https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/bagry-a-offroady-vytvori-v-ziznikove-podminky-pro-vzacne-ropuchy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Bagry a offroady vytvoří v Žizníkově podmínky pro vzácné ropuchy

22.2.2020 00:49 | ŽIZNÍKOV (ČTK)
Bagry a terénní vozy pomohou v Žizníkově na Českolipsku vytvářet ideální podmínky pro rozmnožování ropuchy krátkonohé (na snímku).
Bagry a terénní vozy pomohou v Žizníkově na Českolipsku vytvářet ideální podmínky pro rozmnožování ropuchy krátkonohé (na snímku).
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Bagry a terénní vozy pomohou v Žizníkově na Českolipsku vytvářet ideální podmínky pro rozmnožování ropuchy krátkonohé. Tato v Česku nejvzácnější žába v posledních desetiletích z mnoha míst zcela zmizela. Liberecký kraj před dvěma lety vyhlásil přírodní památku Pískovna Žizníkov, kde se obojživelník vyskytuje. Teď žádá dotace na projekt, který pomůže zajistit podmínky pro život ropuch i po ukončení těžby písku. V pondělí to řekl mluvčí krajského úřadu Jan Mikulička.
 
Ropucha krátkonohá.
Ropucha krátkonohá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

"Ropucha krátkonohá dává přednost oblastem bez vegetace nebo jen se spoře zarostlou půdou. Běžně se tam v noci pohybuje mezi odstavenými bagry a buldozery. Ke zdárnému vývoji pulců jí stačí kaluže vzniklé v kolejích vyjetých pneumatikami těžařské techniky," doplnil Mikulička. Pískovnu v Žizníkově ale postupně dotěžují a rekultivují, po ukončení rekultivačních prací už pro ropuchy nebude vhodným místem k životu a rozmnožování. Proto jí chce kraj vhodné podmínky vytvořit uměle.

Stejné bagry, mezi nimiž dnes ropucha po nocích skáče, vytvoří v sousedství zanikající pískovny písečné přesypy a mělké tůně těsněné jílem. Na území o rozloze 3,5 hektaru vzniknou nová vhodná místa pro udržení populace vzácné žáby. V dalších letech pak kraji s údržbou pomůže těžební technika nebo offroadová vozidla tak, že tudy budou projíždět. Tak budou průběžně obnovovat mělké tůně, které ropuchy krátkonohé ke svému rozmnožování potřebují.

V Libereckém kraji nejde o první podobný projekt. V minulosti už na Českolipsku vytvořil podmínky pro rozmnožování blatnice skvrnité, skokana skřehotavého, kuňky ohnivé nebo evropsky chráněného čolka velkého. Projekt na podporu ropuchy přijde na téměř 1,4 milionu korun, většinu nákladů by měla zaplatit Evropská unie. "Projekt bude podle harmonogramu hotov již letos. Ještě do konce roku 2022 však potrvá monitoring toho, jak byla opatření účinná," dodal krajský radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann (Starostové pro Liberecký kraj).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist