https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/argentinsti-farmari-kvuli-sporu-s-vladou-zastavili-prodej-hoveziho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Argentinští farmáři kvůli sporu s vládou zastavili prodej hovězího

29.5.2021 13:24 | BUENOS AIRES (ČTK)
Argentina patří k největším exportérům hovězího masa na světě a na domácím trhu se ho spotřebuje jen asi čtyři procenta.
Argentina patří k největším exportérům hovězího masa na světě a na domácím trhu se ho spotřebuje jen asi čtyři procenta.
Licence | Volné dílo (public domain)
Argentinští chovatelé skotu prodloužili zatím do středy zastavení prodeje hovězího na domácím trhu. Začali s ním 20. května v reakci na vládní zákaz exportu hovězího, který krátce předtím zavedla na měsíc ve snaze snížit ceny tohoto masa pro domácí spotřebitele. Informovala o tom agentura AFP.
 

Sdružení největších výrobců hovězího na argentinském trhu v pátek oznámilo, že do 2. června prodlužuje zastavení prodeje domácím odběratelům. Uvedli také, že cesta, jakou chtěla vláda snížit domácí ceny masa, bude mít opačný efekt. Stávka chovatelů skotu se zatím neprojevila příliš na domácích prodejích, protože obchodníci měli zatím zásoby v mrazácích.

Levicová vláda prezidenta Alberta Fernándeze zastavila export hovězího 17. května na měsíc s cílem "obnovit fungování tohoto odvětví, zastavit spekulativní praktiky a daňové úniky". Rozhodla se vzhledem k rostoucím cenám hovězího masa. Zatímco životní náklady Argentinců za rok vzrostly o 46 procent, cena argentinského hovězího se od loňského dubna k letošnímu dubnu zvýšila o 65 procent.

Argentina patří k největším exportérům hovězího masa na světě a na domácím trhu se ho spotřebuje jen asi čtyři procenta. Zatímco v roce 2009 snědl Argentinec v průměru 69 kilogramů hovězího, nyní je to asi 49 kilogramů, uvedla AFP. Vývoz argentinského hovězího přitom posledních několik let roste, nejvíce ho směřuje do Číny, Chile či Izraele.

Prezident Fernández ve čtvrtek řekl, že zastavení exportu zruší, až se "tento problém vyřeší". "Požádali jsme exportéry hovězího, aby našli adekvátní cenu (pro domácí trh). Už nějakou dobu se snažíme o dialog, aby se našla cena přiměřená příjmům argentinských rodin," šéf úřadu vlády Santiago Cafiero.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist