https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aktiviste-zadaji-zruseni-vetsiny-vyjimek-na-kaceni-v-jesenikach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aktivisté žádají zrušení většiny výjimek na kácení v Jeseníkách

5.12.2019 00:24 | JESENÍK (ČTK)
Ekologičtí aktivisté ze Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí Duha vyzvali ministerstvo životního prostředí, aby zrušilo sedm z deseti platných výjimek umožňujících rozsáhlé kácení stromů v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky i těžbu v přírodní rezervaci Suchý vrch.
Ekologičtí aktivisté ze Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí Duha vyzvali ministerstvo životního prostředí, aby zrušilo sedm z deseti platných výjimek umožňujících rozsáhlé kácení stromů v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky i těžbu v přírodní rezervaci Suchý vrch.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ekologičtí aktivisté ze Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí Duha vyzvali ministerstvo životního prostředí, aby zrušilo sedm z deseti platných výjimek umožňujících rozsáhlé kácení stromů v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky i těžbu v přírodní rezervaci Suchý vrch. Výjimky před časem kvůli kůrovcové kalamitě vydala Správa CHKO Jeseníky. Předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík dnes řekl, že tato opatření způsobí plošnou devastaci jesenických lesů a v boji s kůrovcem nebudou mít kýžený efekt. Novináři zjišťují vyjádření CHKO Jeseníky a ministerstva životního prostředí.
 

Správa CHKO letos podle Bačíka vydala rekordních 11 výjimek, z toho jednu týkající se rezervace Rejvíz nedávno zrušilo MŽP. "Vedení Správy CHKO Jeseníky zcela selhalo ve své klíčové roli při ochraně vzácné přírody nejvyšších moravských hor a má odpovědnost za její ničení a dopady. Do roku 2021 reálně hrozí plošné odlesnění velké části horských lesů Hrubého Jeseníku a v souvislosti s tím i ekologická katastrofa, což nelze připustit," zdůvodnil Bačík požadavek na zrušení většiny výjimek.

Správa CHKO Jeseníky podle Bačíka kvůli kůrovcové kalamitě vydala nejen dvě výjimky na těžbu dřeva v rezervacích Rejvíz a Suchý vrch, ale zároveň umožnila holoseče, kácení a odkorňování stromů a také použití jedovatých chemických přípravků na více než 13.000 hektarech chráněné přírody v prvních a druhých zónách CHKO Jeseníky. "Jde o 18 procent z celkové plochy CHKO a jde o území 40krát větší než je rezervace Rejvíz," uvedl Bačík.

Rozpad hospodářských lesů v okolí rezervace Suchý vrch
Rozpad hospodářských lesů v okolí rezervace Suchý vrch
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Podle Ivo Dokoupila z Hnutí Duha jsou zásahy proti kůrovci v jesenických rezervacích zbytečné. "Pozornost je potřeba zaměřit na smysluplné kroky na území druhých zón. Holiny jsou zde nepřijatelné a způsobí ve výsledku více škody a rizik než kůrovec. Apelujeme na lesníky, aby dodržovali lesní zákon a ve druhých a třetích zónách včas likvidovali začínající ohniska kůrovce a nenechávali jej vylétávat a množit. Záběry z dronu dokládají, že se zásahy v lesích na mnoha místech provádí pozdě a situace se nezvládá," řekl Dokoupil.

Ekologičtí aktivisté požadují, aby deset procent nejcennější plochy CHKO Jeseníky bylo vyčleněno pro divokou přírodu bez vlivu člověka. Na dalších 20 procentech území by se kácení stromů mělo omezit v souladu se zákonem o ochraně přírody. Ekologové a správci lesů se ale dlouhodobě neshodnou na tom, zda je nutné kvůli kůrovcové kalamitě kácet stromy i v jesenických rezervacích. Zatímco ekologičtí aktivisté a někteří odborníci tvrdí, že tyto lesy lze díky jejich značné schopnosti obnovy bez obav ponechat vlastnímu osudu, lesníci dávají přednost preventivním zásahům, aby se kůrovec nerozšířil i do zatím nepostižených horských oblastí Jeseníků se smrkovými porosty.

Další videa naleznete na YouTube kanálu Kameranam Hor.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VN

Vilém N

5.12.2019 12:46
Jeden pohled na věc by mohla formálně prosazovat jedna organizace a druhý pohled na věc druhá organizace. Zastoupená fyzickými nebo právnickými osobami. Nezávislý arbitr by mohl rozhodnout. Nu, a histore by potom určila, čí bude trestně právní odpovědnost na případný nezdar té či oné varianty. Ono by se to pak jinak "bojovalo" za tu svojí pravdu.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

6.12.2019 07:40 Reaguje na Vilém N
Jenomže tady nejde o suběktivní pravdu... jde o reálné, racionální a odborné uvažování ze strany "aktivistů" a účelové a naprosto iracionální (i neodborné) jednání státní správy (správy CHKOJ).

Navíc tu chybí jedna zásadní informace, která mění situaci.... to nejsou aktivity jen aktivistů... za těmito totiž argumentačně a odborně stojí i odborní zástupci univerzit a jiných institucí..

Většinová odborná veřejnost už nepochybuje o tom, že je tento přístup špatný. Bohužel ale má zastání u neinformovaných lidí jako jste Vy a tak nemá správa pocit, že by na ně někdo dosáhl. Zvlášť, když mají mafiání ze správy CHKOJ zastání až u ministra ŽP. Ten sám dělá maximum pro to, aby se situace v lesích nezlepšila.Odpovědět
JS

Jarek Schindler

8.12.2019 10:40 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pan Kašpárek opravdu umí pobavit. Reálné , racionální a hlavně to "odborné" uvažování ze strany aktivistů. Tak toto je vtip roku. Na druhou stranu je až zarážející, s jakou drzostí se naopak tito "aktivisté" dokáží zaštiťovat vědeckou obcí či většinovou odbornou veřejností. Ono je už k zamyšlení,co je to vůbec ta "většinová odborná veřejnost"? Hlavně , že nepochybuje. Já tedy o jejím nepochybování vážně pochybuji. Lesy u nás po většině hospodářské, toho již v péči lesnické veřejnosti přežily hodně. Větrné, sněhové a následně kůrovcové kalamity, mnišku, ploskohřbetku i obaleče. Průmyslovou revoluci, kyselé deště atd. Přežily a dokonce v takovém stavu, že pro zachování jejich jedinečnosti je nutné je nyní začít chránit. Bohužel, i když toho již tolik přežily,tuhle reálnou, racionální a hlavně odbornou ochranu v pojetí "aktivistů, alespoň ve stavu který vede k jejich ochraně bohužel s velkou pravděpodobností nepřežijí.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist