https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analytici-strop-na-ceny-plynu-muze-energetickou-krizi-jeste-zhorsit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Strop na ceny plynu může energetickou krizi ještě zhoršit, varuje část analytiků

21.12.2022 00:58 | LONDÝN (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozhodnutí zemí Evropské unie omezit ceny zemního plynu může znamenat, že do Evropy zamíří méně dodávek plynu a že se v regionu ještě prohloubí energetická krize. Myslí si to část analytiků, na které se odvolává agentura Bloomberg. Důležité zároveň bude, jak se začne v Evropě vyvíjet poptávka po plynu, respektive zda klesne tak, jak si vlády představují. Cena plynu pro evropský trh je nyní asi na měsíčním minimu, ale výrazně vyšší než před rokem.
 

Evropské státy v pondělí dosáhly dohody o zavedení stropu na ceny zemního plynu, a ukončily tak měsíce politických sporů o to, zda zasáhnout do svého energetického sektoru. Tento mechanismus sice podle expertů může pomoci zabránit extrémním výkyvům cen, může ale způsobit, že region bude zranitelný vůči nedostatečným dodávkám a silnější konkurenci z Asie.

Podle analytiků investiční banky Goldman Sachs hrozí, že cenový strop bez souvisejícího omezení poptávky zhorší deficit dodávek plynu do Evropy tím, že podpoří spotřebu. To by mohlo v příštím roce omezit celosvětovou nabídku a v nejhorším případě donutit vlády k přídělovému systému.

Omezení také dovozcům plynu zkomplikuje rozhodování, když budou chtít výrazněji zvýšit nabídku a zajistit si dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG). Obchodníci už varovali, že lodě s nákladem LNG by mohly začít upřednostňovat asijský trh na úkor evropského, pokud budou ceny plynu v Asii nad limitem, který si stanovila EU. Jak se totiž v Asii uvolňují omezení zavedená kvůli šíření covodu-19 a obnovuje se ekonomická aktivita, zvyšuje se tam i poptávka po energiích všeho druhu.

"Schopnost Číny obnovit růst je důležitým otazníkem," řekl vedoucí obchodování ve společnosti Vattenfall Energy Trading Frank van Doorn. Cenový strop zavedený v EU podle něj nyní trh neovlivňuje, ale obchodování se kvůli němu prodraží.

Cena plynu pro evropský trh ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku se dnes odpoledne pohybovala kolem 106 eur (asi 2560 Kč) za megawatthodinu (MWh), a proti pondělí tak vykazovala více než tříprocentní pokles. Cena je nyní zhruba na měsíčním minimu. Na začátku prosince se dostala ke 150 eurům, pak ale začala klesat, podle analytiků právě v souvislosti s očekávaným zavedením stropu.

Země EU se dohodly, že cenový strop by se měl automaticky aktivovat, když cena termínových kontraktů v TTF tři dny po sobě překročí 180 eur za megawatthodinu (MWh). Zároveň musí její rozdíl proti průměrné světové ceně LNG činit nejméně 35 eur. Pokud budou splněny tyto podmínky, nebudou se smět na žádném evropském trhu uzavírat kontrakty, kde cena plynu o 35 eur překročí cenu LNG. Samotný strop tedy bude moci teoreticky být vyšší než 180 eur. Cílem tohoto dynamického limitu je podle bruselských úředníků zajistit, aby evropský trh zůstal pro dodavatele atraktivní.

Dovozci LNG v Evropě a v Asii ale soutěží o dodávky od stejných vývozců, jako jsou Spojené státy a Katar. Jednou z výhod tohoto omezení podle analytiků je to, že by mohlo snížit pravděpodobnost neřízených nabídkových válek - a prudkých nárůstů cen - u dodávek k okamžitému dodání mezi těmito dvěma regiony. Ceny LNG v Asii úzce sledují pohyb cen v Evropě, přičemž oba trhy se v posledním roce těsně propojily.

"Pokud zůstanete na úrovni cen LNG, můžete stále přilákat dodávky," říká šéf obchodování v nizozemské energetické společnosti PZEM Niek van Kouteren. "Spíše se obávám zvýšených požadavků na marže, a tím i mnohem nižší likvidity a přesunu z burz na mimoburzovní obchodování," dodal.

Další experti upozorňují, že omezení destabilizuje trh a že je důležité, aby obchod s plynem zůstal transparentní, neomezený a nediskriminační. Pokud by byl cenový strop zaveden na začátku letošního roku, byl by v srpnu a v září využit po dobu přibližně 40 dní.

Cenový strop oslavuje několik asijských dovozců LNG, kteří se podle obchodníků stali obětí dominového efektu prudkého růstu cen pro evropský trh po ruské invazi na Ukrajinu. Ceny na promptním trhu v Asii se letos pohybovaly v rozmezí od 19 do rekordních 85 dolarů za milion britských termálních jednotek (mmBtu), což donutilo několik dovozců s nedostatkem hotovosti zastavit plány na nákup suroviny. Cena 85 dolarů za mmBtu je ekvivalentem 290 dolarů za MWh, respektive zhruba 272 eur za MWh při použití aktuálního kurzu. Na evropském trhu se cena plynu v létě krátce dostala až ke 345 eurům za megawatthodinu.

Cena plynu pro evropský trh se začala výrazněji zvyšovat loni na podzim, kdy se megawatthodina v TTF prodávala zhruba za 40 eur. Před dvěma lety se pohybovala kolem 15 eur. Do konce loňského roku cena přechodně vystoupila nad 130 eur/MWh, než se letos v lednu vrátila k 60 eurům. Podle analytiků patří k hlavním příčinám růstu cen politika Evropské unie a její snaha co nejrychleji se zbavit fosilních paliv bez adekvátní náhrady. Další silný růst cen přišel na konci února po invazi ruských vojsk na Ukrajinu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

21.12.2022 08:54
Ten článek se fakt nepovedl. Je tam až příliš evidentních chyb.
Normální cena plynu je někde kolem 40 eur a strop na 180 rozhodně k plýtvání nevybízí.
Asijský trh plyn za víc, než 180 eur Evropě nevykoupí, to je další chiméra.
Současná cena nešla dolů proto, že se zavedl strop (to funguje přesně opačně, všichni chtějí prodávat za strop), ale proto, že Němčouři otevřeli další LNG terminál ve Wilhelmshavenu a do konce roku má jet i ten pro nás nejdůležitější, v Lubminu.
Důvod této krize není cha cha dle "analytiků" (to je jako jedna paní pvídala) rozvoj OZE, ale zablokování plynu v Rusku. Atd. atd. atd. šermování cenou v mmBtu celou věc jen komplikuje (proč to tam vůbec je?).
Odpovědět
ZK

Zan K.

21.12.2022 13:41
A ekologičnost dlohá doprabvy jak plynu tak ropy už je v.... A pokud by se ještě platily nejaké emisní povolenky ??? Pak to skončí jedině krachem a nebo návratem do 1 republiky...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2022 08:14 Reaguje na Zan K.
Ekologie ruských, tisíce kilometrů dlouhých plynovodů je zcela příšerná, asi 30% se cestou ztratí v tom nejlepším případě.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.12.2022 16:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Co si to vymýšlíte? Víte co hrozí potrubí při úniku plynu,
kdyby se to rychle po zjištění neodstranilo? Od toho jsou
co pár kilometrů ventily a k místu úniku se jde až po
uzavření obou ventilů a důkladném odvětrání potrubí. Ano
ten plyn se cestou přes Ukrajinu "ztrácel" a proto Rusko
stavělo oba NORDy, aby Ukrajinu obešlo a EU ušetřila za
tranzitní poplatky, což by Ukrajině náramně chybělo.
Odkudpak má Ukrajina plyn nyní? Je z Ruska a nebo
reverzem z EU? Hádejte!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2022 17:27 Reaguje na Břetislav Machaček
Muhehehehehee vy žijete trvale na Paroubkově Marsu, že? Jednou jsme jeli budem na stavbu a najednou bylo silně cítit plyn. Ptám se, jestli v busu nezařalo něco unikat a jen se smáli, "zděs tranzitnyj gazovod". Nikoho vůbec ani nenapadlo že by se to mělo spravit, byl to trvalý stav.
Dnes je to možná lepší, ale místo 60% úniků mají dnes 30 - 40%.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2022 17:28 Reaguje na Pavel Hanzl
Pozn. možná to byla jen nějaká místní trasa, zemní plyn prý nesmrdí a musí se do něho přidávat nějaký merkaptan...
Odpovědět
ZK

Zan K.

23.12.2022 15:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu a to snad s jiným tím dovezeným plynem bude jiné? Inu - až na to že bude dražší...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.12.2022 10:11 Reaguje na Zan K.
Samozřejmě to je jiné. Moderní technologie jsou fakt něco úplně jiného, než ty sovětské.
A dražší taky nevychází.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

22.12.2022 17:30 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenom tlakovací stanice po stu? kilometrech sežerou giga kubíky.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

24.12.2022 14:41 Reaguje na Pavel Hanzl
A tankery jezdí na vzduch a zkapalnění a zpětné
zplynování nespotřebuje vůbec nic? To už nehovořím
o tom sajrajtu, který uvolňuje z břidlic ropu a
plyn. Ale co! Je to od "boha" a "světců z Arábie",
tak ať to stojí, co to stojí, když se pokoušíme
porazit neposlušného "ďábla"!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.12.2022 09:44 Reaguje na Břetislav Machaček
Zkuste si fakt zjistit, kolik nákladově stojí LNG a rourový plyn z Ruska, abyste nemusel plácat tahle cypoviny.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist