https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-zablokovali-ulici-u-snemovny-zadaji-jednani-o-klimatu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté zablokovali ulici u Sněmovny, policie zadržela 44 lidí Aktualizováno

1.10.2020 11:15 | PRAHA (ČTK)
Aktivisté v ulici přiléhající ke Sněmovně zůstávají, hrají a zpívají. Někteří jsou zavěšeni na konstrukci, kterou si tam sestavili. Ostatní stojí za velkým bannerem, na kterém je mimo jiné napsáno "Rebel for life" nebo "V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát."
Aktivisté v ulici přiléhající ke Sněmovně zůstávají, hrají a zpívají. Někteří jsou zavěšeni na konstrukci, kterou si tam sestavili. Ostatní stojí za velkým bannerem, na kterém je mimo jiné napsáno "Rebel for life" nebo "V permafrostu jsou horší věci než koronavirus, nenechme ho roztát."
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Policie v souvislosti s dnešní demonstrací aktivistů klimatického hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí) v blízkosti Sněmovny zadržela 44 lidí, důvodem bylo neuposlechnutí výzvy nebo narušení chráněného prostoru parlamentní budovy. Prvních 12 lidí zadržela ochranná služba u budovy Sněmovny, dalších 32 v přilehlé Tomášské ulici. Podezřelí z přestupkového jednání skončili na policejní služebně, řekla ČTK mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.
 

Člen české odnože hnutí Arne Springorum ČTK řekl, že demonstrující neměli v plánu se dostat do Sněmovny, chtěli jen hřebíkem přibít na sněmovní dveře deklaraci o klimatické nouzi. "Nikdy jsme neměli v plánu dostat se do Sněmovny, jsme nenásilné hnutí, podporujeme demokracii a víme, proč je Sněmovna důležitá. Právě kvůli tomu jsme si vybrali ten protest. Co jsme měli v záměru, bylo přibít hřebíkem do červených dveří deklaraci 2020," uvedl Springorum. Aktivisté podle mluvčí Adély Hrdličkové chtějí, aby vláda vyhlásila stav klimatické nouze a jednala o klimatických opatřeních.

U Sněmovny policisté zasahovali krátce po 08:00, důvodem podle nich bylo to, že skupina neuposlechla výzvy a narušila chráněný prostor. Shromáždění jsou u budov Parlamentu ČR v místech stanovených zákonem zakázána, týká se to ulic Sněmovní, Tomášská, kde policisté aktivisty zadrželi, Thunovské, Valdštejnského náměstí a několika dalších míst. Policie původně uvedla, že u sněmovní budovy zadržela deset lidí, Siřišťová následně informaci upravila na 12.

Zhruba 30 aktivistů poté zablokovalo v Thunovské ulici dopravu, kvůli čemuž se tam vytvořila kolona aut, která se táhla přes nedaleké Valdštejnské náměstí. Policie v místě proto dopravu odklonila. Podle Springoruma protestující byli nejen v Thunovské a Sněmovní ulici, ale i v Tomášské ulici.

Další z mluvčích ER Martin Vrba ČTK potvrdil zhruba 32 zatčených v Tomášské ulici. "Jednalo se o zákrok policie na základě blokády, která byla 'před Sněmovnou' a v tuhle chvíli prostě řeší patrně přestupkové řízení." Dodal, že zákrok byl podle demonstrantů poměrně "drsný".

Podle Hrdličkové bylo cílem akce upozornit jak veřejnost, tak hlavně vládu a Sněmovnu, že je země ve stavu klimatické krize, a požaduje po ní, aby se zachovala tak, že vyhlásí stav klimatické nouze. "Což je podle nás něco naprosto samozřejmého," řekla ČTK Hrdličková.

Podle ní je obecným cílem hnutí dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025, aby se Česká republika udržela pod oteplením 1,5 stupně Celsia, protože jen tak bude mít 66procentní šanci vyhnout se nejhoršímu scénáři, ke kterému klimatická krize zatím míří.

Kolem jedné hodiny odpoledne stály na místě demonstrace, obehnaném páskou, dva policejní antony. Několik ze zatčených aktivistů mělo spoutané ruce, většina účastníků protestu přihlížela a chvílemi zpívali.

Členové hnutí své požadavky demonstrovali v úterý i před ministerstvem financí v Praze. Někteří se nechali přivázat k vchodovým dveřím, přístup do budovy však úplně nezablokovali. ER požadovali, aby resort prosazoval ekologičtější strategii v ekonomice a dalších oblastech. Akci stejně jako dnes monitorovali policisté.

Protest byl součástí takzvané Velké rebelie za život, v rámci níž pražská odnož hnutí v dalších dnech hodlá uspořádat několik dalších podobných akcí. Na dnešek měli naplánovanou blokádu neznámé instituce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KT

Karel Tejkal

1.10.2020 13:43
Aktivistům bych dal na vědomí, že jim od roku 2025 nebude poskytována špinavá elektřina z veřejné sítě. Do té doby mají čas zajistit si domácí fotopanely a akumulátory o potřebné kapacitě.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

1.10.2020 14:44 Reaguje na Karel Tejkal
Ale to by bylo nedemokratické a proti Listině (lidských práv bez lidských povinností).
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.10.2020 14:45 Reaguje na Karel Tejkal
Náhodou, já jim fandím ... konečně si vybrali plac, kde v podstatě nikomu normálnímu nepřekážejí. Těm pár starým Malostraňákům, co tam ještě vydrželi, se ale samozřejmě omlouvám.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 09:30 Reaguje na Karel Tejkal
Je škoda, že to moc nechápete, ale tady nejde o "špinavou elektřinu ze sítě" ale o "špinavé" životní prostředí a nemocnou krajinu nás všech. A jestli je to vám jedno, OK, ale neznevažujte alespoň ty, kterým na tom záleží.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.10.2020 19:43 Reaguje na Jindřich Duras
Není třeba nikoho znevažovat, ti bezmozci se zařazují sami.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2020 16:13
Zajímavé. V Praze před sněmovnou je zavřou, ale když lezou jako opice po
rýpadlech v dolech a chladících věžích elektráren, tak je monitorují a dělají bububu. Nějak divně pojata rovnost před zákonem všech subjektů v naší zemičce. Každopádně ale správný postup, když někdo neuposlechne výzev policie a dělá si z ní šprťouchlata. Snad tak budou konat příště i v těch
dolech a elektrárnách. Zákony platí pro všechna a to i pro aktivisty.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

2.10.2020 07:12
Taková věc se snad řeší příkazem na místě
https://cs.wikipedia.org/wiki/P%C5%99%C3%ADkaz_na_m%C3%ADst%C4%9B
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 09:27
Dobrá akce! Aktivisté by neměli být, myslím, vnímáni primárně jako nějací ulítlí potížisti, ale jako lidi, kteří se snaží obrátit něčí pozornost k nějakému problému - a tady zrovna k důležitému problému.
Aktivisti nejsou od toho, aby "objektivně hodnotili" a "hledali kompromisní řešení" a "řešili problém". Od toho jsou ti ostatní, co tohle mají v popisu práce a k ruce celé výzkumné ústavy.
A můj osobní pohled:
Patřím do skupiny, která je obvykle shrnována jako "odborníci". Spousta lidí má pocit, že my máme za úkol prosazovat a realizovat a tak. Vůůůbec! My dáváme návrhy na řešení - a někdo (politici) je musí uvést do praxe s využitím našich daní. Jenže politici spoustu věcí určitě nechtějí, protože (i) nejsou u toho moc vidět, (ii) chtějí naše prachy utratit za populističtější akce, (iii) vůbec nechápou smysl a důležitost záležitosti, (iv) je to moc na dlouho a oni už u výsledků nebudou, atd. atd. A vy jako "odborník" můžete chodit po jednáních a psát zprávy a analýzy a odborné publikace a přednášet na konferencích a houby platné. A najednou se objeví aktivisti, kteří ten zrak veřejnosti a politiků a médií k nějakému důležitému tématu obrátí. To je přece super, ne? Někdy se mi zdá, že to netrefili úplně správně a třeba i ne moc objektivně a tak, ale přesto považuji jejich akce za velmi důležité. Kvůli té pozornosti, která pak obvykle znamená i nějakou následnou diskusi a někdy i posun kupředu. A to je fajn :o)!
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

2.10.2020 09:36 Reaguje na Jindřich Duras
A navrhujete také urychlit rozvoj jaderné energetiky? Jádro je spolehlivý a nízkouhlíkový zdroj energie. V současnosti je jádro jedinou technologií, která je schopna nahradit spalování uhlí.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 10:18 Reaguje na Karel Tejkal
Nejsem specialista na energetiku, ale jádro je asi dost drahé, ne? Tedy při započtení všech nákladů?
Osobně jsem pro směs úspory, nezvyšování hydroelektráren na vodních tocích, ukončení biopaliv nižších generací a ponechat jen výjimečně něco, rozvíjet soláry ale ne v množství ale zejména v kvalitě a efektivitě, větrníky opatrně, tepelná čerpadla, způsoby uchovávání energie rozvíjet. Možná vám to přijde jako dětské vymezení, ale přijde mi obhajitelné.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.10.2020 10:43 Reaguje na Jindřich Duras
A to je právě ono...
Problém je v tom, že se podobné nátlakové organizace snaží vmanipulovat laické veřejnosti, že nic není problém, že řešení existuje a za 5 let dokážeme zcela překopat energetiku, průmysl, stavebnictví, dopravu a zemědělství a budeme klimaticky neutrální. Přitom se rádi ohánějí demagogickými studiemi vypracovanými dle zadání.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

2.10.2020 11:59 Reaguje na Jaroslav Studnička
Víte, myslím, že je i dost v energetice kompetentních lidí, kteří dokládají, že "to jde". Navíc je možné se učit i u jiných států.
Základní teze totiž zní, že něco se s emisemi CO2 udělat prostě musí.
Já trochu vycházím i z toho, jak se dokáže chovat sektor vodního hospodářství a zemědělství, takže k oficiálním trendům nemám nijakou důvěru. Proto jsem velmi(!) podezřívavý i k jádru. Ale na odbornou diskusi si najděte někoho jiného. Já akceptuji závěr lidí, o kterých mám za to, že se ve věci vyznají, že je jádro tragicky drahé a že aktuální propočty náklady výrazně podhodnocují.
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

2.10.2020 12:44 Reaguje na Jindřich Duras
Že je nutné snižovat emise CO2 tu nikdo nerozporuje, ale způsoby realizace a konečný výsledek může být odlišný.
Pokud myslíte odborníky jako pan Smrž a podobní, pak chápu, že máte tento pocit...
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

2.10.2020 20:49 Reaguje na Jaroslav Studnička
.. že je nutné snižovat emise je zcela jasné, jde to v ruku v ruce se zdravým rozumem. Proč se určitá skupina lidí rozhodla odhlasováním pranýřovat sodovkový plyn již, tak zcela jasné není. Možná za tím stojí byznys, respektive asi zcela určitě, ale proklamovaná záchrana světa to zcela jistě není.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

2.10.2020 11:18 Reaguje na Jindřich Duras
Pusťte se tedy i do podpory jádra, možná vám budou lidé trochu věřit. S požadavkem do pěti let být bez uhlíku vám až na pár bláznů nikdo neuvěří.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.10.2020 11:51 Reaguje na Jindřich Duras
V zásadě nic proti aktivismu a projevům vlastního názoru. Ale pokud někdo jako Hrdličková přijde s tímto "Podle ní je obecným cílem hnutí dosažení uhlíkové neutrality do roku 2025 ...", takže to prostě pitomec a je úplně zbytečné se s ním bavit.

Navíc pomíjíte jednu velmi důležitou věc. Že tito pošuci díky svým zcela mimoidním požadavkům dělají medvědí službu všem ostatním, kterým na pozitivní změně záleží, snaží se a na rozdíl od téhle sebranky se o to pokouší konkrétními racionálními kroky.

Protože pro jejich odpůrce není nic snazšího než je zařadit do skupiny s pošuky typu ER a tím pro značnou část veřejnosti zdiskreditovat.

Takže aktivně a klidně i neortodoxně něco prosazovat, proč ne, ale ne stylem úplného blbce.
Odpovědět
va

vaber

2.10.2020 09:46
většina lidí je považuje za škůdce ,protože si nedovedou představit že život na planetě může být ohrožen tím ,jak se člověk chová k přírodě.
Extinction Rebellion , nebo je všem jedno jestli život na planetě vyhyne? nebylo by to nic divného, drtivá většina planet ve vesmíru je bez života, naopak divná je skutečnost ,že na planetě život je.
Odpovědět

Jan Šimůnek

2.10.2020 11:16 Reaguje na vaber
Většina lidí je považuje za škůdce, protože v reálu skutečně škodí. To vyhynutí je jen heslo a plané vyhrožování, asi jako strašení "vrahy z vólstrýtu", prováděné komunisty.
Odpovědět
KT

Karel Tejkal

2.10.2020 12:02
Asi před rokem jsem se osobně zúčastnil přednášky "proti vyhynutí".
https://kareltejkal.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=729394
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.10.2020 10:24
Teď čistě teoreticky. Co kdyby docházelo k ochlazení klimatu a byl by
tu výhled zamrznutí poloviny moří a permafrost na polovině pevniny,
jako už tu bývalo v minulosti ? To nám aktivisté budou radit více topit,
aby vznikalo toho CO2 více, abychom vytvořili ten skleníkový efekt co
nejdříve? Vím, že je to čistě teorie, ale ta nynější produkce CO2 má asi podobný efekt, jako by pak mělo i v tom případě toho ochlazování. Ano člověk tomu přispívá více, než by musel, ale chtít to do roku 2025 je jako chtít obrátit běh dějin zpět. To by bylo třeba odstavit všechny tepelné elektrárny, teplárny, dobytku zakázat prdět, organické hmotě se rozkládat
atd. Aktivita hodna mírně řečeno nedouků a nějak narušených osobností.
Realita je zcela jiná a CO2 nejsou pouze elektrárny, ale i teplárny,
doprava, průmysl atd. Takže pak nezbude než si hodit kolektivně mašli
a nebude třeba žádné elektřiny, tepla, výrobků a dopravy. Poslední náš
vyprodukovaný CO2 bude z našeho zetlení a tak bude planeta zachráněna.
Doufám, že půjdou lidstvu příkladem a už o nich neuslyším.
Odpovědět

Jan Šimůnek

4.10.2020 13:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Je to ukázka naprostého odtržení těchto aktivistů od reality. V naprosté většině případů jsou to sociálně nevyzrálé osobnosti, závislé na rodičích (mama hotel mama výkrm atd.), studující nějaký tlamocvičný obor.

Za první republiky nemohli volit státní úředníci, policisté a vojáci (aby se předešlo tomu, že budou volit ve prospěch vyšších výdajů státu. Což takhle to obnovit a "z mosta doprosta" k tomu přidat všechny, kdo nic neprodukují a berou sociální peníze? Prostě pro zařazení do voličských seznamů výkaz o zaplacení určité výše daní z řádného výdělku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist