https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aplikace-rozpozna-druh-stromu-a-kolik-vypari-vody-stahlo-si-ji-23.000-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aplikace rozpozná druh stromu a kolik vypaří vody, stáhlo si ji 23 000 lidí

2.7.2023 01:17 | BRNO (ČTK)
Tree Check
Tree Check
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz
Aplikaci Tree Check, která rozpozná druh stromu či spočítá, kolik strom v létě vypaří vody, si dosud stáhlo 23 000 uživatelů, sdělil David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji podílela spolu s dalšími organizacemi.
 

Aplikace díky umělé inteligenci po vyfocení rozpozná, o jaký druh stromu jde. Pracuje na principu 3D scanneru, který využívá vestavěnou kameru v telefonu. Na základě zachycených bodů na fotce také změří obvod kmene stromu a určí jeho charakteristické znaky. Díky tomu uživateli i řekne, kolik tento strom v létě vypaří vody, jak velký stín díky své listové ploše poskytuje a jak moc tedy ochlazuje okolní prostředí.

"Pro představu, u nás v brněnské Otevřené zahradě, v centru Brna pod Špilberkem, měříme ochlazovací funkci stromů na několika javorech. Loni například jeden z nich v horký červencový den odpařil za den zhruba 68,5 litru vody. Vliv na ochlazovací funkci konkrétních stromů má několik faktorů – od velikosti a hustoty koruny, množství listové plochy přes druh stromu či jeho strategii hospodaření s vodou v období sucha," uvedl Martin Ander z Nadace Partnerství.

V aplikaci je také možné zaznamenané stromy doplňovat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní kolekci. Uživatelé získávají body za přidání nových stromů, jejich opakovanou návštěvu nebo jejich zalévání. Po nasbírání určitého počtu bodů se jim za odměnu otevřou příběhy o stromech. Pokud zrovna nemají přístup k internetu, mohou si snímek stromu uložit do galerie a zjistit o něm více, až se připojí.

Bezplatnou aplikaci si mohli lidé poprvé vyzkoušet na jaře 2022. Přes zimu, tedy mimo vegetační sezonu stromů, ale nebylo možné přidávat stromy do mapy. Nyní opět funguje bez omezení a Nadace Partnerství stále pracuje na jejím vylepšování.

"Uživatelé mají nově k dispozici lepšího průvodce aplikací. Dále přibylo označení speciálních druhů stromů – Stromů roku, Stromů hrdinů či památných stromů. Do budoucna by měli mít uživatelé příležitost upravit a zpřesnit polohu stromu," doplnila Andrea Křivánková, která má vývoj aplikace na starosti.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

2.7.2023 07:20
když budeme mít na každou blbinu aplikaci, co budeme nosit v hlavě? asi slámu.

Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

3.7.2023 11:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
však tě přece nikdo nenutí si tu aplikaci stahovat. nevidím to jako blbinu na rozdíl od tebe. ty umíš z hlavy třeba dělit aj.? nebo ti taky vadí dnes všude běžné kalkulačky,teď už i v mobilech ? se budeš třeba pářit s holkou nebo snad i klukem někde v parku a pak partnera překvapíš sdělením že strom pod kterým akt proběhl, tak že vypařil xxx l. vody.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist