https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/american-tunick-fotografoval-300-nahych-izraelcu-u-vysychajiciho-mrtveho-more
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Američan Tunick fotografoval 300 nahých Izraelců u vysychajícího Mrtvého moře

18.10.2021 17:39 | JERUZALÉM (ČTK)
Organizátoři doufají, že se jím tímto podnikem podaří přispět k ochraně Mrtvého moře.
Organizátoři doufají, že se jím tímto podnikem podaří přispět k ochraně Mrtvého moře.
Tři sta nahých Izraelců a Izraelek zapózovalo v neděli u břehu Mrtvého moře pro instalaci, jíž chce americký fotograf Spencer Tunick připomenout ubývající vodu v této vzácné lokalitě. Tunick má za sebou podobné projekty z francouzských vinic, švýcarského ledovce nebo jihoafrické pláže. Jeho projekt v Izraeli podpořilo tamní ministerstvo cestovního ruchu, napsala agentura AP.
 

Organizátoři doufají, že se jím tímto podnikem podaří přispět k ochraně Mrtvého moře a zaměřit na ně pozornost. Nejníže položené odkryté místo na Zemi v posledních letech rychle ztrácí vodu, protože Izrael a okolní státy odklonily jeho přítoky, aby mohly vodu používat v zemědělství.

"Návštěva Izraele pro mne byla zkušenost, vždy se sem vracím a fotografuji v zemi, která jako jediná na Blízkém východě takové umění dovolí," řekl Tunick. Instalaci u Mrtvého moře zorganizoval už před deseti lety.

Tentokrát shromáždil v neděli odpoledne v poušti u města Arad 300 dobrovolníků, kteří si natřeli nahá těla bílou barvou. Fotografoval asi tři hodiny.

Ministerstvo cestovního ruchu doufá, že Tunickovy snímky do oblasti přilákají návštěvníky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

18.10.2021 18:13
Mrtvé moře leží asi 400 m pod hladinou oceánu. Ten je od něj vzdálen cca 80 km. Voda z potrubí by mohla téci samospádem, čerpadla by byla potřeba jen na samém začátku. Je známo svou extrémní slaností, čemuž by mořská voda neměla vadit, spíše naopak. Nevěřím tedy tomu, že je to pro tuto technologickou velmoc neřešitelný problém.
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.10.2021 13:48 Reaguje na Karel Zvářal
To mají samozřejmě dávno vymyšlené.
Je tu ale zásadní háček - jak zajistíte, aby vám do Mrtvého moře natekla voda, nikoli však rostliny a živočichové?
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

21.10.2021 15:59 Reaguje na Viktor Šedivý
Domnívám se, že v takové smrtící salinitě ze středomořské F@F těžko něco dokáže přežít. Ale pro jistotu bych to prohnal přes soustavu sít, resp. přepouštěcí nádrž.
Odpovědět
PD

Pavel Dudr

21.10.2021 13:49
Když jsme tam byli před 12 lety, tak nám říkali, že budou přivádět vodu z moře a budou ji odsolovat, protože ta sůl je jiná.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist