https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/arboriste-chybi-vychovne-rezy-udrzba-se-zbytecne-prodrazuje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Arboristé: Chybí výchovné řezy, údržba se zbytečně prodražuje

15.10.2018 00:25 (ČTK)
Chybějící řezy jsou podle firmy Safe Trees příčinou až poloviny případů, kdy je nutné pokácet dospělý strom. Podle její databáze je v ČR 531.500 stromů, které by potřebovaly nějaké pěstební opatření. / Ilustrační foto
Chybějící řezy jsou podle firmy Safe Trees příčinou až poloviny případů, kdy je nutné pokácet dospělý strom. Podle její databáze je v ČR 531.500 stromů, které by potřebovaly nějaké pěstební opatření. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Stromům mimo les, tedy ve městech nebo podél cest, často scházejí tzv. výchovné řezy, které se mají dělat na mladých stromcích, uvedli zástupci firmy Safe Trees. Firma se zabývá evidencí a analýzami stromů. Chybějící řezy jsou podle nich příčinou až poloviny případů, kdy je nutné pokácet dospělý strom. Podle její databáze je v ČR 531.500 stromů, které by potřebovaly nějaké pěstební opatření. Stála by skoro 2,2 miliardy korun, odhaduje firemní odborník na arboristiku Jaroslav Kolařík.
 

Nejvíce zásahů by podle něj bylo nutné v Moravskoslezském kraji, kde potřebuje oříznout zhruba 55.000 stromů. Podle arboristy Petra A. Neumanna ze společnosti Zahradník s charakterem se často obce nechovají ke stromům jako ke svému majetku, při problémech je poškodí nebo si koupí nové, což stojí více než úprava mladých stromků.

V evidenci je přes 8200 stromů, které v důsledku nedostatečné péče potřebují stabilizační zásah, například přichytit lany, aby se nevyvrátily nebo byly odolnější proti zlomení. Skoro 1300 je jich v Moravskoslezském kraji. "O tři stovky méně na východě Čech v Královéhradeckém kraji. S obdobnými problémy se potýká i hlavní město, kde je aktuálně v evidenci 449 stromů s tímto požadavkem," dodává společnost.

"Do analýzy stromů se poslední roky investují vyšší částky, aby byly včas podchyceny případné problémy. V roce 2016 jsme analyzovali 71.000 stromů, za loňský rok jich už bylo 82.000 a letos překonáme hranici 120.000 stromů. Šedesát procent klientů přitom tvoří obce," uvedl Kolařík. Firma Safe Trees tento týden v Ostravě ošetřila jubilejní 1,111.111 strom.

Podle Neumanna stojí zásah po výsadbě kolem deseti až 15 korun, pokud se upravují stromy v dospělosti, jde o násobně větší částky. "Strom před výsadbou stál 5000 korun, po deseti letech má hodnotu 25.000 korun, tak mi přijde škoda, že se o to městské úřady nestarají," dodal Neumann.

Podle něj je i problémem, že si obce vybírají nevhodné stromy. "Trvá se na zlatých lípách jako národním stromu, ale pro ty lípy už ve městech místo není. Izolace, imise a teplotní šoky jim nevyhovují, potom jsou daleko náchylnější ke stresům než stromy, jako je katalpa nebo další stromy z jižních zemí, které se nám tu začínají chytat," dodal odborník.

V ČR je podle Neumanna kolem 200 až 250 firem o čtyřech až pěti zaměstnancích, které se arboristikou na profesionální bázi zabývají. V mnoha případech ale místo nich řežou stromy zahradnické firmy, nebo technická správa komunikací. "Arboristika u nás je poměrně nový obor, ale celoevropsky patříme ke špičce," uzavřel.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Drahorád
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

J

Josef Mozek

16.10.2018 12:05
Úředníci jsou celkem rádi, když můžou pokácet dospělé stromy. Z toho plyne, že se na zaběhlé praxi nebude nic měnit.
Odpovědět
DC

Dana Céová

4.1.2019 19:17
Není důvod proč by řezy na stromech okrasných nebo ovocných nemohli odborně převádět zahradníci(dělali to od nepaměti) nebo pracovníci technických služeb,pokud mají patřičné vzdělání a praxi.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist