https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/albert-podal-zalobu-na-spolek-obraz-kvuli-kampani-proti-spatnym-podminkam-chovu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Albert podal žalobu na spolek Obraz kvůli kampani proti špatným podmínkám chovu

25.6.2024 19:24 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Obchodní řetězec Albert podal žalobu na spolek obránců zvířat Obraz, který letos v březnu v kampani upozorňoval na špatné podmínky chovu kuřat, která do svých obchodů Albert v Česku odebírá. O právních krocích informoval řetězec na svých webových stránkách.
 
Uvedl, že se nedomáhá peněz, ale chce bránit své zájmy a reputaci. Obránci zvířat považují žalobu řetězce Albert a jeho nárokování domény www.albertovakrutost.cz jako útok na svobodné vyjadřování na internetu.

Podle spolku požaduje Albert mimo jiné omluvu a ukončení kampaně. "Albert se požadavkem na omluvu vysmívá všem lidem, kterým na zvířatech záleží a do Albertu píšou a volají, aby s utrpením kuřat skoncoval," uvedl v reakci vedoucí kampaně Albertova krutost Radim Trojan. Výzvu ke zlepšení životních podmínek kuřat poslaly supermarketu podle něj tisíce lidí.

Krajský soud v Českých Budějovicích už dříve vyhověl předběžnému opatření proti kampani a poukázal na nepravdivost a manipulativnost kampaně. Soudce tak vyhověl žádosti společnosti Rabbit Trhový Štěpánov podnikatele Zdeňka Jandejska. Spolek obránců zvířat Obraz proto musel zcenzurovat slovní spojení popisující utrpení, které kuřata v chovech prožívají. Nyní se proti kampani vymezuje soudní cestou také společnost Albert.

Trojan už dříve řekl, že řetězec Albert zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů, kde žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se podle něj nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí.

Svou kampaň Albertova krutost obránci zvířat zahájili na základě videí pořízených z chovů firmy Rabbit Trhový Štěpánov, od kterého Albert odebírá kuřata.

Obchodní řetězec Albert reagoval, že farma, ze které mají aktivisté záběry, zásobuje kuřaty většinu velkých obchodů v Česku. Minimální standardy požadované od dodavatelů má řetězec podle mluvčího Jiřího Marečka na webu.

Kontroly státní veterinární správy ani v jednom ze třech chovů, z nichž údajně pocházejí záběry na zaslaných videích, neprokázaly v posledních letech porušování legislativy, uvedla správa letos v březnu. Předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá už dříve také řekla, že zásadně odmítá lživá obvinění, že by tuzemští dodavatelé dodávali kuřata v rozporu se všemi pravidly péče o životní pohodu zvířat.

Proti obvinění ze špatných podmínek chovu kuřat, které prodává Albert, se ohradil také Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

25.6.2024 20:34
Dělají správně. Aktivistická hloupá a poškozují propaganda se musí omezovat.
Odpovědět
Anyr

Anyr

26.6.2024 00:00 Reaguje na Radim Polášek
Stejně tak omezovat přístup k internetu socialistickým generacím.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

26.6.2024 08:30 Reaguje na Anyr
Třeba k tomu taky dojde. Zelené totalitní nesmysly ničící a ožebračující evropskou společnost se dlouhodobě nemohou prosadit bez násilí a umlčování nepohodlných lidí podobným způsobem, jako to dělali za komunistů.
Odpovědět

Radek Čuda

26.6.2024 16:27 Reaguje na Radim Polášek
No, tady má s tím umlčováním k těm bolšánům nejblíž Albert.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.6.2024 15:25
Má pravdu - Albert. Není důvod podporovat praktiky nějakého aktivisty, který tajně vnikne do haly velkochovu kuřat, aby tam nafotil pár chcíplých kuřat. Aby pak své snímky vydával za důkaz špatného zacházení s drůbeží. Není důvod, podporovat cílené skandalizování obchodního řetězce zájmovým spolkem a zpochybňovat byznys prodejce, na základě fotografií, protiprávně pořízených jedincem, který do haly nemá mít z hygienických důvodů vůbec přístup a při své činnosti, může celý chov ohrozit zanesenou infekcí!
Odpovědět

Radek Čuda

26.6.2024 16:25
Albert nakopat bo jedna věc je splňování veterinou určených podmínek chovu ... to nedokážu posoudit, ale mělo by být jasně prokazatelné, jak to kde je.

Druhá je se vymezovat proti formulacím typu "špatné podmínky chovu", bo to je jednak vždy subjektivní, jednak ... no, fakt si nedělám iluze o tom, že by život té drůbeže byla nějaká radost. Ale to průmyslový chov nebude asi nikdy. Pokud konzumujeme maso, tak se s tím musíme holt smířit. A nebo si něco nalhávat.

Jinak jen poznámka na okraj, v Alboši maso obecně stojí za pikaču.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.6.2024 14:08
Kontroly státní veterinární správy ani v jednom ze třech chovů, z nichž údajně pocházejí záběry na zaslaných videích, neprokázaly v posledních letech porušování legislativy, ................

Jasně - pokud je ta legislativa nastavená podle potřeb chovů. Býval jsem nadšený chovatel drobného zvířectva, ale i úředník, mající na stole tu legislativu. A tak jsem mohl, a mohu, posuzovat, jaké jsou zákony a jaká praxe.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.6.2024 19:19
Veřejnost má právo vědět, za jakých podmínek se chová drůbež a jak šíleně u toho trpí. Osvěta je základ, protože chceme-li zlepšit podmínky chovaných kuřat resp. hospodářských zvířat, musíme vidět, co se děje za zdmi.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist