování bych rád slyšel překlad do češtiny

"Hnutí Duha a Greenpeace" - jsou podvodníci, kteří nic nedělaní, jen kritizují a vysávají státní rozpočet. Moje osobní zkušenost s nimi mi bohatě stačí. . . . a ještě bych přidal Děti země. . . to je další banda parazitů.

"Fridays for Future" - to je jen banda naivních puberťáků, kteří nemají absolutně žádné pomětí o tom, co se na lanetě děje ve skutečnosti. Je mi jich líto. Ničemu nerozumí - ale o to větší je jejich fanatismus. . . Fanatismus vždy vychází z nevědomosti a nepoznání
ZÁVĚR :
NEZAPOMÍNEJTE NA TO, ŽE TI SAMÍ, KTEŘÍ VÁM LHALI O COVIDU, VÁM DNES LŽOU O UKRAJINĚ, O KRIZI, O INFLACI. . . .

VŠE JE TROCHU JINAK

LIDÉ BDĚTE. . . . LIDÉ PŘEMÝŠLEJTE - HLEDEJTE ŘEŠENÍ.

JEV NENÍ PODSTATNÝ - PODSTATA SE JEVÍ.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist