https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/autori-petice-proti-kaceni-javoru-apeluji-na-primatora-aby-vzal-praze-1-duvod-pro-odstraneni-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Autoři petice proti kácení javoru apelují na primátora, aby vzal Praze 1 důvod pro odstranění stromu

30.3.2021 11:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Dnes se u Karlových lázní v prostoru plánovaného náměstíčka kácí lípa.
Dnes se u Karlových lázní v prostoru plánovaného náměstíčka kácí lípa.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
„Primátore, vezmi Praze 1 důvod ke kácení javoru stříbrného,“ zní od organizátorů petice, která nasbírala zatím přes 3 500 podpisů. Dnes v 18 hodin se u stromu sejdou občané a budou recitovat básně.
 
Petiční výbor vyzval primátora Hřiba, aby vzal zpět souhlas hlavního města Prahy s realizací projektu zprůchodnění podchodu na Smetanově nábřeží, pokud kvůli tomu má být pokácen letitý javor stříbrný.

Strom stojí v místě, kde se má vybudovat průchod k Vltavě. Na jejím břehu má vzniknout molo a postupně také systém lávek. Proti zastavění Smetanova nábřeží systémem vícepodlažních lávek se vyslovila například Uměleckohistorická společnost. Projekt se začal realizovat bez větší veřejné diskuze, včetně kácení javoru stříbrného rostoucího mezi ulicí Karolíny Světlé a Smetanovo nábřežím.

Přestože kácení javoru bylo odloženo kvůli holubovi hnízdícímu na stromě, projekt pokračuje dále. Dnes byla v prostranství takzvaného Anenského trojúhelníku pokácena lípa.

Práce na úpravě Anenského trojúhelníku zahrnují snížení terénu - odbagrování zeminy a pokácení obou stromů - lípy a javoru.
Práce na úpravě Anenského trojúhelníku zahrnují snížení terénu - odbagrování zeminy a pokácení obou stromů - lípy a javoru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Zakladatelé petice proti kácení javoru, mezi nimiž je opoziční zastupitel Prahy 1 Petr Kučera, nesouhlasí s názorem radnice Prahy 1, že strom je ve špatném zdravotním stavu. Vzrostlý a stále vitální strom by podle něj měl v Praze zůstat.

Petiční výbor proti kácení javoru proto stříbrného žádá primátora Hřiba, aby zastavil kácení javoru stříbrného tím, že vezme zpět plnou moc, kterou hlavní město udělilo Praze 1 pro žádost o stavební povolení na podchod na Smetanově nábřeží, kvůli kterému má javor padnout. Bez plné moci by bylo kácení zcela zbytečné.

Na primátora se občané obracejí kvůli postupu Prahy 1. Vedení městské části totiž odmítlo na jednání zastupitelstva v pátek 26. března vzít na vědomí petici občanů proti kácení javoru stříbrného, kterou podepsalo již přes 3 500 lidí. „Je to bezprecedentní facka občanům, hodit jejich petici jen tak pod stůl. Nezbývá nám tedy, než se obrátit přímo na primátora,“ říká Petr Kučera, zastupitel MČ Praha 1 za Zelenou pro Jedničku a člen petičního výboru. „Pana primátora jsme vyzvali, protože hlavní město je v investici Praze 1 partnerem, na projekt poskytlo dotaci a navazující podchod má být realizován na pozemku hlavního města,“ doplňuje Kučera. „Věříme, že s pokácením dotyčného javoru stříbrného nechce být pan primátor nijak spojován.“

Dnes od 18 hodin se u javoru sejdou občané, kteří s kácením stromu nesouhlasí. Na místě mají být recitovány básně, vyvěšeny obrázky na podporu stromu a celá akce bude streamována přes internet.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MZ

Marek Z

30.3.2021 16:13
Proč je prostě problém při tvorbě projektu se stromem počítat a vzít ho jako hotovou věc? Většinou to fakt není problém, chce to vytvořit precedens, aby bylo odstranění stromu až poslední možností.
Odpovědět

Jirka Černý

30.3.2021 16:25
Praha má evidentně málo prašivejch holubů že si je tak hýčká a ochraňuje.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

30.3.2021 18:37 Reaguje na Jirka Černý
I likvidace holubů má svoje pravidla. Mimochodem, jedna taková potvůrka teď hnízdí u nás na balkóně. Přišel jsem na to v okamžiku, kdy už samice seděla na vejcích. Tak se nedá nic dělat, i letos budeme mít posejřený balkón. Na druhé straně naši kočičáci budou mít i letos kino, když se nepřepeřená holoubata budou courat kolem balkónových dveří.
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.3.2021 20:36 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Likvidace holubů má hlavně pravidlo - likvidovat vždy a všude!

;-)
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

30.3.2021 23:07 Reaguje na Viktor Šedivý
Na tom javoru hnízdí holubi hřivnáči. To jsou sympatičtí ptáci, ti si nezaslouží likvidaci. Ničemu a nikomu neškodí.
Odpovědět

Jirka Černý

31.3.2021 07:13 Reaguje na Majka Kletečková
Tak to jo, hřivnáč je ok.
Odpovědět
LB

Lukas B.

31.3.2021 07:35 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
tak hlavně neprošvihněte okamžik, kdy budou těsně před vylétnutím.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

31.3.2021 07:47 Reaguje na Lukas B.
Nechám to vyletět. Já jsem takový vůl, že je přikrmuji slunečnicí, aby samice nemusela lítat daleko a mezitím jí hnízdo nevybrala třeba poštolka.
Odpovědět
LB

Lukas B.

1.4.2021 09:19 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
holoubě těsně před vylétnutím je vyhledávaná lahůdka. dokonce zabydlená v idiomech o luxusu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist