https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/asociace-sedlakum-nejvice-pomuze-ubrat-byrokracii-i-pri-produkci-potravin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sedlákům nejvíce pomůže ubrat byrokracii i při produkci potravin, uvedl předseda Asociace soukromého zemědělství

15.1.2024 00:38 | PRAHA (ČTK)
Asociace dlouhodobě prosazuje, aby v ČR vznikl zákon o rodinných farmách. Měl by zjednodušit zpracování produkce z živočišné i rostlinné výroby i její prodej.
Asociace dlouhodobě prosazuje, aby v ČR vznikl zákon o rodinných farmách. Měl by zjednodušit zpracování produkce z živočišné i rostlinné výroby i její prodej.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Jednou z cest, jak by stát měl podpořit malé farmáře a rodinné farmy, je uvolnění byrokracie. Uvolnění podmínek pro zvýšení lokálně zpracovávané produkce umožní přinést vyšší přidanou hodnotu při přímém prodeji a s minimem překupníků. Garantem kvality mají být hlavně lokálně ukotvení farmáři. Na konferenci o budoucnosti českého zemědělství v Senátu to řekl předseda Asociace soukromého zemědělství (ASZ) Jaroslav Šebek. Asociace sdružuje drobné farmáře.
 

ASZ dlouhodobě prosazuje, aby v ČR vznikl zákon o rodinných farmách, který by upravil předpisy týkající se rodinných farem. Měl by zjednodušit zpracování produkce z živočišné i rostlinné výroby i její prodej. "Erární přísnost, demotivační složitost podmínek s obživou pro mnoho úředníků nahraďme jinou garancí kvality a nezávadnosti," řekl Šebek.

Poznamenal, že řešit téma vysokých cen potravin diskusí s obchodními řetězci nebo vytvářením aplikací sledující ceny je ztráta času. "Lze vsadit na přirozené budování dobrého jména zemědělského podnikatele, u kterého má stát jinde nevídanou mírou jistoty, že mu se svou polností nikam neuteče," doplnil. V zemědělství je podle něj cestou budování podnikatelské struktury, která má těžiště u farmářů přímo spjatých s půdou. "Klasickým sedlákům pomůžeme nejvíce, když se zaměříme na téma rostoucí administrativní zátěže," uvedl.

Asociace také prosazovala narovnání podmínek pro malé farmáře a upozorňovala na to, že dlouhodobě byly v Česku zvýhodňované velké podniky. V loňském roce začalo nové dotančí období Společné zemědělské politiky EU. Změnila se výrazně podpora pro menší farmáře nastavením takzvané redistributivní platby. Určuje, kolik peněz z částky určené na přímé platby na hektary obhospodařované půdy se rozdělí na prvních 150 hektarů. Od loňského roku je to 23 procent částky, což podpořilo více menší farmáře. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) minulý týden řekl, že nastavení dotací výrazně ovlivnilo výši podpor pro středně velké podniky a bude se diskutovat o tom, jak plán dotací upravit.

Podle Šebka podniky, které svou velikostí přesahují regiony, nemohou stavět svou existenci na základních dotačních podporách a základní model dotací by se měl zaměřovat na malé a střední firmy i na začínající zemědělce. "Středním podnikům nejvíce prospějeme, když zavedeme dostatečně vysoké zastropování všech typů podpor a nebyrokratické sledování majetkové propojenosti podniků," řekl. Podotkl také, že nezastropovaný systém dotací je dál ekonomicky a nyní i politicky neudržitelný.

Šebek také uvedl, že návrhy týkající se rodinných farem jsou koncipované i jako cesta k postupnému snižování závislosti na dotacích i s ohledem na to, že v budoucnu se očekává pokles rozpočtu na podporu zemědělství v EU. Uvedl také, že návrhy asociace nejsou cestou, která by vytvářela prostředí v zemědělství pouze pro malé farmáře. "Uvědomujeme si potřebu i přínosy celého spektra podnikatelského prostředí," dodal.

Výborný (KDU-ČSL) na konferenci mluvil o tom, že je potřeba aktualizovat dokument Strategie českého zemědělství 2030, která je z roku 2016. Návrh by letos chtěl probrat se zástupci nevládních organizací i s poslanci zemědělského výboru. Strategii podle něj musí v základních tezích podpořit politici napříč politických spektrem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

15.1.2024 08:10
Malí farmáři se uživí, nebo mají i něco na prodej, co ? Na to by měli mít možnost prodeje ze dvora, po vzoru Rakouska.
Rodinné farmy - do jaké velikosti se jim tak říká, co ? Znám takové, které mají přes 1 000ha i mnohem více.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2024 08:55 Reaguje na smějící se bestie
V normálních zemích je ta hranice většinou na 100 ha.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

16.1.2024 19:11 Reaguje na Pavel Hanzl
V normálních zemích probíhá postupné zvětšování výměry a je to zcela přirozené, mladí se do zemědělství nehrnou a velký celek je mnohem konkurenceschopnější.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

15.1.2024 21:04
Nové nastavení podpor neboli redistribuce tedy malým nepomohlo a velké nezničilo. Zařízlo jen ty střední, kteří vyrábějí a provozují i náročné obory. Bravo, to se tedy “povedlo”.
Odpovědět
ZW

Zdenek Wenzel

16.1.2024 21:18 Reaguje na Marcela Jezberová
Ještě se dostaneš na okres, z okresu na kraj a z kraja na poslanca. Aj ministrem bys mohla být, však nejsi hlúpá.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist