https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/analyza-poptavka-po-palivovem-drivi-klesa-kvuli-rostouci-cene
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Analýza: Poptávka po palivovém dříví klesá kvůli rostoucí ceně

25.11.2022 17:53 | PRAHA (ČTK)
Cena palivového dříví u dodavatelů v říjnu meziročně stoupla o 37 procent, kdy byla průměrná cena štípaného dříví i s dopravou 2121 Kč za metr krychlový, uvedl srovnávač Srovnejdrevo.cz, který sleduje ceny více než stovky dodavatelů a zprostředkovává prodej dříví. Proti srpnu klesly prodeje přes server o 82 procent. Důvodem jsou podle provozovatelů webu rostoucí ceny, kdy náklady na topení některými druhy dřeva se blíží vytápění pomocí plynu nebo elektřiny.
 

Podle serveru lidé nakupují nejčastěji tvrdé dřevo, tedy například dřevo z buku nebo dubu, které uvolní více tepla oproti měkkému dřevu ze smrku nebo jedle. Tvrdé dřevo podle analýz webu tvoří 59 procent objednávek. Palivové dříví zdražuje již od začátku roku hlavně kvůli rostoucím nákladům producentů a byl ho často nedostatek.

Server uvedl, že letos bylo běžné, že doba dodání objednávek byla až dva měsíce, nyní je to několik dnů. Při prodeji palivového dříví se používá jednotka takzvaného prostorového sypaného metru (prms), což jsou polena nasypaná do krychle o objemu jednoho metru krychlového. "Pozorujeme, že trh se vrací do normálu. Zatímco v srpnu jsme prodali 1611 prms palivového dříví, v říjnu to bylo 298 prms," uvedl Adam Borovský ze serveru. Meziročně prodeje serveru klesly v říjnu o 28 procent. Lidé nyní nakupují spíše menší objemy za vyšší ceny, průměrná výše ceny objednávky se tedy výrazně nezměnila.

Pokles zájmu vysvětluje Borovský hlavně rostoucí cenou, protože náklady na vytápění tvrdým dřevem se blíží cenám topení plynem nebo elektřinou. Borovský upozornil, že uspořit mohou lidé nákupem většího množství syrového měkkého dříví, které si ovšem musí nechat doma několik měsíců vyschnou. "V takovém případě pak jde o nejlevnější teplo s cenou zhruba 1,2 koruny za jednu kilowatthodinu," doplnil.

Upozornil také na to, že rostoucí ceny na trhu a rostoucí náklady dodavatelům vedou k tomu, že řada z nich ukončuje činnost a své zaměstnance přesouvají na jiné pozice, protože za aktuální ceny od nich dřevo téměř nikdo nekoupí. Server Srovnejdrevo.cz sleduje ceníky 124 dodavatelů z ČR i Slovenska.

Rostoucí ceny dřeva zaznamenaly i například státní Lesy ČR, kterým se za první tři čtvrtletí meziročně znásobil hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z loňských 2,9 miliardy korun. Státní podnik spravuje zhruba polovinu lesů v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ER

Ema Rychlá

27.11.2022 20:16
My dřevem už netopíme tolik jako tomu bylo dřív. Udělali jsme totiž nějaký vychytávky na baráku a dnes díky https://www.jis.cz novým oknům nemusíme tak často topit, jelikož stálá teplota v baráku místo dřívějších 12 stupňů někde okolo 16. No a v zimě topíme jenom na 19 stupňů. Jsme radši v zimě než platit Rusákům.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.11.2022 08:45 Reaguje na Ema Rychlá
Rusákům už neplatíme od konce srpna za plyn ani vorla. Ale něco pořád platíme za ropu.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.12.2022 09:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy naivo, to snad není možné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.12.2022 09:24 Reaguje na pavel peregrin
Kolik teda platíme?
Odpovědět
Eva Tylová

Eva Tylová

29.11.2022 18:09 Reaguje na Ema Rychlá
My také, lepší
chladněji než "mráz z Kremlu".
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.12.2022 09:17 Reaguje na Ema Rychlá
Tak si to řádně užívejte.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

28.11.2022 15:15
Méně se kupuje, více se krade.
Bohužel.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist