https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/australie-pouzije-vice-dronu-k-vyhledavani-zraloku-aby-zabranila-utokum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Austrálie použije více dronů k vyhledávání žraloků, aby zabránila útokům

20.9.2021 00:45 | SYDNEY (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Australský stát Nový Jižní Wales využije na svých plážích více bezpilotních letounů ke sledování žraloků s cílem předcházet jejich útokům na člověka. Program na sledování žraloků je největším svého druhu na světě, uvedla agentura Bloomberg.
 

Podle prohlášení zvýšil stát téměř trojnásobně částku na projekt, který má sledovat žraloky a zabránit jejich střetům s lidmi, na 21,4 milionu australských dolarů (337,4 milionu Kč). To zahrnuje také vyslání domácí flotily dronů na pobřeží státu letos v létě a rozšíření odposlouchávacích stanic a dalších nástrojů pro vyhledávání žraloků.

"V Austrálii ani po celém světě neexistuje žádná jiná jurisdikce, která by provedla tolik testů a zkoušek různých technologií a přístupů k tomu, jak zmírnit střety se žralokem," uvedl vicepremiér státu John Barilaro.

Počet pláží, které budou pod dohledem žraločích dronů, se zvýší na 50 ze současných 34.

Podle zprávy Floridského přírodovědného muzea o útocích žraloků bylo loni nahlášeno po celém světě 129 střetů mezi člověkem a žralokem. Potvrzeno bylo 57 nevyprovokovaných kousnutí člověka žralokem a 39 vyprovokovaných. O život po střetu se žralokem přišlo loni 13 osob.

Austrálie byla v počtu útoků druhá za Spojenými státy. Celkem zde bylo zaznamenáno 18 nevyprovokovaných incidentů, což bylo více než je pětiletý průměr, který činí 16 incidentů. Nejvíce napadení bylo právě v Novém Jižním Walesu, celkem osm, z toho dvě napadení byla smrtelná.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist