https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/alej-sakur-v-praze-10-napadl-skudce-musi-se-kacet
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alej sakur v Praze 10 napadl škůdce, musí se kácet

21.8.2019 14:43 | PRAHA (ČTK)
Stromy napadly dva druhy brouka bělokaze, a to ovocný a švestkový. Podle radnice nakladl vajíčka pod kůru stromů a pokud by se nepokácely, nově vylíhlá generace brouků by napadla sousední sakury.
Stromy napadly dva druhy brouka bělokaze, a to ovocný a švestkový. Podle radnice nakladl vajíčka pod kůru stromů a pokud by se nepokácely, nově vylíhlá generace brouků by napadla sousední sakury.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Praha 10
Praha 10 nechá pokácet čtyři okrasné sakury ve stromořadí v ulici V Olšinách. Důvodem je napadení škůdcem bělokazem, kvůli kterému už v aleji osm stromů pokácely Lesy hlavního města. V tiskové zprávě o tom informovala radnice městské části. V aleji je přes 70 sakur. V poslední době vyvolalo kácení stromů odpor místních v Praze 2.
 

Stromy napadly dva druhy brouka bělokaze, a to ovocný a švestkový. Podle radnice nakladl vajíčka pod kůru stromů a pokud by se nepokácely, nově vylíhlá generace brouků by napadla sousední sakury. "Vůbec nás to netěší, ale museli jsme jednat neprodleně. Bělokaz by ostatní stromy napadl stejným způsobem jako kůrovec smrky," uvedla první místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková (Piráti). Dodala, že místo pokácených dřevin budou vysazeny nové.

Většinu aleje má ve správě městská organizace Lesy hlavního města, která už osm napadených stromů pokácela a další tři mírně napadené monitoruje.

Sakury v ulici V Olšinách jsou součástí projektu Prahy 10 "Strom za narozené dítě", který byl spuštěn v roce 2007. Kvůli špatnému stavu bylo nutné původní více než padesátku před zhruba rokem a půl pokácet, nahradilo je 72 nových sakur, které byly vysázeny už vzrostlé. V projektu bylo podle radnice v městské části vysazeno více než 4000 nových stromů.

Kácení stromů v poslední době vyvolalo nevoli v Praze 2, kde se radnice rozhodla pokácet dva zdravé javory na zahradě školy v ulici Na Smetance z důvodu výstavby sportoviště. Místní proti tomu sepsali petici. Podobnou nevoli vyvolal plán Technické správy komunikací kácet v aleji v Lužické ulici na Vinohradech.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.8.2019 15:22
Nevím, jestli je rozumné vysazovat nové sakury za napadené, když ten problém se bude opakovat. Ten škůdce v prostředí je, takže příští rok napadne jiné stromy tohoto druhu. Proto bych uvažoval o jiném, odolnějším. Např. javor snese hodně (smog, mráz...).
Odpovědět

Jan Šimůnek

22.8.2019 09:27
Pochopitelně, staré dobré DDT by tento problém vyřešilo bez kácení.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist