https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/balakuv-podrizeny-u-soudu-uvedl-ze-si-nevsiml-vyvazeni-kamene-z-lanske-obory
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Balákův podřízený u soudu uvedl, že si nevšiml vyvážení kamene z Lánské obory

27.5.2022 13:11 | KLADNO (ČTK)
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
Zákaz vstupu do Lánské obory u Klíčavské přehrady (v obci Běleč).
V kauze těžby kamene v Lánské oboře, v níž je obžalovaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, jeho podřízený u soudu uvedl, že si nevšiml vyvážení kamene z obory. Zazněly také odposlechy, v nichž pracovník firmy, která s vytěženým materiálem nakládala, hovoří o cenách kamene a prací. Podle obžaloby Balák porušil povinnosti při správě cizího majetku a tím způsobil škodu přesahující jeden milion korun. Balák vinu odmítá, včerejšího jednání se nezúčastnil, jeho obhájci nechtěli kauzu komentovat.
 

Balák podle obžaloby dopustil těžbu kamene ve větším rozsahu, než bylo vykázáno, a podepsal nevýhodnou smlouvu, na jejímž základě bylo společnosti Energie prodáno 18 000 tun kameniva pod cenou, respektive v rozporu s tržními cenami. "Čímž způsobil Lesní zprávě Lány škodu ve výši 1,6 milionu korun včetně DPH," řekla novinářům státní zástupkyně Denisa Sotáková.

Svědek Štěpán Stanický, který má u Lesní správy Lány na starosti středisko myslivosti, uvedl, že vytěženým kamením bylo zpevněno mnoho kilometrů cest a že si myslí, že kamení se z obory nevyváželo. "Já jsem si nevšiml," řekl. Lesní cesty se podle něj nejen zpevňovaly, ale také rozšiřovaly například z 2,5 metru na tři metry. Při přehrávání odposlechů u soudu zaznělo, že pracovník společnosti Energie jednal o cenách kamení telefonicky, avšak konkrétní dohoda nezazněla.

Podle žalobkyně Sotákové nyní nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v kauze ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře, ve které byl šéf Lesní správy Lány pravomocně odsouzen k tříletému vězení. V aktuální kauze mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí šest měsíců až pět let vězení a také peněžitý trest.

Soudce při čtvrtečním jednání také přednesl vyjádření znalkyně, podle níž objem kamene vytěženého v Lánské oboře v letech 2015 až 2019 přesáhl 21 000 metrů krychlových. Hlavní líčení bude pokračovat 28. června, k výslechu bude předvolán minimálně ještě jeden svědek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SP

Svatá Prostoto

27.5.2022 13:46
Hlavně s tím kua nespěchejte ... druhá polovina března 23 bude tak akorát. Jindy vám to trvá léta, a teď najednou jste aktivní jak uhlík ...
Odpovědět
radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

28.5.2022 13:41 Reaguje na Svatá Prostoto
teď je Zeman schopen jim dát všem ten lotrům milost či abolici nebo co, za ty všechny poťůchlosti...!!! vše se musí začít důkladně vyšetřovat a odsoudit až jak půjde on od válu...!!!
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

28.5.2022 13:11
Za dotační prachy vybudovali přes les k lomu cestu, po které pak, hlavně v noci, vyváželi naveliko ten kámen. Teď tam (= v Lánské oboře) aktuálně drancují dřevo: buky a duby, okamžitý odvoz polskými kamióny pryč. Tahle celá Zemanova klaka, to je opravdu dáreček. Komando kobylek, které zničí naprosto cokoli, hlavně že dostanou prachy na účet! Už měli dávno sedět, lumpové!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.5.2022 14:54 Reaguje na Jindřich Duras
"Už měli dávno sedět, lumpové!" ... kua drát, necháte toho? Píšu až ZA ROK, sakra!!! Dnes by si křivák Mynář nestačil ani nafasovat pyžamo a už by byl doma. To zrovna.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist