https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asociace-poslanci-ohrozili-obnovitelne-zdroje-solarni-elektrarny-muzou-krachovat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Asociace: Poslanci ohrozili obnovitelné zdroje, solární elektrárny můžou krachovat

14.7.2021 20:20 | PRAHA (ČTK)
"Omezení výnosnosti v kombinaci se solárním odvodem je pro fotovoltaické elektrárny likvidační. Pokud by změny přijaté Sněmovnou prošly i Senátem, mohou následovat bankroty firem a Česko bude jako jediný stát v Evropě podíl zelené energie snižovat," uvedl Sedlák.
"Omezení výnosnosti v kombinaci se solárním odvodem je pro fotovoltaické elektrárny likvidační. Pokud by změny přijaté Sněmovnou prošly i Senátem, mohou následovat bankroty firem a Česko bude jako jediný stát v Evropě podíl zelené energie snižovat," uvedl Sedlák.
Poslanci zněním novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), které bylo dnes schváleno ve Sněmovně, ohrozili další vývoj obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Česku. Pro tisíce firem mohou být změny likvidační, solární elektrárny můžou krachovat. Ohroženy jsou projekty výroben čisté energie za stovky miliard korun, do kterých investovaly domácnosti, podnikatelé, města a obce. ČTK to sdělila Solární asociace. Novelu nyní projedná Senát.
 

Poslanci rozhodli, že solárním elektrárnám uvedeným do provozu během takzvaného solárního boomu v letech 2009 a 2010 se zvýší solární daň o deset procentních bodů a současně se sníží jejich podpora. Elektrárny z roku 2009 dosud odvodu nepodléhaly, nově na ně dopadne odvod u výkupní ceny deset procent a u zeleného bonusu 11 procent. Elektrárnám uvedeným do provozu v roce 2010 vzrostou odvody na 20 a 21 procent. Současně s tím by měla klesnout podpora fotovoltaik prostřednictvím jejich výnosnosti, takzvaného vnitřního výnosového procenta (IRR).

"Likvidační kombinace povolené výnosnosti 6,3 procenta a zvýšení solárního odvodu ohrožuje tisíce projektů solárních elektráren v Česku. Poslanci si musí uvědomit, že za každým solárním panelem jsou investice domácností, českých podnikatelů nebo měst a obcí. Právě ti vložili své prostředky a významně se zadlužili, aby pomohli Česku zvýšit podíl zelené energie. Nyní je vláda trestá za rozhodnutí, ke kterému je sám stát přizval," řekl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes před poslanci zdůraznil, že zákon umožní udělat jednou provždy tlustou čáru za nešťastně zvoleným systémem fotovoltaiky vybudované v letech 2009 a 2010. Stát by tento systém podpory měl až do roku 2030 vyjít podle Havlíčka celkově na 572 miliard korun. Roční výše poskytnutého příspěvku POZE loni v Česku činila 45,4 miliardy korun a stagnovala tak na podobné úrovni jako v roce 2019, vyplývá z dat Operátora trhu s elektřinou (OTE). Od roku 2006 bylo na podporu POZE v Česku vyplaceno přes 430 miliard korun. Stát loni na dotaci přispěl 27 miliard korun, zbytek zaplatili zákazníci ve fakturách za elektřinu.

Svaz moderní energetiky upozornil, že Sněmovna dnes také odmítla rozšířit vládní novelu o aukční podporu pro nové fotovoltaické elektrárny a bioplynové stanice. "Poslanci, zejména vládní koalice, tak do budoucna ohrožují konkurenceschopnost českých firem i domácností, neboť je ponechají závislé na drahých fosilních palivech," řekl jeho programový ředitel Martin Sedlák.

"Omezení výnosnosti v kombinaci se solárním odvodem je pro fotovoltaické elektrárny likvidační. Pokud by změny přijaté Sněmovnou prošly i Senátem, mohou následovat bankroty firem a Česko bude jako jediný stát v Evropě podíl zelené energie snižovat," dodal Sedlák. Solární asociace uvedla, že návrhy opozice, které měly podporu Svazu průmyslu a dopravy ČR, Hospodářské komory ČR, Svazu měst a obcí i dalších oborových svazů, přitom prosazovaly rovné podmínky, tedy jednotnou sazbu IRR v rozumné výši pro všechny obnovitelné zdroje energie.

Komora OZE uvedla, že v oblasti kontroly přiměřenosti podpory starších projektů OZE Sněmovna schválila návrh, který komora podporuje a jenž státu ušetří tři miliardy korun ročně na veřejné podpoře pro velké fotovoltaiky. "Bohužel je ale v zákoně špatné nastavení IRR, které poškozuje téměř všechny druhy obnovitelných zdrojů energie," podotkla.

"Dnešní rozhodnutí poslanců a poslankyň pomůže modernizaci energetiky jen z části. Sněmovna promarnila šanci otevřít možnost podpory i pro nové solární elektrárny," uvedl expert na obnovitelné zdroje a komunitní energetiku ekologického Hnutí Duha Tomáš Jagoš. "Pokud zákon projde celým legislativní procesem, budou moci růst alespoň větrné elektrárny. Na rozvoj fotovoltaiky je zde naštěstí Modernizační fond. Příští vláda však také může přijít s další novelou zákona a my to rozhodně budeme doporučovat," dodal.

Většina podpory POZE podle Operátora trhu s elektřinou loni tradičně mířila obnovitelným zdrojům energie, kterým bylo vyplaceno 43,2 miliardy korun, meziročně o 1,7 procenta více. Solární elektrárny obdržely 29,1 miliardy korun, bioplynové stanice sedm miliard korun, biomasa 3,3 miliardy korun, vodní elektrárny skoro 2,5 miliardy korun a větrné zdroje 1,3 miliardy korun. Zbytek vyplacené podpory získaly zdroje kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), druhotné zdroje a teplo z obnovitelných zdrojů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jirka Černý

15.7.2021 09:08
To je moc zlé, teď každému dojde že ta čistá energie "zadarmo" je bez štědrého pěchování peněz ze státní kasy docela drahá.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.7.2021 11:45 Reaguje na Jirka Černý
Vůbec nevíte o čem mluvíte...
Odpovědět
va

vaber

15.7.2021 09:21
všechny ty nové články o ohrožení levné solární energeriky jsou snad na objednávku,
už jsme zde slyšeli ,že solární energetika dotace nepotřebuje a přežije v podmínkách jaké platí pro jiné výrobce,
potrefená husa nejvíc křičí
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

15.7.2021 11:46 Reaguje na vaber
Vůbec nevíte o čem mluvíte...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.7.2021 19:00
Pánové trefili jste hřebík na hlavičku a váš kritik nemá čím vaše závěry
vyvrátit. Ony totiž ani vyvrátit nejdou, protože bez těch dotací a podpor
je to u nás ztrátový byznys. Pokud by tomu bylo opačně, tak by je stavěli
i bez těch dotací a všemožných podpor. To už rovnou můžeme vyrábět proud
na rotopedech a dotovat rotopedy, potraviny pro ty, co budou šlapat
a to vše za zvýšenou cenu pro spotřebitele. Tak nějak fungují ty OZE.
Dotuje se výstavba, garantuje výkup za netržní cenu a spotřebitele se
trestá za spotřebu té čisté elektřiny poplatkem za OZE. Príma kšeft
i pro šlapání na rotopedech, co vy na to a ještě budou lidé sportovat!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2021 08:37 Reaguje na Břetislav Machaček
Babišistán. V Evropě s to funguje úplně jinak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.7.2021 08:36
Zase jen kritika bez elementární znalosti celého problému.

Solární elektřina je levná, ale má jinou strukturu než fosil.
Takže se s ní musí jinak zacházet a pokud ji chci celou využít, musím k tomu mít nástroje. Infrastrukturu i garantovanou cenu.

Velmi dobře je to zmáknuté v Evropě pomocí energetických auditů.
Každý producent si vysoutěží svoji cenu a pokud prodává levněji, stát mu doplácí, pokud dráž, peníze vrací.
Ty ceny bývají někde kolem 50 eur/MWh, což je většinou méně, než je cena z našich uhláků, ve Španělsku bývají na 25 eurech.

Tím se dosáhne toho, že nikdo na tom nezbohatne a nikdo nezbanrotuje, každý má svý jistý. Právě proto to nemůže uspět u nás.

Tohle funguje v situaci, kdy nejedou ještě velké akumulátory (hlavně vodíkové), které by přetoky kupovaly, pak veškeré dotace můžou zmizet.

Samozřejmě je celý systém OZE dražší, než dýmající uhlák. Hlavně takový, který nečistí výfukové plyny a neplatí emisní pvolenky ani zdevastované území.
Bydlet v chatrči z blata je taky levnější, než v čistém domku.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist