https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/aplikace-senosec-letos-pomohla-zachranit-553-zvirat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Aplikace Senoseč letos pomohla zachránit 553 zvířat

9.11.2016 11:06 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ministr oceňuje zejména navázání spolupráce skupin, mezi kterými dříve vázla komunikace. Zvýšil se počet registrovaných dobrovolníků i zemědělských podniků, soukromých zemědělců i mysliveckých spolků a myslivců.
Ministr oceňuje zejména navázání spolupráce skupin, mezi kterými dříve vázla komunikace. Zvýšil se počet registrovaných dobrovolníků i zemědělských podniků, soukromých zemědělců i mysliveckých spolků a myslivců.
Díky webovému portálu senosec.czu.cz a nově spuštěné mobilní aplikaci Senoseč se letos podařilo zachránit 553 zvířat před smrtí, informuje ministerstvo životního prostředí a Česká zemědělská univerzita, které projekt podpořily. Mezi zachráněnými zvířaty bylo i 183 mláďat, to je podle zveřejněných dat více než trojnásobný nárůst oproti roku 2015. Na projektu od roku 2014 spolupracují kromě České zemědělské univerzity a MŽP také myslivci a řada dobrovolníků.
 

„Projekt Senoseč online prokazatelně nese ovoce. Loni, v prvním roce provozu portálu a před spuštěním mobilní aplikace, jsme začínali zhruba se stovkou zachráněných zvířat a dvěma tisíci zaregistrovaných uživatelů. Za letošní sezónu tato čísla několikanásobně vzrostla. Zachráněných zvířat je letos 553 a registrovaných uživatelů z řad zemědělských podniků, zemědělských pracovníků, myslivců i dobrovolníků přibylo o dalších 1400," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Zvýšila se podle jeho slov i plocha, na níž záchranné akce před senosečí probíhaly, letos to bylo na více než 5 100 hektarech. Ministr oceňuje zejména navázání spolupráce skupin, mezi kterými dříve vázla komunikace. Zvýšil se počet registrovaných dobrovolníků i zemědělských podniků, soukromých zemědělců i mysliveckých spolků a myslivců. Aplikaci doporučil veřejnosti využívat Státní zemědělský intervenční fond nebo Českomoravská myslivecká jednota.

Autory nové aplikace jsou studenti zemědělské univerzity, Pavel Junek a Radomil Holík. Ostrá verze programu je k dispozici na Google Play od června. Za tu dobu si ji stáhlo více než 500 uživatelů. K dispozici je rovněž doplňková verze pro Windows Phone, kterou naprogramovali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.

„Studentská aplikace pro operační systém Android nabízí zatím přihlášení pro roli dobrovolníka. Ten hlásí úhyny či nálezy živých zvířat nebo se přihlašuje na preventivní akce. V další sezóně bychom chtěli stávající mobilní aplikaci pro Android doplnit o funkce pro role myslivce a zemědělce – oba mohou zakládat akce, na něž se pak můžou dobrovolníci hlásit, což v současné době činí přes webový portál,“ vysvětluje Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který stál spolu s proděkanem Romanem Kvasničkou u zrodu projektu. Výhodou mobilní aplikace podle autorů je, že lze data zadat do systému přímo na poli, a to i bez připojení na internet. „Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ dodává Bartoška.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist