Aplikace Senoseč letos pomohla zachránit 553 zvířat
„Projekt Senoseč online prokazatelně nese ovoce. Loni, v prvním roce provozu portálu a před spuštěním mobilní aplikace, jsme začínali zhruba se stovkou zachráněných zvířat a dvěma tisíci zaregistrovaných uživatelů. Za letošní sezónu tato čísla několikanásobně vzrostla. Zachráněných zvířat je letos 553 a registrovaných uživatelů z řad zemědělských podniků, zemědělských pracovníků, myslivců i dobrovolníků přibylo o dalších 1400," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.
Zvýšila se podle jeho slov i plocha, na níž záchranné akce před senosečí probíhaly, letos to bylo na více než 5 100 hektarech. Ministr oceňuje zejména navázání spolupráce skupin, mezi kterými dříve vázla komunikace. Zvýšil se počet registrovaných dobrovolníků i zemědělských podniků, soukromých zemědělců i mysliveckých spolků a myslivců. Aplikaci doporučil veřejnosti využívat Státní zemědělský intervenční fond nebo Českomoravská myslivecká jednota.
Autory nové aplikace jsou studenti zemědělské univerzity, Pavel Junek a Radomil Holík. Ostrá verze programu je k dispozici na Google Play od června. Za tu dobu si ji stáhlo více než 500 uživatelů. K dispozici je rovněž doplňková verze pro Windows Phone, kterou naprogramovali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.
„Studentská aplikace pro operační systém Android nabízí zatím přihlášení pro roli dobrovolníka. Ten hlásí úhyny či nálezy živých zvířat nebo se přihlašuje na preventivní akce. V další sezóně bychom chtěli stávající mobilní aplikaci pro Android doplnit o funkce pro role myslivce a zemědělce – oba mohou zakládat akce, na něž se pak můžou dobrovolníci hlásit, což v současné době činí přes webový portál,“ vysvětluje Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který stál spolu s proděkanem Romanem Kvasničkou u zrodu projektu. Výhodou mobilní aplikace podle autorů je, že lze data zadat do systému přímo na poli, a to i bez připojení na internet. „Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ dodává Bartoška.
reklama