https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/armada-vysle-do-hrenska-drony-budou-monitorovat-pripadna-ohniska-pozaru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Armáda vyšle do Hřenska drony, budou monitorovat případná ohniska požáru

13.8.2022 01:10 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Armáda vyšle do Hřenska své drony, v Českém Švýcarsku budou od soboty monitorovat případná ohniska požáru. Armádní odborníci využijou malé bezpilotní prostředky, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.
 

Hasiči včera požár v Českém Švýcarsku po 20 dnech uhasili. Správě národního parku v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska se však podle hasičů stále mohou objevovat.

"Na základě požadavku ministerstva životního prostředí vyšleme do Hřenska vojáky, kteří budou monitorovat zájmový prostor tak, aby nedošlo k opětovné živelné krizi. Naše činnost zde nebyla ukončena, jen jsme převzali další úkol," uvedl k působení vojáků v Českém Švýcarsku velitel Velitelství pro operace Josef Kopecký.

Do Hřenska armáda vyšle specialisty z 533. praporu bezpilotních systémů z Prostějova. S drony Raven a Vážka budou mít za úkol lokalizovat případná ohniska požáru.

Velitel praporu Petr Manda uvedl, že nasazené drony mají průzkumné senzory včetně termokamery, které umí rozpoznat rozdílné tepelné charakteristiky objektů, a určit tak potenciální ohniska požáru.

Bezpilotní systém RQ-11B Raven může působit na maximální vzdálenost deseti kilometrů po dobu 60 až 90 minut. "Mezi hlavní výhody patří jeho vysoká mobilita, schopnost rychlého rozvinutí, přenos informací v reálném čase a tichý provoz," uvedla Cyprisová. Využíván může být ve dne i v noci. "Obdobně je to i u kvadrokoptéry Vážka A s dosahem až tři kilometry a vytrvalostí letu do 30 minut," dodala.

Armáda při hašení požáru nasadila své vrtulníky Sokol a Mi-17, které byly vybaveny podvěšenými bambi vaky. Při zásahu vojáci zalili oheň téměř čtyřmi miliony litrů vody a nalétali asi 226 letových hodin.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Milan Vítkovič

13.8.2022 10:48
To je rozumné. V takovémto terénu lze očekávat skrytá ohniska ještě dalších 14 dní.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist